Ambasador Ukrainy: Mamy zachodnią broń i natowskie standardy. W praktyce Ukraina już jest w NATO

- 80 proc. społeczeństwa ukraińskiego wspiera członkostwo Ukrainy w UE i NATO. W praktyce Ukraina już jest w NATO. Mamy zachodnią broń, natowskie standardy, bronimy wartości, o które oparte jest NATO. Potrzebna jest tylko polityczna decyzja, żebyśmy zostali członkiem Sojuszu oficjalnie - powiedział w rozmowie z Ukrayina.pl ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Kiedy Ukraina zostanie członkiem Unii Europejskiej i NATO? Portal Politico pisze, że UE planuje rozpocząć negocjacje w sprawie akcesji Ukrainy już w czerwcu. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, proces może rozpocząć się 25 czerwca. Rozmówcy Politico są przekonani, że podniesie to morale Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej agresji. - Dla nas nie ma nic niemożliwego. Mamy cel i z pewnością do niego idziemy. 80 proc. społeczeństwa ukraińskiego wspiera członkostwo Ukrainy w UE i NATO. To jest duże zaufanie i ogromna odpowiedzialność. Dlatego władze w Ukrainie w warunkach wojny działają na rzecz europejskiej integracji. Żadne inne państwo Unii Europejskiej nie przechodziło tej drogi podczas wojny. To jest ogromny wysiłek - mówi w rozmowie z Ukrayina.pl ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

Zobacz wideo Dariusz Joński: Przyszła kadencja w UE zdecyduje, czy wojna w Ukrainie rozleje się na inne kraje

Wasyl Zwarycz o przystąpieniu Ukrainy do NATO: To będzie długa droga, ale chcemy patrzeć pozytywnie

Co przyniesie szczyt NATO w Waszyngtonie, który odbędzie się w lipcu? Wielu ekspertów liczy na pogłębienie integracji NATO z Ukrainą. - Wiemy, że zaproszenie do członkostwa w NATO nie oznacza jeszcze członkostwa. To będzie długa droga, ale ważne jest, żeby patrzeć pozytywnie.

W praktyce Ukraina już jest w NATO. Mamy zachodnią broń, natowskie standardy, bronimy wartości, o które oparte jest NATO. Potrzebna jest tylko polityczna decyzja, żebyśmy zostali członkiem Sojuszu oficjalnie. Ale w praktyce jesteśmy już w NATO

- powiedział ambasador Ukrainy w Polsce, który brał udział w Baltic Business Forum, od 16 lat organizowane w Świnoujściu przez Polsko-Ukraińską Izbę Gospodarczą. 

Ambasador Ukrainy o umowie z Polską: Jesteśmy na dobrej drodze

- Jesteśmy zainteresowani tym, żeby w Ukrainie obecni byli wojskowi z Zachodu w różnych formach wsparcia. Między innymi wojskowi instruktorzy, którzy trenowaliby naszych żołnierzy na terenie Ukrainy. Uważamy, że już naszedł ten czas, kiedy obrona przeciwlotnicza, którą mają państwa członkowie NATO, powinna zostać przemieszczona do Ukrainy - mówi Wasyl Zwarycz w rozmowie z nami.

Polska i Ukraina pracują nad projektem umowy o bezpieczeństwie. Ambasador Ukrainy w Polsce powiedział, że dokument był omawiany podczas wizyty pierwszego wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Sybihy w Polsce. Wasyl Zwarycz powiedział także, że obecnie trwają uzgodnienia dotyczące treści umowy.

Jesteśmy na dobrej drodze. Można powiedzieć, że już rozpoczęliśmy bezpośrednie rozmowy co do treści umowy o bezpieczeństwie. Mamy nadzieję, że będzie to bardzo ambitna umowa. Polska już bardzo dużo robi dla wzmocnienia Ukrainy, bardzo dużo broni trafia do Ukrainy właśnie przez Polskę. Warto także powiedzieć, że dużo ukraińskich żołnierzy szkoli się w Polsce. Teraz musimy to wszystko usystematyzować i dodać kilka nowych elementów, które będą potwierdzać strategiczną współpracę Polski i Ukrainy

- mówi ambasador Ukrainy. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ