Putin jak Stalin. Jego osobisty lekarz zatrzymany przez FSB

Lekarz prezydenta Rosji Wiktor Truchin został zatrzymany przez rosyjskie FSB, kiedy próbował uciec na Białoruś. Wcześniej napisał list pożegnalny. - Stalin też kazał służbom sowieckim ścigać lekarza, który zdiagnozował u niego paranoję i stwierdził, że ZSRR jest w rękach niebezpiecznego człowieka - przypomina polsko-ukraińska dziennikarka.

FSB zatrzymało lekarza Putina po jego próbie ucieczki z kraju

Zatrzymany rosyjski lekarz Wiktor Truchin, jak pisze "The Sun", ma posiadać wiedzę na temat stanu zdrowia Władimira Putina, która jest w Rosji tajemnicą państwową. FSB twierdzi, że Wiktor Truchin posiadał obywatelstwo Nikaragui i współpracował z placówką w Ameryce Południowej.

Najpierw osobisty lekarz Putina został zwolniony ze stanowiska dyrektora Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Rosji. Napisał list pożegnalny do swoich kolegów, w którym poinformował o swoim zwolnieniu i napisał, że nie była to jego decyzja. Jak podają niezależne rosyjskie media, córka Truchina po raz ostatni widziała ojca w Moskwie 3 września. 

Próbował wyjechać z Federacji Rosyjskiej na Białoruś i został zatrzymany przez funkcjonariuszy rosyjskiego FSB, którzy  wiedzieli, że Truchin planuje wyjazd za granicę

– czytamy w oświadczeniu rosyjskiej Federalnej Agencji Medyczno-Biologicznej (FAMB).

Jak podaje The Sun, Truchin posiada wyjątkową wiedzę na temat rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dziennikarze zwracają uwagę na to, że rosyjska FAMB współpracuje z otoczeniem Putina. Największym klientem detalicznym tej agencji była firma należąca do bliskiego przyjaciela Putina, Siergieja Czemezowa. Zna Putina z czasów jego pracy dla KGB. Z informacji The Sun wynika, że Rosjanin jest miliarderem i szefem obronnej spółki rosyjskiej Rostech.

Truchina oskarżono o oszustwo

Jak informuje The Sun, rosyjskiego lekarza Wiktora Truchinowa oskarżono o wpłatę 5 milionów funtów Instytutowi Biotechnologii w Ameryce Południowej. FSB się dowiedziało, że lekarz planuje uciec z Rosji. Natychmiast wszczęto przeciwko niemu sprawę karną. 

Osobisty lekarz Putina, Wiktor Truchin przez 11 lat był dyrektorem państwowego Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu. Z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował nad licznymi badaniami w Rosji i odpowiadał za rozwój w dziedzinie szczepionek. Został zwolniony na wniosek Federalnej Agencji Medyczno-Biologicznej (FMBA). To rosyjski organ państwowy, który odpowiada za rosyjską politykę zdrowotną. Zajmuje się głównie bezpieczeństwem radiacyjnym, chemicznym i biologicznym.

Makarczuk: Putin stosuje metody stalinowskie

W latach 50. Kreml na zlecenie Stalina sporządził spis lekarzy kremlowskich, którzy stawiali prawdziwe, ale mało pocieszające diagnozy przedstawicielom kierownictwa Związku Radzieckiego. Jak przypomina polsko-ukraińska dziennikarka Alina Makarczuk, wcześniej służby sowieckie zatruły lekarza osobistego Stalina, który zdiagnozował u przywódcy paranoję.

Zobacz wideo Choreografie niczym w "Gwiezdnych Wojnach". Bartek uczy profesjonalnie walczyć mieczem świetlnym
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ