Ukraińska drużyna paralimpijska z wielkimi sukcesami. "Nie było to łatwe. Rosjanie prowokowali Ukraińców"

Władysław Jacenko
Ukraina niezmiennie osiąga sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich. Reprezentacja Ukrainy zajęła siódme miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając 82 medale. Prawie połowę nagród Ukraińcy zdobyli w pływaniu. Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz sportowy, w rozmowie z Ukrayina.pl mówi, że tegoroczne Igrzyska jednak nie były łatwe dla Ukraińców. - Ciężko przebywać w jednej przestrzeni z ludźmi, którzy wspierają wojnę - powiedział.

Reprezentacja Ukrainy na Igrzyskach Paralimpijskich w 2024 r. zdobyła 82 medale. Ostatni dzień Igrzysk przyniósł Ukrainie trzy nagrody, w tym złoto dla Władysława Jepifanowa w wioślarstwie pojedynczym. Trójboista Anton Kryukow w ostatni dzień Igrzysk zdobył srebrny medal w kategorii powyżej 107 kg.

Ukraina ma najniższy wynik od 16 lat, ale mimo to znalazła się w tym roku w gronie dziesięciu najbardziej utytułowanych drużyn. W ostatnich latach Ukraińcy zdobyli mniej nagród tylko na Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku - 74 medale. Ukraina niezmiennie osiąga sukcesy na Igrzyskach Paralimpijskich, jednak w tym roku było to wyjątkowo trudnym wyzwaniem.  

Zobacz wideo Czuć Igrzyska na każdej ulicy Paryża

Ukraina na Igrzyskach Paralimpijskich 2024. 82 medale, połowa nagród w pływaniu

W tym roku ukraińscy paralimpijczycy zdobyli medale w 11 z 15 dyscyplin, w których brali udział. Bez nagród pozostali reprezentanci łucznictwa, badmintona, triatlonu i pchnięcia kulą. Reprezentacja Ukrainy zdobyła medale w takich dyscyplinach jak goalball (srebro) i boccia (brąz), gdzie wystąpiła po raz pierwszy.

20 ukraińskich sportowców zostało wielokrotnymi medalistami Igrzysk Paralimpijskich. Najwięcej medali zdobył Andrij Trusow - dwa złote i trzy srebrne. Maksym Weraksa i Jewhenij Bochodajko ustanowili rekord drużynowy, stając się najbardziej utytułowanymi ukraińskimi paralimpijczykami z 16 medalami każdy. Poprzedni rekord należał do Maksyma Krypaka.

Igor Cwietow jest jedynym zawodnikiem reprezentacji Ukrainy, który we wszystkich swoich konkurencjach zakończył igrzyska paralimpijskie ze złotymi medalami, wygrywając na dystansach 100 i 200 metrów. Ponadto Ukraina osiągnęła dziesięć podwójnych podium - siedem w pływaniu, dwa w lekkoatletyce i jedno w tenisie stołowym.

Złote medale w judo i kolarstwie były znaczącym sukcesem, Ukraina dostała złote medale w tych dziedzinach po raz pierwszy od ośmiu lat. 

Kostyantyn Dultsev, ukraiński dziennikarz i komentator sportowy z radia Promiń, w rozmowie z nami podkreśla, że Ukraina zdobyła także wiele nagród w pływaniu. - Mamy 40 nagród, a to drugi pod względem liczby medali wynik na Igrzyskach po reprezentacji Chin. Warto też zauważyć, że mamy wiele nagród w lekkoatletyce, a to jest czwarte miejsce drużynowe - 19 medali - mówi ukraiński komentator sportowy.

Ukraiński komentator sportowy: To nie były łatwe czasy dla naszych paralimpijczyków

- Dla ukraińskich sportowców był to właściwie bardzo trudny czas. Rzecz w tym, że było im nieprzyjemnie przebywać w jednej przestrzeni z ludźmi, którzy wspierają wojnę. Tym razem Rosjanie pod neutralną flagą mieli dużą reprezentację. Tak czy inaczej, część z nich wspiera wojnę. Nawet podczas zawodów kwalifikacyjnych ukraińscy zawodnicy wielokrotnie spotykali się z brakiem szacunku ze strony rosyjskich sportowców - mówi ukraiński dziennikarz. 

Dodaje, że Rosjanie wielokrotnie prowokowali Ukraińców na Igrzyskach Paralimpijskich, na przykład po cichu nazywając ich "chochołami" (pogardliwe określenie Ukraińca - red.). Rosjanie z kamerami czasami czekali na reakcję Ukraińców po tych słowach.

- Córka jednego z ukraińskich pływaków, który zdobył medal na Igrzyskach Paralimpijskich, jest chora na raka. Przebywała w szpitalu Ochmatdyt w Kijowie. Na godzinę przed ostrzałem szpitala zabrał córkę do domu. Nasz sportowiec spędził dwa dni rozbierając gruzy szpitala dziecięcego, modlił się do Boga i dziękował, że jego dziecko żyje. Wyobraźcie sobie, jak ten sportowiec walczył psychicznie o zwycięstwo tam, na Igrzyskach Paralimpijskich, gdy jego przeciwnikiem był neutralny zawodnik z Rosji - mówi Kostiantyn Dultsev w rozmowie z nami.

Przed wojną był siatkarzem. Po powrocie z frontu został paralimpijczykiem

Jewgienij Korynet zadebiutował w reprezentacji Ukrainy w siatkówce na Igrzyskach Paralimpijskich 2024 w Paryżu. Przed wojną był zawodowym siatkarzem, następnie wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie służył jako sanitariusz i brał udział w działaniach bojowych w Bachmucie. Podczas walk Jewgienij doznał kontuzji, w wyniku której amputowano mu nogę. Teraz reprezentuje Ukrainę w sporcie.

- Rehabilitacja Jewgienija odbywała się właśnie poprzez sport. Został członkiem narodowej kadry Ukrainy w siatkówce na siedząco i uczestnikiem Igrzysk Paralimpijskich. To jest historyczny moment. Uważam, że w igrzyskach paralimpijskich powinni brać udział żołnierzy - mówi Kostyantyn Dultsev.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ