Ukraińcy uderzyli w budynek FSB w Kursku. "Bezpośrednie trafienie"

Władzy rosyjskie w niedzielę 24 września poinformowały, że dron zaatakował budynek administracyjny w mieście Kursk. Ukraiński wywiad nieoficjalnie to potwierdza. Chodzi o budynek FSB. Mieszkańcy usłyszeli kilka wybuchów, są zniszczenia. Do eksplozji doszło także w rafinerii ropy naftowej.

Dron zaatakował budynek FSB w Kursku. Ukraiński wywiad: Bezpośrednie trafienie

W niedzielę 24 września w centrum rosyjskiego miasta Kursk dron zaatakował budynek administracyjny. Jak poinformował na swoim kanale w Telegramie, gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt, dach został lekko uszkodzony. Starowojt twierdzi, że dron był ukraiński. Mieszkańcy piszą, że zaatakowany został jeden z budynków na ulicy Dobrolubowa. Na tej ulicy mieści się regionalna siedziba FSB.

Oficjalnie władze ukraińskie i dowództwo wojskowe nie skomentowały ataku na FSB. Jak podaje portal RBK-Ukraina, źródło w Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy potwierdza uderzenie w budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w Kursku. 

Rosyjskie władze podają, że w wyniku ataku rzekomo lekko uszkodzony został dach. Jednak oczywiście tak nie jest. Doszło do bezpośredniego trafienia

– powiedział rozmówca. 

Jak przekazuje portal Ukraińska Prawda, później w Kursku doszło do kolejnej eksplozji. Wybuchł także pożar. Źródło portalu w wywiadzie ukraińskim poinformowało o trafieniu w rafinerię ropy naftowej w pobliżu lotniska.

Kursk obchodzi dziś Dzień Miasta. Ihor Kutsak, mer rosyjskiego miasta, powiedział, że zaplanowane wydarzenia jednak się odbędą. – O bezpieczeństwo mieszkańców dba ponad tysiąc osób: ratownicy, strażacy, lekarze, policjanci, pracownicy administracyjni, wolontariusze i inni – dodaje. Władze miasta postanowiły jednak odwołać fajerwerki, które z okazji Dnia Miasta miały być wypuszczone wieczorem.  

Zobacz wideo Siemoniak: Ukrainie potrzebne są zachodnie samoloty, ale nie powinno to być tylko polską sprawą

Ukraina będzie mogła częściej atakować rosyjskie statki za pomocą dronów

- Ukraina będzie mogła przeprowadzać więcej ataków dronami na rosyjskie okręty wojenne - powiedział agencji Reutera ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow. Jak pisze Reuters, to właśnie on odegrał kluczową rolę w budowie krajowego przemysłu dronów, po niedawnej serii nalotów morskich.

Będzie więcej dronów, więcej ataków i mniej rosyjskich statków. To jest pewne

– powiedział Fiodorow.

W wywiadzie dla agencji Reutera Fiodorow powiedział również, że produkcja dronów w Ukrainie wzrosła w 2023 roku ponad 100 razy w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ukraina testuje systemy sztucznej inteligencji do rozpoznawania celów przez drony. – Potrzebujemy na przykład sztucznej inteligencji, technologii wyszukiwania celów podobnej do działania rosyjskiego drona Lancet, aby można było znaleźć i zniszczyć cel pomimo wojny elektronicznej – powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ