Ukraińskie drony w głębi Rosji. Atak na zakład produkcji dronów kamikadze

Władysław Jacenko
Władze rosyjskie poinformowały o ataku dronów na przedsiębiorstwa w Jełabuzie i Niżniokamsku w Tatarstanie, w wyniku którego doszło do eksplozji. Są ofiary. Atak przeprowadzono w miejscu, w którym Rosjanie rozpoczęli produkcję irańskich dronów uderzeniowych typu Shahed. Ukraińskie media podają, że za atakiem stał Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, który użył dużych dronów.

Rosyjskie władze poinformowały, że drony zaatakowały przedsiębiorstwa w Jełabuzie i Niżniokamsku w Tatarstanie. - Dziś rano tatarskie przedsiębiorstwa w Jełabuzie i Niżniokamsku zostały zaatakowane przez drony. Nie doszło do poważnych uszkodzeń, proces technologiczny przedsiębiorstw nie został zakłócony. Niestety są ofiary - poinformował w poście przywódca Tatarstanu Rustam Minichanow. Oficjalnie nie wymienia przedsiębiorstw, które zostały zaatakowane. Wiadomo jednak, że chodzi o specjalną strefę ekonomiczną "Alabuga". Znajduje się ponad 1200 kilometrów od granicy z Ukrainą.  

Zobacz wideo Agnieszka Legucka: Mówienie o dacie wybuchu wojny Polski z Rosją to sianie zamętu

Atak dronów w Rosji. Zaatakowano zakład produkcji dronów kamikadze

Jest to pierwszy atak na Tatarstan od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę. Miasto Jełabuga położone jest ponad 1200 kilometrów od granicy Ukrainy. Portal Suspilne, powołując na własne źródła w Głównym Zarządzie Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, podaje, że jest to operacja specjalna przeprowadzona przez funkcjonariuszy ukraińskiego wywiadu. Dodają, że zaatakowana została między innymi fabryka w Jełabuzie, w której Rosjanie montują irańskie drony, oznaczając je jako "Geran-2". 

Na nagraniu widać, jak dron uderza w budynek, powodując dużą eksplozję, a ludzie na pierwszym planie ze strachu padają na ziemię. Rosyjskie portale podają, że wszystkie służby są w stanie podwyższonej gotowości.

W czerwcu 2023 roku Biały Dom opublikował zdjęcie satelitarne, które stanowią dowód budowy w Rosyjskiej Republice Tatarstanu fabryki do produkcji irańskich dronów kamikaze, których Rosja używa do niszczenia infrastruktury cywilnej w Ukrainie. Według amerykańskiego wywiadu fabryka do produkcji dronów powstała w tzw. specjalnej strefie ekonomicznej "Alabuga", setki kilometrów na wschód od Moskwy.

Rosyjskie media donoszą także o ataku na kompleks rafinerii ropy naftowej w Niżniokamsku w Tatarstanie. Atak miał miejsce w fabryce "Taneko", wybuchł pożar. Z doniesień wynika, że rzekomo został szybko zlikwidowany. Kanał w sieci Telegram "Baza" pisze, że trzy osoby zostały ranne. Według źródła portalu Ukraińska Prawda w ukraińskich siłach bezpieczeństwa za atakiem na rafinerię stoją Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ukraińskie drony zadadzą jeszcze większe straty Rosji. Latają na odległości ponad 1000 km

Minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow Ukrainy w wywiadzie dla Welt powiedział, że w 2024 roku Ukrainie udało się dziesięciokrotnie zwiększyć produkcję dronów dalekiego zasięgu w porównaniu z rokiem ubiegłym. - Większość dronów, które atakowały rosyjskie rafinerie, mają zasięg od 700 do 1000 kilometrów, ale obecnie dostępne są modele, które mogą latać na dystansie ponad 1000 kilometrów - powiedział. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ