Tłumy Ukraińców w kolejkach. Usługi konsularne dla wielu mężczyzn zawieszono. Prawnik: To jest nielegalne

MSZ Ukrainy informuje o czasowym zawieszeniu czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. Ukraińcy mieszkający w Polsce opowiadają, że we wtorek 23 kwietnia w centrach wydania dokumentów utworzyli się duże kolejki. Mężczyźni narzekali, że nie mogli dostać dokumentów przez rzekomą awarię systemu, jednak kobiety i dzieci dokumenty otrzymywały.

Konsulaty Ukrainy 23 kwietnia poinformowały o czasowym zawieszeniu czynności konsularnych wobec obywateli Ukrainy w wieku poborowym. - Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia uczciwego stosunku do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym w Ukrainie i za granicą. Będzie sprawiedliwie - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Szef ukraińskiego MSZ zaznaczył, że w obecnych warunkach głównym priorytetem jest walka o przetrwanie Ukrainy. Już we wtorek tuż po doniesieniach o zawieszeniu usług dla mężczyzn z Ukrainy w wieku poborowym w Warszawie utworzyły się duże kolejki w ukraińskich centrach wydania dokumentów. 

Zobacz wideo Agnieszka Legucka: Mówienie o dacie wybuchu wojny Polski z Rosją to sianie zamętu

Konsulaty Ukrainy nie będą rozpatrywać wniosków mężczyzn w wieku poborowym

Ogromne kolejki po paszporty zablokowały ukraińskie centra wydania dokumentów w Warszawie. Korespondentka Ukrayina.pl podaje, że mężczyźni z Ukrainy, którzy stali w kolejce w jednym z takich centrów, mówili, że składali wnioski o otrzymanie nowych paszportów przed wprowadzeniem ograniczeń. Ukraińcy skarżyli się, że już dzisiaj odmawiano im wydania dokumentów przez rzekomą awarię systemu. Jednak kobiety i dzieci dokumenty otrzymywały.

- Na internetowym koncie, gdzie można sprawdzić, czy paszport jest gotowy do odbioru, było napisane, że dokument jest gotowy. Później jednak postępowanie cofnęło się o krok wstecz - opowiadali stojący w kolejce po dokumenty Ukraińcy. 

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy informuje jednak, że wszystkie wnioski o świadczenie usług konsularnych złożone w określonym terminie będą rozpatrywane przez instytucje konsularne w całości, w tym wnioski złożone do 23 kwietnia 2024 r. o wydanie paszportu obywatela Ukrainy na wyjazdy zagraniczne. 

Mieszkanka Warszawy Iryna w komentarzu dla Ukrayina.pl mówi, że już nie pierwszy dzień obserwuje niezwykle duże kolejki w ukraińskich centrach wydania dokumentów. - Wczoraj byłam w centrum wydania dokumentów, chciałam wyrobić paszport dla mojego dziecka. W kolejkach byli sami mężczyźni. Mówią, że tak jest od miesiąca. Wiedzieli, albo ktoś im mówił, że trzeba szybko odnowić paszporty, bo później nie będzie już takiej możliwości - powiedziała.

Ukraiński prawnik: Decyzja o wstrzymaniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym jest nielegalna

- To ograniczenie jest w ogóle niezgodne z prawem. Narusza prawa obywateli Ukrainy. I nawet wypowiedź Dmytra Kułeby moim zdaniem nie jest godna ministra. Tak, osoby publicznej, ale nie ministra - powiedział w komentarzu dla ukraińskiego portalu Hromadske prawnik Hryhorij Trypulski. - Kiedy obywatel Ukrainy wyjechał całkiem legalnie i np. mieszka gdzieś za granicą, otrzymał wizę, otrzymał zezwolenie na pobyt i np. płaci wszystkie podatki w Ukrainie, to jeszcze niczego nie naruszył - podkreśla Trypulski.

Były szef MSZ Ukrainy Wołodymyr Ohryzko uważa, że stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest uczciwe i sprawiedliwe. - Teraz nie może być żadnych odcieni - albo jesteś za, albo przeciw. Tak jak nie może być, że "chcę - idę bronić kraju", "nie chcę - nie idę". Być "patriotą" na zagranicznych stadionach? Można, ale jeszcze lepiej wrócić do domu i pomóc tutaj - mówi ukraiński dyplomata. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ