Zełenski: Droga do sprawiedliwego pokoju może rozpocząć się w czerwcu. Rosjanie jednak mają inne plany

Władysław Jacenko
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że światowa większość może i powinna zmusić Rosję do sprawiedliwego pokoju. Zaznaczył, że ta droga może rozpocząć się w czerwcu na szczycie pokojowym. Jednocześnie ukraiński wywiad ma informacje o rosyjskim planie zakłócenia szczytu w Szwajcarii.

Wołodymyr Zełenski w opublikowanym 28 kwietnia wieczorem nagraniu mówił o przygotowaniach do szczytu pokojowego, a także o perspektywach przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. - Kontynuujemy przygotowania do pierwszego szczytu pokojowego, który odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii, a nasz zespół pracuje obecnie wraz z zespołami kluczowych partnerów, aby szczyt stał się naprawdę globalny - powiedział Wołodymyr Zełenski. Według niego na szczycie zostaną zaprezentowane różne części świata, różne poglądy na temat globalnego rozwoju.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej o bezpieczeństwie Europy i rosnących napięciach

Prezydent Ukrainy: Światowa większość powinna zmusić Rosję do zawarcia pokoju

- Wszystkich łączy to samo uznanie, że Karta Narodów Zjednoczonych i podstawowe konwencje międzynarodowe są dokumentami wiążącymi dla każdego kraju na świecie, w tym Rosji, gdzie króluje szaleństwo. Większość świata powinna zmusić Rosję do zawarcia pokoju i może to zrobić. To właśnie w czerwcu może rozpocząć się droga do sprawiedliwego pokoju - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski powiedział także o przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO. Zdaniem prezydenta Ukraina spełniła wszystkie warunki niezbędne do prawdziwego rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych i teraz strona unijna musi wypełnić swoje zobowiązania. Ukraina przygotowuje się także do szczytu NATO, który odbędzie się latem tego roku.

- Potrzebny jest mocny sygnał polityczny. Sojusz nie powinien bać się własnej siły i ukrywać się przed własnymi fundamentami. Każdy kraj, który podziela wspólne wartości i jest gotowy realnie ich bronić, zasługuje na zaproszenie do Sojuszu - powiedział Zełenski.

 

Ukraiński wywiad ma informacje o rosyjskim planie zakłócenia szczytu pokojowego w Szwajcarii

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina ma informacje wywiadowcze, że Rosja planuje zakłócić Światowy Szczyt Pokojowy, który odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii. Poinformował o tym 24 kwietnia w Kijowie podczas spotkania z przedstawicielami państw partnerskich i organizacji międzynarodowych z ukraińskimi dyplomatami.

- Rosja nie tylko chce zakłócić Światowy Szczyt Pokojowy, ale ma też konkretny plan, jak tego dokonać, jak ograniczyć udział państw, jak działać, aby pokój nie trwał jeszcze dłużej. I musimy się temu wspólnie przeciwstawić - powiedział Zełenski.

Dodał, że Ukraina przekaże tę informację służbom specjalnym państw, które planują wziąć udział w szczycie. Prezydent zauważył, że spotkanie w Szwajcarii jest ważne, ponieważ pozwoli przedstawić światową wizję tego, jak powinien wyglądać pokój w Ukrainie.