Magiczna noc Kupały. Święto przesilenia letniego. Jak jest obchodzone?

W nocy z 23 na 24 czerwca Słowianie obchodzą jedno z najbardziej magicznych świąt w roku! Noc Świętojańska to czas kąpieli w jeziorze, plecienia wianków i wróżb, ale nie tylko. Ukrayina.pl podpowiada, jak najlepiej świętować letnie przesilenie.

Noc Kupały to jedno z najpopularniejszych letnich świąt przedchrześcijańskich w Polsce, na Słowacji i w Ukrainie. Przywędrowało do nas z czasów pogańskich i jest owiane różnymi wierzeniami. Tradycje obchodzenia nocy Kupały w Polsce praktycznie się nie różnią się od ukraińskich. Więcej o ich historii opowiadamy w artykule.

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Kiedy wypada Noc Kupały? 

W Polsce Noc Świętojańska obchodzona jest od zawsze w nocy z 23 na 24 czerwca. Podobnie jest w Ukrainie. - To święto przywędrowało do nas z czasów pogaństwa. W tym czasie nasi przodkowie czcili świętego Kupałę, patrona paproci. Głównym rytuałem obchodów była kąpiel w wodzie. Wraz z nadejściem chrześcijaństwa święto to zostało nazwane na cześć św. Jana (Iwana) Chrzciciela, ale ludowa nazwa pozostaje ta sama - wyjaśnia portalowi Ukrayina.pl ukraińska historyczka dr Larysa Szapowal.

Jest to pogańskie święto, które zbiega się z chrześcijańskim świętem według prawosławnego kalendarza. Inaczej to Narodzenie Uczciwego Proroka Świętego Jana Chrzciciela

- wyjaśnia Larysa Shapoval.

W mitologii wschodniosłowiańskiej Kupało jest głównym bohaterem starożytnego święta przesilenia letniego. Inne narody również obchodzą to święto. W Słowenii nazywają je Kresu den (Dzień Ognia). Szwedzi mają swój odpowiednik tego święta, które nazywają Midsommar (Midsummer). Francuzi obchodzą w tym czasie Saint Jeans (Saint Jean), a Albaczyńcy - Flakagajt (Dzień Płomieni). W Ukrainie jest nazywane świętem Iwana Kupały.

Tradycje ludowe. Co się robi w Noc Kupały?

Wokół Nocy Kupały powstało wiele zwyczajów ludowych. - To zarówno skakanie przez ognisko, plecenie wianków czy szukanie kwiatów paproci. Nasi przodkowie palili stare i niepotrzebne rzeczy w ognisku Kupały, szepcząc o swoich bólach przy ogniu, aby podążały za dymem - mówi ukraińska badaczka dr Weronika Czekaliuk.

Veronika Chekalyuk (Ivana Kupala)
Veronika Chekalyuk (Ivana Kupala) Veronika Chekalyuk


Większość tradycji przetrwała od czasów pogańskich do dziś. Przed inwazją Rosji na Ukrainę nasza rozmówczyni obchodziła to święto przez 8 lat we wsi Wodianyky pod Czerkasami. - Na to święto zjeżdżali się miejscowi folkloryści, badacze i znawcy ukraińskich tradycji. Śpiewaliśmy pieśni ludowe i robiliśmy wieńce. Wieniec dla Iwana Kupały musi być specjalny, z określonych kwiatów. Potem przez cały dzień chodziliśmy w tych wieńcach. Gdy zachodziło słońce, puszczaliśmy te wieńce rzeką, zapalając świecę - mówi pani Weronika.

W Noc Kupały gotuje się potrawy na ogniu. Na stole musi być też świeżo upieczony chleb. Nasi przodkowie wierzyli, że wszystkie potrawy powinny być pożywne i dawać wyjątkową energię w Noc Kupały na przyszłość.

Veronika Chekalyuk (Ivana Kupala)
Veronika Chekalyuk (Ivana Kupala) Veronika Chekalyuk
Od samego urodzenia ludzie czerpią energię z natury. Wody, świeżego powietrza, lasu. Noc Kupały do tego zachęca. To okazja do dobrej zabawy i odpoczynku

Wróżby w Noc Kupały. To zwyczaj pogański, który przetrwał do dziś

Noc Kupały jest uważana za magiczną, a więc kolejną tradycją pogańską w jej obchodach jest wróżenie. Nasi przodkowie wierzyli, że po letnim przesileniu granica między światem żywych a światem duchów się rozmywa. Uważano też, że ta Noc może przynieść kobietom szczęście w ślubie. Dlatego kobiety robiły różnego rodzaju wróżby, aby zgadnąć, co je czeka. W tę Noc wychodziło się w pole, aby z zamkniętymi oczami zerwać jakąś roślinę. Litera rozpoczynająca jej nazwę miała być imieniem ukochanego. Kolejna wróżba polegała na wlaniu wosku do metalowej miski z wodą. W zależności od zamrożonej figury, która się pojawi, ludzie interpretowali możliwą przyszłość. Kwiat oznaczał spotkanie namiętnego kochanka, a pierścionek zwiastował nadchodzący ślub.