Nie boją się pracy. Ukrainki zastępują mężczyzn na budowach, w kopalniach i ochronie

Władysław Jacenko
Rynek pracy w Ukrainie stopniowo przeorientowuje się na zaangażowanie kobiet. Ukrainki coraz częściej podejmują pracę w zawodach, w których wcześniej w większości pracowali mężczyźni. W 2023 roku pracę w budownictwie znalazło 1,2 tys. kobiet i obecnie stanowią one 38 proc. pracujących w branży.

Do 2017 roku w Ukrainie istniała lista zawodów zakazanych dla kobiet ze względu na trudne i szkodliwe warunki pracy. Na zatwierdzonej trzydzieści lat temu liście znalazło się ponad 450 zawodów z zakresu obróbki metali, budownictwa, produkcji, transportu kolejowego. Obecnie możliwości zatrudnienia obu płci nie są ograniczone przez prawo. W Ukrainie w wyniku wojny i mobilizacji coraz więcej kobiet podejmuje pracę w zawodach, w których wcześniej w większości pracowali mężczyźni. Ukraińska Państwowa Służba Zatrudnienia twierdzi, że coraz częściej pojawiają się trudności z poszukiwaniem pracowników w zawodach, w których tradycyjnie przeważali mężczyźni. Są to budowniczowie, kierowcy, spawacze elektryczni i gazowi, ślusarze, elektrycy. "Rynek pracy stopniowo przeorientowuje się na zaangażowanie kobiet w zawodach uznawanych mentalnie za męskie" - podają w służbie zatrudnienia. 

Zobacz wideo Katarzyna Miller o kobietach: Jesteśmy jedną nogą w XXI, ale drugą w XIX wieku

Ukraiński rynek pracy się zmienia. Ukrainki zastępują mężczyzn

W ubiegłym roku jedynie 3 proc. ukraińskich firm nie odczuło niedoboru wykwalifikowanych pracowników, pisze portal Liga.net. "Pracodawcy różnymi metodami opanowali niedobory kadrowe. Jedną z nich jest angażowanie kobiet w zawody tradycyjnie uważane za "męskie"" – powiedziała Jewgenia Kuzenkowa, redaktorka platformy Work.ua w rozmowie z portalem. 

Kuzenkowa przewiduje, że pracodawcy w Ukrainie będą w dalszym ciągu kształcić kobiety w nowych dla nich zawodach, aby zminimalizować niedobory pracowników. Praktyka ta, zdaniem ekspertki, będzie coraz częściej stosowana przez duże przedsiębiorstwa, które dysponują zasobami na szkolenia.

Jak podaje Ukraińska Państwowa Służba Zatrudnienia, rynek pracy stopniowo przeorientowuje się na zaangażowanie kobiet w zawodach, w których wcześniej w większości pracowali mężczyźni. "Należą do nich: operator instalacji pompowej, operator dźwigu, operator maszyny do obróbki drewna, monter mechaniczny, operator instalacji podziemnej, ładowacz, kierowca, operator obrabiarek ze sterowaniem programowym, górnik, mechanik-remonter, kierowca trolejbusu i inni" – podają. 

Informują także, że w ubiegłym roku 158 000 kobiet zostało zatrudnionych przy pomocy służby zatrudnienia. Wśród nich 677 kobiet znalazło pracę na stacjach benzynowych jako operatorki, 253 jako operatorki pompowni, 14 jako operatorki wózków widłowych. 

Państwowa Służba Zatrudnienia w Ukrainie pomaga także w podjęciu studiów. Jak podają, wybór kierunków też się zmienia. Są kobiety, które coraz częściej wybierają takie zawody, jak kierowcy traktorów, spawacze, ochroniarze, elektrycy urządzeń, kierowcy wózków widłowych, maszyniści i operatorzy kotłowni, a także ślusarze. Niektórzy Ukrainki kształcą się na saperki lub maszynistki.

Coraz więcej kobiet w Ukrainie pracuje na budowach

Według Państwowej Służby Zatrudnienia Ukrainy w 2023 roku pracę w budownictwie znalazło 1,2 tys. kobiet i obecnie stanowią one 38 proc. pracujących w branży. Przed inwazją na pełną skalę w roku 2021 kobiet na budowie było zaledwie 20 proc. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ