Łukaszenka dał Putinowi traktor na urodziny, "żeby Duda i Morawiecki nie głodowali". 226. dzień wojny w Ukrainie

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wręczył rosyjskiemu dyktatorowi Władimirowi Putinowi na urodziny traktor. Rosja może zaatakować zachodnie regiony Ukrainy za pomocą irańskich dronów kamikaze Shahed-136. Dostarczono je na zachód Białorusi. Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Rosja zaczęła manipulować tematem negocjacji, aby zyskać na czasie. Najważniejsze informacje w 226. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Urodziny Putina: Łukaszenka przekazał traktor

7 października rosyjski dyktator Władimir Putin skończył 70 lat. Samozwańczy prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka postanowił przekazać mu w prezencie traktor, na którym "sam pracuje".

"Najlepszy. Ręczna robota. Dam mu (Putinowi - red.) jedną dyszę - siewnik. Posiejemy chleb, wyhodujemy dla Dudy, Morawieckiego, Europy, żeby nie głodowali i nie kradli chleba z Ukrainy, ale wieźli go do biednych krajów" – powiedział Łukaszenka.

Kreml manipuluje tematem negocjacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Rosja zaczęła manipulować tematem negocjacji. Okupanci potrzebują tego, aby zgromadzić siły do nowego ataku na Ukrainę.

"To jest oczywiste, że Rosja nie chce żadnych prawdziwych negocjacji. Bo gdyby chciała, odpowiedziałaby na dziesiątki naszych propozycji i wysiłków. Rosja po prostu chce kupić czas. Chce się przegrupować i zebrać zasoby, aby ponownie uderzyć. Musimy temu zapobiec" – powiedział Zełenski podczas swojego wystąpienia na posiedzeniu Rady Europejskiej.

Dmytro wygrał z rakiem i wraca na frontВійськовий, який подолав рак, знову пішов захищати країну

Rosja traci miliardy

Rezerwy międzynarodowe Rosji w ciągu miesiąca ogromnie się zmniejszyły - o prawie 25 mld  dol. Centralny Bank Rosji podał, że na dzień 1 października 2022 r. rezerwy międzynarodowe Rosji wyniosły 540,688 mld dol. – w porównaniu z danymi z początku września one zmalały o 4,41 proc., czyli 24,972 mld USD.

Putin jest krytykowany przez najbliższych współpracowników

Bliskie otoczenie prezydenta Rosji Władimira Putina jest zaniepokojone ciężkimi stratami Rosji na froncie. Z tego powodu jeden z członków "bliskiego kręgu" Putina wyraził niezadowolenie z niewłaściwego zarządzania i błędów podczas kampanii wojskowej. Pisze o tym "The Washington Post", powołując się na niepublikowane dane amerykańskiego wywiadu.

*Росія знищує населення, яке може виступати проти політики кремля. "Це дуже легко приховати"

Irańskie drony kamikadze są już w zachodniej Białorusi

Rosja może zaatakować zachodnie regiony Ukrainy za pomocą irańskich dronów kamikadze. Zostały już dostarczone na zachód Białorusi. Jak donosi Regionalna Administracja Wojsk Obrony Terytorialnej "Zachód", chodzi o co najmniej 20 dronów kamikaze "Shahid-136" i  punkty sterowania. Irańskie drony zostały dostarczone na lotnisko Luninec.

Łyman. Siły Zbrojne Ukrainy znalazły ważną dokumentację Rosjan

W uwolnionym od rosyjskich najeźdźców Łymanie (obwód doniecki) znaleziono kwaterę rosyjskiego wojska z ważną dokumentacją. Jak donosi Państwowe Biuro Śledcze, w budynku znaleziono rejestry więźniów i osób nielegalnie aresztowanych. Odkryto także zgłoszenia kandydatów, którzy chcieli pracować dla najeźdźców w przejętych przedsiębiorstwach i organizacjach.

Jakucja. Zmobilizowanym wydano damskie podpaski 

W Jakucji zmobilizowani mężczyźni otrzymali zestaw: apteczkę samochodową, paczkę podpasek higienicznych i tabliczkę czekolady.

226. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 07.10 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 61680 (+350) osób;
 • czołgi — 2466 (+17) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5093 (+29) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1455 (+31) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 344 (+0)  jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 177 (+0) jednostek;
 • samoloty — 266 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 233 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1067 (+20) jednostek;
 • pociski manewrujące — 246 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 15 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3862 (+8) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 135 (+1).

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Зеленський: Звертаюся до народів Кавказу, Сибіру та інших корінних народів Росії. Ви не повинні гинути в підлій і ганебній війні Росії
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ