Atak Hamasu na Izrael. Iran wspiera terrorystów. Ukraina solidaryzuje się z Izraelczykami

"Świat popada w chaos" - napisał Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, w odniesieniu do ataku Hamasu na Izrael. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy utworzyło centralę operacyjną do pomocy Ukraińcom w Izraelu. Ponadto wiadomo, że irańscy hakerzy przeprowadzają masowe cyberataki na izraelską infrastrukturę.

7 października ze Strefy Gazy wystrzelono tysiące pocisków w stronę Izraela. Mieszkańcom miast południowych i centralnych zarządzono dbać o własne bezpieczeństwo. Ze swojej strony wojsko izraelskie rozpoczęło ataki powietrzne na Palestynę. "Każde życie ma znaczenie! Potępiamy każdy przejaw terroru" - napisał Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak przekazała głowa państwa, na swoim kanale w Telegram, nigdzie na świecie terroryzm nie może mieć ani jednej szansy, ponieważ terroryzm jest zawsze zbrodnią nie tylko przeciwko jednemu krajowi lub jego konkretnym ofiarom, ale przeciwko ludzkości jako takiej i całemu naszemu światu. Prezydent twierdzi, że ktokolwiek używa terroru, jest zbrodniarzem przeciwko światu. Ktokolwiek sponsoruje terror, jest zbrodniarzem przeciwko światu.

Świat musi być zjednoczony i solidarny, aby terror nigdy i nigdzie nie próbował podbić ani złamać życia.
Zobacz wideo Czemu Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu? Szrot: Myślę, że to jest stan chwilowy

Iran wspiera wojnę w Izraelu

Oficjalnie Teheran popiera terrorystyczną prawicową grupę islamską Hamas, która rano 7 października dokonała zmasowanego ostrzału Izraela i zajęła część jego południowych terytoriów. Iran akceptuje fakt, że konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie jest krytyczny. Te informacje podano w publikacji Spectacor. Nie jest wykluczone, że stanowisko to przywiedzie stronę irańską do pomocy zbrojnej wojskowym Hamasu. Irańscy hakerzy wykonują seryjne cyberataki na izraelską infrastrukturę. Izraelski narodowy system cybernetyczny podkreśla, aby obywatele nie wchodzili w linki w e-mailach, komunikatorach i powiadomieniach. 

Podolak: Jest tylko jedno rozwiązanie tego problemu

Mychajło Podolak odniósł się do sytuacji w Izraelu. Napisał na swoim profilu X (wcześniej Twitter), że musimy przyśpieszyć porażkę Rosji,"jako głównego sponsora światowego terroryzmu i autora celowego upadku prawa międzynarodowego". Poinformował, że  bo będzie to jedyne rozwiązanie problemu chaosu na świecie.

"Konsekwencje. Wszystko to, co robi Rosja na Ukrainie, niszczy globalne bezpieczeństwo, globalne zasady, globalne porozumienia. W rezultacie świat popada w chaos, a terrorystycznie ugrupowania zaczynają zachowywać się bardziej buntowniczo, agresywnie, a nawet wypowiadają wojnę całym krajom,"

- napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

MSZ Ukrainy ostrzega obywateli

Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyło centralę operatywną do pomocy Ukraińcom w Izraelu. Obywatelom Ukrainy, którzy obecnie są w Izraelu w związku z ostrzałem Hamasu i działaniami wojskowymi polecono być czujnymi, i zwrócić szczególną uwagę na wszelkie wiadomości i instrukcje władz miejscowych.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy utworzyło centralę operacyjną do pomocy Ukraińcom w Izraelu.

  - poinformował o tym na Facebooku marszałek MSZ Oleg Nikołenko.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ