Rosja nie może powstrzymać kontrofensywy; ukraińska armia potrzebuje kobiet: 194. dzień wojny w Ukrainie

Kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim nabiera tempa, a obrona powietrzna Rosji jest bezradna. Siły ukraińskie zniszczyły wszystkie ważne mosty w regionie. Jeden z pułków quasi-republiky "DRL" odmówił walki. Tymczasem Ministerstwo Obrony Ukrainy wymieniło najbardziej potrzebne kobiece specjalności na froncie. Najważniejsze wieści na 194 dzień wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Kontrofensywa na południu: Rosyjskie systemy przeciwlotniczo-przeciwrakietowe nie są w stanie odeprzeć ataków

Rosyjska obrona przeciwlotnicza nie może skutecznie odeprzeć ataków Sił Zbrojnych Ukrainy na południu Ukrainy. Natalya Humenyuk, rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego "Południe", poinformowała o tym 5 września.

- Ataki były dość wymowne – dawały do zrozumienia, że wróg nie powinien wykorzystywać w szczególności naszych mostów do własnych celów. Jednocześnie obrona przeciwlotnicza Rosjan nie jest w stanie uderzeniu skutecznie przeciwdziałać – powiedziała wojskowa na odprawie prasowej.

Trofea Sił Zbrojnych Ukrainy 

Obwód chersoński. Mosty są nieprzejezdne

Nataliya Humenyuk poinformowała, że wszystkie strategiczne mosty na terenie obwodu chersońskiego stały się nieprzejezdne dla ciężkiego sprzętu. Ponadto siły "Południa" zniszczyły już trzy wrogie przeprawy pontonowe. Według Humenyuk rosyjscy okupanci wciąż próbują transportować przez mosty ciężki sprzęt i amunicję. Z tego powodu fragment jednej z przepraw całkowicie się zawalił.

Wojskowa rejestracja kobiet

- Siły Zbrojne Ukrainy najbardziej potrzebują kobiet w następujących specjalnościach: lekarze, kucharki i znawcy radioelektroniki - stwierdziła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar.

Według niej kobiety innych specjalności mogą rejestrować się dobrowolnie. 

Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły magazyn kart do głosowania na pseudoreferendum i bazę FSB

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w Kamionce Dnieprzańskiej (w obwodzie zaporoskim) wojsko ukraińskie zniszczyło magazyn kart do głosowania przygotowanych w związku z planowanym w regionie pseudoreferendum oraz bazę FSB.

"Magazyn został wysadzony w powietrze. Była to eksplozja z wnętrza lokalu. Wszystkie istniejące materiały drukowane zostały zniszczone. Zniszczeniu uległa też baza jednostki rosyjskiej FSB, która strzegła magazynu, gdzie przechowywane były karty do głosowania. Wyjaśniana jest dokładna liczba zabitych i rannych. Ocaleni i ranni są pilnie ewakuowani w kierunku okupowanego Krymu" – poinformował sztab generalny.

Bunt w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej

Pod Chersoniem żołnierze 127. pułku 1. korpusu okupantów zbuntowali się i napisali list, w którym poinformowali o odmowie udziału w działaniach wojennych.

"Jedną z przyczyn jest niezadowalająca obsługa logistyczna ich działań. Sztab pułku na wysuniętych pozycjach nie dostawał nawet wody. Część żołnierzy została zabrana przez przedstawicieli rosyjskiego kontrwywiadu, ich los nie jest znany" – informuje dowództwo operacyjne "Południe" na Facebooku.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Odłączono ostatnią linię z Ukrainą

Z powodu pożaru spowodowanego ostrzałem rosyjskim ostatnia linia łącząca węzeł Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej z systemem energetycznym Ukrainy została wyłączona.

W efekcie rozładowano i odłączono blok energetyczny od sieci, która obecnie zasila potrzeby własne Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

194. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 5.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 49800 (+300) osób;
 • czołgi — 2068 (+19) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4459 (+29) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1157 (+10)  jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 294 (+0)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 156 (+0) jednostek;
 • samoloty — 236 (+0)  jednostki;
 • śmigłowce — 206 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 867 (+3) jednostek;
 • pociski manewrujące — 205 (+2) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3286  (+10) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 107 (+1) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Юрій Наконечний з Черкас пішов на фронт разом із сином. Син загинув. "Я маю помститись за нього"
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ