Zaskakująca zmiana na Kremlu. Plan Putina jest jasny. "Przygotowują się do długiej wojny"

Nominacja Andrieja Biełousowa na kandydata na stanowisko nowego ministra obrony Rosji wiąże się z wysokim poziomem korupcji w resorcie obrony Federacji Rosyjskiej i wskazuje na przygotowanie Kremla do przedłużającej się wojny z Ukrainą - ocenili eksperci Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Prezydent Rosji Władimir Putin dokonał poważnych zmian w rządzie. Po raz pierwszy od 12 lat w Rosji następuje zmiana ministra obrony narodowej. Rosyjski przywódca przedstawił Radzie Federacji do konsultacji kandydaturę Andrieja Biełousowa na stanowisko szefa resortu obrony Federacji Rosyjskiej - przekazano w niedzielę wieczorem. Decyzja o kandydaturze Biełusowa oznacza, że stanowisko szefa resortu obrony straci Siergiej Szojgu. Obecny minister obrony pełni tę funkcję od 2012 roku. 

Zobacz wideo Michał Kacewicz: Rosyjska elita świetnie zaadaptowała się do Rosji wojennej

Analitycy o zmianach na Kremlu: Przygotowują się do długiej wojny z Ukrainą

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tłumaczy zmianę ministra obrony Rosji tym, że "ministerstwo powinno być otwarte na innowacje i zaawansowane pomysły". - Dziś na polu walki wygrywa ten, kto jest bardziej otwarty na innowacje i jak najsprawniejsze wdrożenia - powiedział. 

Putin zdecydował się postawić swojego byłego doradcę ekonomicznego Andrieja Biełousowa na czele Ministerstwa Obrony, aby przygotować się na przedłużającą się wojnę z Ukrainą i możliwą konfrontację z NATO, ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w ostatnim raporcie. Biełousow ma reputację skutecznego technokraty, ma także dobre stosunki z Putinem. Analitycy ISW twierdzą, że Putin może wykorzystać doświadczenie Biełousowa do ujednolicenia polityki wojskowej i gospodarczej. W raporcie przypomniano, że Biełousow był ministrem gospodarki w rządzie federalnym przez około dziesięć lat.

- W tym czasie brał udział w zarządzaniu różnymi krajowymi innowacyjnymi projektami w dziedzinie kompleksu przemysłu obronnego i dronów, co dobrze przygotowało go do kierowania aparatem Ministerstwa Obrony Rosji, który znajduje się w trudnej sytuacji - zwracają uwagę analitycy ISW. 

ISW podaje także, że Biełousow spotkał się z Putinem w listopadzie 2023 r., aby omówić projekty obronne i współpracę technologiczną, a także rozmawiał z Putinem o problemach w rosyjskiej produkcji dronów.

The Times pisze, że po pełnoskalowej inwazji Szojgu był krytykowany za marnotrawstwo i niekompetencję. Były minister uwielbia luksusowe życie i mieszka w kompleksie wartym ponad 15 milionów dolarów pod Moskwą. Putin natomiast uważa Andrieja Biełousowa za uczciwego i nieskorumpowanego.

Anton Heraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy uważa, że głównym celem nowego szefa rosyjskiego resortu obrony może być organizacja tego, żeby całe państwo działało na rzecz wojska. - Przywódca Kremla nie ma silnych liderów, więc wziął Andrieja Biełousowa, o którym do dziś nikt nawet nie słyszał. Najwyraźniej jego głównym zadaniem jako szefa Ministerstwa Obrony będzie organizacja przejścia kraju na całkowite działania na rzecz wojska, wzmocnienie produkcji broni i tym podobne - uważa Anton Heraszczenko.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ