Putin traci władzę. ISW zidentyfikowało osoby, które rozdają karty i rosną w siłę

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną uważa, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zależny od dwóch osób. A one wykorzystują wojnę w Ukrainie do realizacji osobistych interesów w Rosji. Chodzi o patrona grupy "Wagnera" Jewgienija Prigożyna i przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

ISW informuje, że Prigożyn stara się wzmocnić swoją niezależną władzę po spotkaniu z biznesmenami obwodu kurskiego w sprawie utworzenia regionalnej milicji ludowej. Uważa on, że rosyjscy urzędnicy powinni powierzać regionalnemu biznesowi zaopatrzenie milicji ludowej, a nie polegać na Kremlu.

Prigożyn próbuje rozszerzyć swoją władzę

Wygląda na to, że Prigożyn próbuje rozszerzyć swoją władzę w Rosji jednocześnie podważając wspólne rosyjskie operacje w Ukrainie. Nadal udaje silnego rosyjskiego gracza w sprawach zagranicznych. Ostatnio Prigożyn otwarcie stwierdził, że Rosja ingeruje w wybory w USA.

- Panowie, interweniowaliśmy, interweniujemy i będziemy interweniować. Ostrożnie, precyzyjnie, chirurgicznie i po swojemu, tak jak to umiemy. Podczas naszych operacji punktowych będziemy usuwać od razu zarówno nerki, jak i wątrobę – cytują wypowiedź biznesmena służby prasowy firmy Konkord.

Czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow również próbuje uzyskać możliwości biznesowe podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińskie Centrum "Opór Informacyjny" zauważa, że Kadyrow i jego dowódcy polowi rozwijają sieci biznesowe na okupowanych terytoriach. Ukraińscy urzędnicy twierdzili wcześniej, że ludzie Kadyrowa otrzymali łupy z Mariupola za udział w zdobyciu miasta w marcu-kwietniu.

Elity polityczne Federacji Rosyjskiej uległy degeneracji

- Kadyrow zachowuje się tak jak Prigożyn, promując rekrutację do jego wojska i podważając oficjalne rosyjskie siły zbrojne. (...) Zarówno Prigożyn, jak i Kadyrow pozostają niezależnymi postaciami w Rosji ze względu na zależność Putina od ich siły w Ukrainie  - pisze w najnowszym raporcie ISW.

Prigożyn jest często pytany przez rosyjskich dziennikarzy o swoje ambicje wobec Kremla. Pomimo jego wielokrotnych zaprzeczeń udało się wytworzyć w społeczeństwie przekonanie, że może on przejąć władzę. Uważa się również, że Prigożyn zachowuje dostęp do kluczowych urzędników Kremla. Centrum "Opór Informacyjny" twierdzi, że Prigożyn spotkał się nieformalnie z szefem administracji Putina, Antonem Wajno. Prigożyn i Wajno rzekomo dyskutowali o negatywnym wpływie Putina na rosyjską kampanię wojskową i wrogości wobec rosyjskiego naczelnego dowództwa.

- Jeśli kilka lat temu "Grupa Wagnera" działała wyłącznie jako prywatna firma świadcząca usługi, to teraz sytuacja się zmienia. Prigożyn tworzy pełnoprawną armię, którą sam przewodzi. Degradacja elit politycznych Federacji Rosyjskiej prowadzi do powrotu tradycji feudalnych w administracji państwowej. W Federacji Rosyjskiej nadchodzi moment, w którym poszczególni gracze polityczni umacniają swoją pozycję. Staje się to możliwe, gdy państwo traci monopol na użycie siły. Aktywny rozwój Prywatnej Firmy Wojskowej "Wagnera" właśnie do tego prowadzi - podkreśla "Opór Informacyjny".

Слухай подкаст Епізод 2. Що слід знати українському бізнесу, аби вийти на ринок ЄС
Дивись відео Столиця України зіштовхнулася з повсякденними відключеннями електроенергії та перебоями з водопостачанням
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ