Relacja z Ukrainy

 • Twarz Oleny stała się symbolem brutalności Rosjan. Jak zmieniło się jej życie?
 • Pracownik elektrowni Zaporoże ujawnia okrucieństwa Rosjan. 'Uciekłem dopiero za trzecim razem' [TYLKO U NAS]

  Pracownik elektrowni Zaporoże ujawnia okrucieństwa Rosjan. "Uciekłem dopiero za trzecim razem" [TYLKO U NAS]

  Od blisko roku Energodar znajduje się pod okupacją armii rosyjskiej, a Elektrownia Jądrowa Zaporoże pod kontrolą zaborców. Większość mieszkańców opuściła miasto. Wśród nich jest mój rozmówca, pracownik elektrowni jądrowej Zaporoże, który dziś mieszka w Polsce. Udało mu się to jednak dopiero za trzecim razem. Opowiedział mi o nowym porządku w mieście, obozach filtracyjnych i sztuczkach, dzięki którym przedostał się na bezpieczny teren.

  Nadiya Fedeczko
 • Na Kaukazie trwa tajna i przymusowa mobilizacja do rosyjskiej armii. 366. dzień wojny

  Na Kaukazie trwa tajna i przymusowa mobilizacja do rosyjskiej armii. 366. dzień wojny

  - Polska przekazuje Ukrainie cztery pierwsze czołgi Leopard 2. Wkrótce dostarczymy kolejne - powiedział podczas wizyty w Kijowie premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Sił Zbrojnych Ukrainy na łączną kwotę 2 mld dol. Najważniejsze informacja 366. dnia wojny.

  Iryna Batiuk, LWÓW
 • Tak, Ukraińcy wygrywają tę wojnę! Połowa zniszczonych dróg jest już odbudowana

  Tak, Ukraińcy wygrywają tę wojnę! Połowa zniszczonych dróg jest już odbudowana

  Zmasowane ataki rakietowe i działania wojenne Rosji spowodowały i będą nadal powodować znaczne zniszczenia w infrastrukturze i zasobach mieszkaniowych Ukrainy. Liczba zniszczonych domów, placówek oświatowych, kulturalnych, religijnych itp. rośnie z dnia na dzień. Wysokość szkód, jakie agresor wyrządził Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę, sięga już setek miliardów dolarów. Jak odbudować zniszczone obiekty? W rocznicę wojny rozmawiamy z ukraińskim ekspertem Wołodymyrem Dacenką, kierownikiem projektu Transparency International Ukraina i Ołeną Ohorodnik, szefową programu "Transparent cities/Przejrzyste miasta" (TIU).

  Natalia WASIUNEC, Ukrayina.pl
 • 'Chińska podróbka', 'jak traktat Sun Zi'. Ukraińscy eksperci ostro komentują 'plan pokojowy Pekinu'
 • Kiedy skończy się wojna? Najnowsze prognozy ukraińskich ekspertów rok po napaści

  Kiedy skończy się wojna? Najnowsze prognozy ukraińskich ekspertów rok po napaści

  Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził nadzieję, że dążenie Ukrainy do zwycięstwa w wojnie z Rosją będzie widoczne już na wiosnę. "Jakiekolwiek próby przejęcia inicjatywy przez Rosję muszą zostać przełamane. I jestem pewien, że to zrobimy" - dodał. Kiedy i na jakich warunkach możliwe jest zakończenie wojny z Rosją? W rocznicę rosyjskiej inwazji rozmawiamy z ukraińskimi analitykami.

  Natalia WASIUNEC, Ukrayina.pl
 • 'Mamo, wrócę! Wszystko będzie dobrze!'. Rozmawiamy z ukraińskim obrońcą na froncie
 • Ten tekst napisaliśmy my, Ukraińcy, którzy od 365 dni żyjemy w stanie wojny. 12 historii, które wyciskają łzy

  Ten tekst napisaliśmy my, Ukraińcy, którzy od 365 dni żyjemy w stanie wojny. 12 historii, które wyciskają łzy

  W tym czasie syreny zawyły w naszym kraju około 15 tysięcy razy. W tym czasie Rosja wystrzeliła ponad 5000 pocisków po to, aby nas zabić. Spędziliśmy setki godzin w schronach przeciwbombowych. Siedzieliśmy setki godzin bez prądu. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy walczyć. Ale nie poddajemy się. Przewartościowaliśmy życie. Znaleźliśmy jego nowe znaczenie. Walczymy. Ten tekst jest o tym, jak drastycznie może zmienić się życie i jego priorytety.

  Ukrayina.pl
 • Co za historia! Załużny szukał 'oczu', znalazł Rusłana. Razem powalili elitarną rosyjską jednostkę

  Co za historia! Załużny szukał "oczu", znalazł Rusłana. Razem powalili elitarną rosyjską jednostkę

  Bitwa o lotnisko w Hostomelu przeszła już do historii wojny w Ukrainie jako jedno z kluczowych wydarzeń. Rosyjski atak miał miejsce pierwszego dnia pełnowymiarowej inwazji 24 lutego 2022 roku. Rosyjskie siły desantowe wkroczyły na terytorium Ukrainy od strony Białorusi. 35 śmigłowce, samoloty szturmowe Su-25 i bombowce Su-24 lecąc bardzo nisko nad ziemią, tak aby nie zostać zauważonym przez ukraińską obronę przeciwlotniczą dotarły pod sam Kijów. Oto jak Ukraińcom udało się odeprzeć ten atak i ochronić Kijów przed potężnym zagrożeniem.

  Olena Kowalska, LWÓW
 • 'Druga armia świata' błaga o amunicję. Rosjanie giną, bo w magazynach rdza. 'Fakt starannie ukrywany'

  "Druga armia świata" błaga o amunicję. Rosjanie giną, bo w magazynach rdza. "Fakt starannie ukrywany"

  Jewgienij Prigożyn wytyka rosyjskiej armii brak pocisków i zażądał od ministra obrony Szojgu i szefa "Specjalnej Operacji Wojskowej" Walerija Gierasimowa, by natychmiast dostarczono je na front. Inni rosyjscy dowódcy również narzekają na brak amunicji. Tymczasem jeden z rosyjskich wojskowych opublikował zdjęcie zardzewiałych pocisków w magazynach Ministerstwa Obrony i zaalarmował o katastrofalnym braku amunicji.

  Olena Kowalska, LWÓW
 • Rosjanie forsują granicę USA z Meksykiem. Wzrost aż o 4560 proc.

  Rosjanie forsują granicę USA z Meksykiem. Wzrost aż o 4560 proc.

  Rosjanie uciekają do USA przed masową mobilizacją odbywającą się w Rosji. Prawie 22 tysiące obywateli Federacji Rosyjskiej próbowało wjechać do Stanów Zjednoczonych z Meksyku w ciągu ostatniego roku. To wielokrotnie więcej niż w poprzednich latach. Setki Rosjan czekają na swoją kolej na meksykańskiej granicy.

  Julia Skoryk, LWÓW
 • Chiny wiją się i mają swój plan pokojowy dla Ukrainy. Bloomberg ujawnił kilka szczegółów
 • Przemówienie 'dziadka z bunkra', 'do kitu', 'wyczerpał się'. Ukraińcy drwią z Putina
 • Dni Białorusi policzone na Kremlu. Dziennikarze ujawnili tajny plan Putina do 2030 roku

  Dni Białorusi policzone na Kremlu. Dziennikarze ujawnili tajny plan Putina do 2030 roku

  Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych uzyskała dostęp do dokumentu pod nazwą "Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej w kierunku białoruskim" - rogsyjski plan przejęcia pełnej kontroli nad Białorusią w ciągu następnych dziesięciu lat. Ustalenia reporterów śledczych nie pozostawiają wątpliwości wobec dalszej eksalacji imperialistycznych planów Putina.

  Iryna Batiuk, LWÓW
 • Media zdradzają kulisy wizyty Bidena w Kijowie. Kreml wiedział wcześniej: 'mocarstwa nuklearne'

  Media zdradzają kulisy wizyty Bidena w Kijowie. Kreml wiedział wcześniej: "mocarstwa nuklearne"

  W poniedziałek mija 362. dzień wojny w Ukrainie. Prezydent USA Joe Biden niespodziewanie odwiedził Kijów, gdzie spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zeleńskim. Biden zapowiedział nowy ogromny pakiet pomocy wojskowej. Biały Dom uprzedził Kreml przed wizytą amerykańskiego prezydenta w stolicy Ukrainy. Tymczasem Rosja przygotowuje się do przemówienia Władimira Putina. 21 lutego zwróci się on do Rosjan, a 22 lutego wystąpi podczas koncertu na Łużnikach.

  Olena Kowalska, LWÓW
 • Biden w Europie. Rosja nasila szantaż nuklearny. Ukraiński ekspert wytyka słabe punkty arsenału
 • Rosjanka otruła Ukrainkę, by ukraść jej tożsamość. Olga przeżyła i opowiada przerażającą historię

  Rosjanka otruła Ukrainkę, by ukraść jej tożsamość. Olga przeżyła i opowiada przerażającą historię

  Kobieta pochodząca z rosyjskiego Krasnodaru próbowała zabić kobietę z ukraińskiej Winnicy, aby zdobyć jej tożsamość i dokumenty. Ta historia wydarzyła się w USA. 47-letnia Rosjanka Wiktoria Nasyrowa celowo otruła 35-letnią ukrainkę Olgę Cwyk. Po pierwszej nieudanej próbie zabójstwa Rosjanka przyszła do swojej ofiary następnego dnia, aby dokończyć swój morderczy plan. Tylko cudem Olga przeyżyła.

  Wiktoria Mykytuk
 • Ten film z Ukrainy wyciska łzy. Matka wita córkę wracającą z frontu [WIDEO]

  Ten film z Ukrainy wyciska łzy. Matka wita córkę wracającą z frontu [WIDEO]

  Wojna na pełną w Ukrainie trwa już blisko rok. 24 lutego 2022 roku tysiące Ukraińców i Ukrainek wstąpiło do wojska, by bronić własnej oiczyzny. Od tamtej pory wielu z nich nie miało kontaktu z bliskimi. Nagrania wracających do domu żołnierzy i żołnierek wyciskają łzy. Tak jest w przypadku nagrania opublikowanego przed doradcę szefa MSW.

  AZ
 • Niezwykła operacja w Ukrainie. Lekarze wyciągnęli pocisk, który utkwił w sercu
 • Łukaszenka u Putina. Na nagraniu niechcący przyznał, że nie miał innego wyjścia

  Łukaszenka u Putina. Na nagraniu niechcący przyznał, że nie miał innego wyjścia

  W Monachium rozpoczęła się konferencja bezpieczeństwa: Zełenski i Macron wezwali do wsparcia Ukrainy w kluczowych miesiącach. Scholz prosi kraje, które mają czołgi, o wysłanie ich do Ukrainy. Tymczasem Putin spotkał się z Łukaszenką w Moskwie, a matce poległego rosyjskiego żołnierza wręczono paczkę pielmieni. Najważniejsze wiadomości z 359. dnia wojny w Ukrainie.

  Julia Skoryk, LWÓW
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ