Ukraińcy pokazali zmodernizowany dron morski. "Rosjanie będą mieli bardzo gorące wakacje"

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy pokazała pierwszego drona morskiego, który powstał dzięki zbiórce wolontariuszy. W rekordowym czasie dzięki mieszkańcom, ukraińskiemu biznesowi i międzynarodowym darczyńcom zebrano pieniądze na 35 dronów morskich "Sea Baby". Nowy dron ma ulepszone parametry techniczne i lepsze możliwości bojowe.

Ukraińcy pokazali prototyp zmodernizowanego drona morskiego "Sea Baby", który otrzymał nazwę "Awdijiwka". W Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy uważają, że nowy bezzałogowiec "będzie jeszcze bardziej zabójczy dla wroga". Planują wdrożyć do służby 35 takich dronów. 

Zobacz wideo Gen Bogusław Pacek o pomocy Zachodu dla Ukrainy: Wciąż jest dużo deklaracji, a mało działania

Ukraiński dron morski "Sea Baby" w nowej odsłonie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała pierwszy dron morski, który powstał dzięki szerokiej zbiórce wolontariuszy. W SBU informują, że jak każdy model drona morskiego, "Awdijiwka" przejdzie pełny cykl prób morskich. W trakcie tego procesu zespół programistów zaadaptuje najnowszą broń pokładową, specjalnie zaprojektowaną i wyprodukowaną do użytku na platformach wielofunkcyjnych. "Dron nowej generacji jest ulepszony i jeszcze bardziej zabójczy dla wroga" – czytamy w poście, opublikowanym przez SBU. 

"Przyszłość leży w podejściu technologicznym do wojny. Dziś Służba Bezpieczeństwa Ukrainy stara się być pierwszą w tym kierunku i naprawdę to się udaje. W szeregach SBU pozyskaliśmy wyjątkowych specjalistów od dronów morskich, aby jeszcze bardziej usprawnić i skalować prace oczyszczania Morza Czarnego z wrogów. Naszym zadaniem jest zniszczenie okupantów i przybliżenie zwycięstwa" – powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Maluk.

 

Jak zaznacza jeden z członków SBU o pseudonimie "Hunter", nowy dron ma ulepszone parametry techniczne, lepsze możliwości bojowe i zwrotność. "SBU wymyśliła tego drona jako uniwersalną platformę, na której zostanie umieszczona różna broń" - powiedział. 

Rzecznik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Artem Dekhtyarenko na antenie ukraińskiego telemaratonu powiedział, że nowy "Sea Baby" jest w stanie przewieźć prawie tonę materiałów wybuchowych na dystansie tysiąca kilometrów. A to oznacza, że SBU będzie w stanie dotrzeć do celu praktycznie w każdym punkcie Morza Czarnego. "Rosjanie będą mieli w tym roku bardzo gorące wakacje" – powiedział Artem Dekhtyarenko. 

Siły Morskie Ukrainy: Jedna trzecia rosyjskich statków zniszczona, sporo uszkodzonych

Dmytro Pletenczuk, rzecznik Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy, potwierdza, że ukraińskie wojsko zniszczyło jedną trzecią z 80 okrętów wojennych Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej, a uszkodziło "całkiem sporo". Pisze o tym Radio Swoboda. 

"Jeśli chodzi o liczbę, to łącznie z okrętem podwodnym zniszczonych jest 27 jednostek, z czego 14 to poważne jednostki różnych klas. Są to duże statki desantowe, łodzie rakietowe, łódź podwodna i statek patrolowy. Według naszych danych uszkodzonych do naprawy pozostało 15 jednostek, czyli z ogólnej liczby około 80 jednostek, mogę powiedzieć, że jedna trzecia została zniszczona, sporo zostało uszkodzonych" – powiedział Dmytro Pletenczuk.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ