Zełenski: Sytuacja na froncie się komplikuje. Najtrudniejsze walki na kierunkach donieckich

Władysław Jacenko
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że sytuacja na froncie, zwłaszcza na kierunkach donieckich, w ostatnich dniach się komplikuje. O znacznym pogorszeniu sytuacji na froncie wschodnim mówi także Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opowiedział o trudnej sytuacji na froncie. Stwierdził, że sytuacja na froncie, zwłaszcza na kierunkach donieckich, w ostatnich dniach się komplikuje. Podziękował żołnierzom, którzy "robią wszystko, aby chronić ukraińskie pozycje i niszczyć okupanta". Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Syrski także opowiedział o trudnej sytuacji na froncie wschodnim. 

Zobacz wideo Roman Kuźniar: Polska indywidualnie nie poradziłaby sobie z Rosją ani za 3, ani za 2, ani za 5 lat

Niepokojące informacji z Ukrainy. "Sytuacja na froncie się komplikuje"

- Sytuacja na froncie podczas tak gorącej wojny jest zawsze trudna. Jednak obecnie - zwłaszcza na kierunkach donieckich - jest coraz trudniejsza - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

Prezydent Ukrainy podkreślił także, że Kijów w dalszym ciągu ma ograniczone wsparcie Zachodu, jednak Federacja Rosyjska ma dostęp do komponentów do produkcji rakiet i dronów. - Rosja wykorzystuje każdy dzień, każdy tydzień, każdy miesiąc, aby wyrządzić znaczne szkody. Niestety pomoc dla Ukrainy jest w dalszym ciągu ograniczona, a państwo rosyjskie nadal ma dostęp do kluczowych komponentów niezbędnych do produkcji rakiet i dronów. Każdy pocisk, który uderza w Ukrainę, zawiera co najmniej dziesiątki komponentów - elektroniki, chipów - dostarczanych przez firmy z innych krajów i importowanych przez terytorium sąsiadów Rosji. Do Shahedów zaliczają się także komponenty wyprodukowane na Zachodzie. Wszystko to należy i można powstrzymać: zarówno przyzwolenie na terror, jak i zdolność terrorystów do znajdowania wspólników na całym świecie - powiedział Wołodymyr Zełenski. 

 

Sytuacja na froncie wschodnim w ostatnich dniach uległa znacznemu pogorszeniu, co wynika ze znacznego nasilenia działań ofensywnych Rosji po wyborach Putina. Powiedział o tym naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ołeksandr Syrski. Według niego Rosja aktywnie atakuje na kierunku łymańskim i bachmuckim grupami szturmowymi przy wsparciu pojazdów opancerzonych. - Pomimo znacznych strat wróg zwiększa swoje wysiłki, wykorzystując nowe jednostki w pojazdach opancerzonych, dzięki czemu okresowo osiąga sukces taktyczny - powiedział Ołeksandr Syrski.

Ukraiński dowódca mówi, że ważną kwestią jest osiągnięcie przewagi technicznej nad Rosjanami w zaawansowanej technologicznie broni. - Tylko to da nam szansę pokonania większego wroga i stworzy warunki do przejęcia inicjatywy strategicznej - wyjaśnia. Dodaje także, że poważnym celem jest podniesienie jakości szkolenia personelu wojskowego, przede wszystkim jednostek piechoty, "tak, aby mógł on maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości sprzętu wojskowego i zachodniego uzbrojenia".

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ