Ołeksandr Usyk pierwszym od 1999 roku niekwestionowanym mistrzem świata wagi ciężkiej w boksie. Ukrainiec po wyczerpującej walce w saudyjskim Rijadzie pokonał Tysona Fury'ego, przejmując wszystkie cztery najważniejsze pasy – WBC, WBA, WBO oraz IBF. – To było fantastycznie! To jest niesamowite, kiedy ukraiński bokser przejmuje cztery najważniejsze pasy. To jest sukces, którego nie udało się osiągnąć nawet braciom Witalijowi i Władimirowi Kliczkom. W ostatnich rundach w walce z Tysonem Furym, kiedy wydawało się, że jest już wyczerpany, Ołeksandr Usyk przetrwał i otrzymał zdecydowaną przewagę. To było pewne zwycięstwo – powiedział w rozmowie z Ukrayina.pl Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz sportowy.
Ukraiński bokser Ołeksandr Usyk zaczął boksować w wieku 15 lat. Po 4 latach treningów zawodnik osiągnął pierwsze zauważalne rezultaty – w 2006 roku dotarł do półfinału Mistrzostw Europy w kategorii średniej i zdobył brąz. Ołeksandr Usyk pojechał na Igrzyska Olimpijskie do Londynu w 2012 roku jako kapitan reprezentacji Ukrainy. Wtedy pewnie pokonał Rosjanina Artura Bietierbijewa. W półfinale Ukrainiec pokonał Bułgara Terweła Pulewa z wynikiem 21:5.
Walka z Anthonym Joshuą w 2021 roku była dla Usyka ważnym meczem wagi ciężkiej. Ukrainiec odebrał swojemu przeciwnikowi wszystkie tytuły IBF, IBO, WBA i WBO i został nowym mistrzem świata wagi ciężkiej. W 2022 roku doszło do rewanżu, w którym Joshua bezskutecznie próbował odzyskać tytuły, lecz Usyk ponownie zwyciężył.
Ołeksandr Usyk i Tyson Fury stoczyli wyczekiwany pojedynek o niekwestionowane mistrzostwo świata wagi ciężkiej 19 maja. Ukraiński bokser stał na najwyższym poziomie, a obaj pięściarze wytrzymali pełne 12 rund.
Kostyantyn Dultsev w rozmowie z nami przypomina, że znany ukraiński bokser kiedyś mógłby zostać piłkarzem. Był uczniem szkoły piłkarskiej w Symferopolu, na Krymie i mógłby grać w klubie piłkarskim. Do zajęcia boksem namówił go ojciec.
– Ołeksandr Usyk miał płynne, fajne przejście z amatora do profesjonalisty. Był w drużynie bokserskiej "Ukraiński otamany", to był taki półprofesjonalny poziom, jednak Usyk był najsilniejszy w wadze ciężkiej. Nikt nie mógł z nim konkurować. Spełnił swoje marzenie, choć wielu uważało, że to błąd. Od razu zaczął uczestniczyć w walkach o tytuł, bo był najlepszy w wadze ciężkiej. Usyk osiągnął swój wysoki poziom w wieku 35 lat, kariera przebiegała bez przerw. Jego wizerunek był zawsze pozytywny. To przykład takiego nowoczesnego zawodowego boksera – mówi ukraiński dziennikarz sportowy.
Po rozpoczęciu aneksji Krymu przez Rosję Ołeksandr Usyk mówił, że Krym to Ukraina, jednak następnie stale unikał bezpośredniej odpowiedzi na pytanie "czyj Krym?". W październiku 2018 roku odpowiadając na podobne pytanie co do Krymu, ukraiński bokser powiedział, że "wszystko dzieje się z woli Boga, bo Bóg na wszystko, co się dzieje, pozwala". – Po pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej podejście Usyka do sytuacji z Rosją zmieniło się radykalnie. Po tym, gdy wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium obwodu kijowskiego, kiedy weszły do miasta, w którym teraz mieszka pod Kijowem, gdy Rosjanie weszli do jego domu i okradli go – zwraca uwagę Kostyantyn Dultsev.
Tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę mistrz świata wagi ciężkiej przystąpił do sił obrony terytorialnej i bronił swojej rodziny i rodaków. – Zdecydowałem się wstąpić do sił obrony terytorialnej, bo to jest mój kraj i trzeba go bronić. I nie ma znaczenia, kim jestem – sportowcem, biznesmenem czy kimkolwiek innym. Jestem obywatel Ukrainy, muszę go bronić – powiedział Ołeksandr Usyk.