"Proces" obrońców Azowstalu i podsłuch w Radzie Najwyższej. 177 dzień wojny oczami Ukrayina.pl

19 sierpnia - 177. dzień wojny w Ukrainie. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że Rosjanie w Święto Niepodległości Ukrainy zamierzają przeprowadzić sfingowany proces obrońców Mariupola. Służby ujawniły też agenta, który miał na polecenie FSB badać możliwość umieszczenia podsłuchów w Parlamencie. Tymczasem rosyjski sprzęt wojskowy jest już tylko 130 metrów od reaktora w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Przedstawiamy wybór najważniejszych i najciekawszych wiadomości dnia według dziennikarki Ukrayina.pl Iryny Batiuk ze Lwowa.

Dzień Niepodległości: okupanci planują zamach na obrońców Azowstalu

Ukraiński wywiad wojskowy donosi, że 24 sierpnia, w Święto Niepodległości Ukrainy, w filharmonii okupowanego Mariupola rosyjscy okupanci planują przeprowadzić "proces" schwytanych obrońców miasta. W tym celu na scenie montują żelazne klatki, przygotowują specjalnie przeszkolonych "świadków" i sprowadzają media propagandowe.

Ponadto według wywiadu Rosjanie mogą przeprowadzić atak rakietowy na pomieszczenie z więźniami, a następnie próbować zrzucić winę na Ukrainę.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa: Rosjanie umieszczają sprzęt wojskowy wewnątrz bloków energetycznych

W sieci pojawiło się wideo przedstawiające rosyjski sprzęt wojskowy znajdujący się w maszynowni jednego z bloków Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Co najmniej pięć ciężarówek, z których jedna oznaczona jest literą "Z", znajduje się około 130 metrów od reaktora. Kto i kiedy nakręcił film, nie wiadomo.

FSB chciała podsłuchiwać Radę Najwyższą. Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniły agenta

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrudniła pracownika Aparatu Rady Najwyższej Ukrainy [organu administracyjnego parlamentu - red.], żeby ten zbadał możliwości umieszczenia podsłuchów w kuluarach i w salach Rady, zbierał informacje o wizytach delegacji zagranicznych w parlamencie ukraińskim - w szczególności treść nieformalnych rozmów.

"Agent" nie zdążył wykonać żadnego zadania. Został oskarżony o zdradę stanu. Grozi mu do 15 lat więzienia lub dożywotniego pozbawienia wolności.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy: USA szykują kolejny pakiet

Serwis informacyjny Reuters podał, że administracja Joe Bidena przygotowuje się do ogłoszenia przydzielenia Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej - tym razem na 800 mln dolarów. 

Pentagon poinformował, że Ukraina otrzyma z USA 15 dronów Scan Eagle, pociski antyradarowe HARM, systemy przeciwpancerne TOW oraz 1000 Javelinów. Ameryka dostarcza też Ukrainie drugą partię pocisków antyradarowych HARM i 40 pocisków MRAP do rozminowania. Za 2-3 miesiące USA planują przekazać Ukrainie system obrony powietrznej NASAMS.

Wzrosły wydatki Rosjan na trumny i worki do autopsji

Członkowie ukraińskiej wspólnoty OSINT-Molfar, która prowadzi rozpoznanie z ogólnodostępnych źródeł, przeanalizowali wydatki Rosji na pochówek jej obywateli. Od początku 2022 r. na zakup trumien i toreb do autopsji wydano już prawie 3 mln dolarów. Dla porównania w 2020 i 2021 roku na takie przetargi wydano o połowę mniej - odpowiednio 1,3 i 1,4 mln dolarów.

Straty Rosjan na froncie: 177. dzień wojny

Łączne straty bojowe Rosji od 24.02 do 19.08 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 44700 (+400) osób,
 • czołgi — 1899 (+10) szt.,
 • opancerzone wozy bojowe — 4195 (+16) szt.,
 • systemy artyleryjskie — 1016 (+6) jednostek,
 • system ognia salw rakietowych — 266 (+1) szt.,
 • sprzęt przeciwlotniczy — 141 (+5) jednostek,
 • samoloty — 234 (+1) szt.,
 • śmigłowce — 197 (+1) jednostek,
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 795 (+2),
 • pociski manewrujące — 190 (+0),
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek,
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3130 (+69) szt.,
 • wyposażenie specjalne — 94 (+1).

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ