Wielkanoc na froncie. Ukraińscy żołnierze świętują Zmartwychwstanie w okopach. Zełenski: Rosja złamała wszystkie przykazania

Władysław Jacenko
Tegoroczna Wielkanoc wiernych Kościołów wschodnich, w tym prawosławnych i grekokatolików, przypada 5 maja, ponad miesiąc później niż u katolików. Ukraińscy żołnierze świętują Zmartwychwstanie w okopach. - Rosja złamała wszystkie przykazania, zażądała naszego domu, przyszła nas zabijać. Świat to widzi. Bóg to wie - powiedział Wołodymyr Zełenski.

W 2024 roku Kościoły wschodnie obchodzą Wielkanoc 5 maja, czyli ponad miesiąc po katolikach. Różnica w dacie Wielkanocy wynika z innego sposobu jej wyliczania. Święta Zmartwychwstania Pańskiego na Wschodzie nie mogą wypaść wcześniej niż żydowska Pascha, czyli wiosenne zrównanie dnia z nocą. Ukraińscy żołnierze po raz kolejny świętują jedno z najważniejszych dla wiernych świąt w okopach. Na ukraińskich pozycjach nie zabrakło babek wielkanocnych i tradycyjnych ukraińskich pisanek.

Zobacz wideo Gen. prof. Stanisław Koziej: Ciśnienie rosyjskie jest potężne

Wielkanoc w cieniu wojny

Ukraińscy żołnierze na kierunku bachmuckim pokazali, jak przygotowują się do Wielkanocy. Przygotowali tradycyjne ukraińskie pisanki, które później przekażą do Lwowa. - Sam fakt, że Ukraina ma możliwość przygotowania się do obchodów Wielkanocy w 2024 roku, wydaje się niewiarygodny. Przygotowanie babek wielkanocnych, malowanie jajek, rodzinne spotkania w gronie najbliższych... Wszystkie te tradycje, które są głęboko zakorzenione w Ukraińcach, zawsze jednoczyły każdego z nas. Gdziekolwiek jesteśmy. W dowolnej części naszego kraju. Nawet teraz ukraińscy żołnierze nadal kultywują ciepło tradycji rodzinnych i swojego domu - czytamy w poście Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Państwowa Straż Graniczna Ukrainy pokazała, jak wygląda śniadanie wielkanocne na froncie. Nie zabrakło pisanek i babki wielkanocnej. 

Święty Ogień z Jerozolimy trafił do Ukrainy

Do Ukrainy trafił Święty Ogień z Jerozolimy. Późnym wieczorem harcerze razem z kapłanami i strażą graniczną otrzymali go na granicy ukraińsko-mołdawskiej. Poinformowała o tym Państwowa Straż Graniczna Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski: Rosja złamała wszystkie przykazania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował film z życzeniami wielkanocnymi. - Biblia uczy nas kochać bliźniego. A teraźniejszość pokazała nam prawdziwe znaczenie tego słowa. Kiedy wszyscy zbliżyliśmy się do siebie. A sąsiad, który przez cały czas chciał być naszym bratem, jest dla nas na zawsze odległy. Złamał wszystkie przykazania, zażądał naszego domu, przyszedł nas zabić. Świat to widzi. Bóg to wie. I wierzymy, że Bóg ma na ramieniu szewron z ukraińską flagą. Z takim sojusznikiem życie na pewno zwycięży śmierć - powiedział prezydent Ukrainy. 

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup Światosław Szewczuk, cytowany przez portal Ukraińska Prawda, powiedział, że "Ukraina została ukrzyżowana na krzyżu, ale razem z Chrystusem". - Sam Zbawiciel cierpi w ciele naszego ludu. Nadaje sens naszemu cierpieniu i staje się źródłem naszej odporności i witalności, które prowadzą do zwycięstwa (...) Zwycięstwo Ukrainy nad wrogiem jest tak pewne i nieuniknione, jak dzień, który zawsze zastępuje noc, jak świt przed porankiem Zmartwychwstania Chrystusa, który przemienił łzy w pokój i radość każdego człowieka, który dzisiaj ogłasza światu: Chrystus zmartwychwstał, śmiercią zwyciężył śmierć i ożywił tych, którzy są w grobach - powiedział arcybiskup Światosław Szewczuk.

- Niech Zmartwychwstały Chrystus będzie we wszystkich zakątkach ziemi ukraińskiej i wszędzie tam, gdzie teraz żyją i walczą Ukraińcy, przyniesie nadzieję i pocieszenie, da siłę i inspirację, aby pomimo wszelkich trudności i prób iść naprzód, ku wielkiemu ukraińskiemu zwycięstwu - powiedział Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ