Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski zatrzymany. Miał zlecić morderstwo

Władysław Jacenko
Ukraiński oligarcha Ihor Kołomojski, podejrzany w sprawie zorganizowania zabójstwa na zlecenie prawnika Serhija Karpenki, będzie w areszcie do 7 lipca 2024 r., bez prawa do zwolnienia za kaucją. Od 2 września Kołomojski jest w areszcie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy pod zarzutem oszustwa i prania mienia.

Oligarcha Ihor Kołomojski jest podejrzany o zorganizowanie zabójstwa na zlecenie. Chodzi o zabójstwo prawnika Serhija Karpenki w 2003 roku. Kołomojski będzie w areszcie do 7 lipca 2024 r. bez prawa do zwolnienia za kaucją. Taką decyzję podjął Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie, informuje z sali sądowej ukraiński portal Graty

Zobacz wideo Dariusz Joński: Przyszła kadencja w UE zdecyduje, czy wojna w Ukrainie rozleje się na inne kraje

Kolejne zarzuty wobec ukraińskiego oligarchy. To były partner biznesowy Zełenskiego 

Jak wynika ze śledztwa, Ihor Kołomojski w ramach zemsty w 2003 roku zlecił zamordowanie szefa kancelarii prawnej. Ukraińska prokuratura twierdzi, że oligarcha zlecił zabójstwo prawnika, ponieważ ten odmówił spełnienia żądania anulowania i unieważnienia decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy nienazwanej spółki. Według doniesień Kołomojski miał osobisty interes handlowy w pracy zakładu metalurgicznego, a decyzja walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki nie pozwoliła mu na pełną realizację swojego planu.

Aby zrealizować swoje przestępcze zamiary, podejrzany zaangażował członków gangu, który specjalizował się w popełnianiu szczególnie poważnych przestępstw, w tym przemocy fizycznej wobec konkurentów biznesowych. Członkowie gangu zaatakowali dyrektora jednej z kancelarii prawnych, bijąc go i dźgając - czytamy w komunikacie Prokuratury Generalnej Ukrainy. Dodają także, że szef kancelarii prawnej przeżył. 

W ciągu kilku dni po popełnieniu przestępstwa sprawcy zostali zatrzymani, a następnie skazani na kary pozbawienia wolności od sześciu do 12 lat. Śledztwo w sprawie ustalenia osoby, która zleciła przestępstwo, zostało wtedy wyłączone do odrębnego postępowania. Za usiłowanie zabójstwa popełnione przez grupę osób na zlecenie grozi kara pozbawienia wolności do lat 15 albo dożywocie. 

Kim jest Ihor Kołomojski?

Przez wiele lat Ihor Kołomojski był nie tylko jednym z najbogatszych, lecz także najbardziej wpływowych Ukraińców. W latach 90. był jednym z założycieli banku PrywatBank, który stał się jednym z największych banków w kraju. W 2014 roku wspierał ukraińskie oddziały ochotnicze w walce z separatystami prorosyjskimi na wschodzie kraju. Potężną dźwignią wpływu na życie polityczne Ukrainy było jego imperium medialne "media 1+1". Telewizja "1+1" odegrała ważną rolę w zdobyciu fotela prezydenta przez Wołodymyra Zełenskiego. Wcześniej Wołodymyr Zełenski w jego telewizji rozwinął swoją karierę jako komik. 

W 2016 roku jego bank został znacjonalizowany. We wrześniu 2023 roku Ihor Kołomojski został pozbawiony obywatelstwa ukraińskiego. Na pytanie, jakiego kraju jest obywatelem, biznesmen odpowiedział, że Cypru i Izraela.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ