NATO przygotowuje plan na wypadek wielkiej wojny. 356. dzień wojny w Ukrainie
Austin: Ukraina zademonstrowała, że wygra
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin podczas przemówienia otwierającego spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Rammstein-9) powiedział, że osiem krajów — Niemcy, Polska, Kanada, Portugalia, Hiszpania, Norwegia, Dania i Holandia — wspólnie pracują nad przekazaniem Ukrainie czołgów Leopard (sprzętu potrzebnego Siłom Zbrojnym Ukrainy do działań kontrofensywnych). Ponadto Stany Zjednoczone, Niemcy i Holandia wspólnie dostarczają Ukrainie systemy obrony powietrznej Patriot.
Zapewnił też, że sojusznicy będą nadal wspierać Ukrainę. "Nawet na tle porażek Ukraina zademonstrowała, że wygra. Kolejne kraje pilnie zaczęły pomagać Ukrainie w walce o jej terytorium, suwerenność i swobodę. Wasza obecność tutaj tylko dowodzi, że państwa dobrej woli z całego świata nadal zwiększają pomoc i dbają o to, aby wszelkie niepowodzenia były tylko przejściowe" — powiedział Austin, którego cytuję Radio Swoboda.
Myśliwce dla Ukrainy? Nic nowego
Lloyd Austin powiedział, że na razie nie ma mowy o przekazaniu samolotów Ukrainie. "Będziemy kontynuować współpracę z Ukrainą, aby zrozumieć, czego najbardziej potrzebuje. Skupiamy się na wiosennej kontrofensywie. Rozmawiamy o systemach Stryker, Bradley, instalacjach artyleryjskich" — powiedział Austin, o czym donosi Liga.net.
Wiosenna kontrofensywa Ukrainy. Trwają przygotowania
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow stwierdził na podstawie wyników rozmów "Rammstein-9", że żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy szkolą się całymi jednostkami. "Kontynuowaliśmy rozmowy na temat szkolenia naszych jednostek, aby mogły skorzystać z przekazanego nam sprzętu. Tak, aby gotowe jednostki wykonały zadanie Sztabu Generalnego i wyzwoliły terytorium tymczasowo okupowane" — powiedział Reznikow, o czym donosi "Europejska Prawda".
NATO przygotowuje się do wielkiej wojny
Według agencji Bloomberg państwa NATO opracowują instrukcje na wypadek udziału państw Sojuszu w konflikcie o dużej intensywności w przypadku zastosowania artykułu 5 o wzajemnej obronie lub w przypadku działań zbrojnych wykraczających poza zakres tego artykułu. Opracowywany jest dokument ze szczegółowymi zadaniami dla wszystkich krajów członkowskich. Według wysokiego rangą urzędnika NATO członkowie Sojuszu mają zostać poproszeni o skoncentrowanie inwestycji na aktywach potrzebnych do zbiorowej obrony, takich jak ciężki sprzęt wojskowy oraz mocniejszej obronie powietrznej i przeciwrakietowej. W dokumencie podkreślona została również konieczność zwiększenia inwestycji w modernizację cyfrową oraz konieczność wszechstronnego wykorzystania danych pozyskiwanych z sił zbrojnych.
Rosji nie zabraknie rakiet
Za miesiąc lub półtora w Rosji skończą się rakiety, ale masowe ataki będą kontynuowane. Taką opinię wyraził ekspert wojskowy, pułkownik rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy oraz wojskowy instruktor pilotów Roman Switan.
"Mogą produkować co najmniej jedną rakietę dziennie, a nawet więcej. Po osiągnięciu zerowych zapasów w magazynach, co może nastąpić za miesiąc lub półtora, takie masowe ataki będą przygotowywać raz w miesiącu" — powiedział ekspert w wywiadzie dla UNIAN.
Taniec zakochanych dronów
Ministerstwo Obrony Ukrainy złożyło życzenia z okazji Dnia Świętego Walentego i pokazało taniec "zakochanych dronów".
356. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie
Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 14.02 wyniosły w przybliżeniu:
- personel — 139080 (+740) osób;
- czołgi — 3286 (+3) szt.;
- opancerzone wozy bojowe — 6500 (+8) szt.;
- systemy artyleryjskie — 2299 (+9) jednostek;
- Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 466 (+1) jednostek;
- środki obrony powietrznej — 234 (+0) jednostek;
- samoloty — 298 (+2) jednostki;
- śmigłowce — 286 (+0) jednostek;
- drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2011 (+4) jednostek;
- pociski manewrujące — 857 (+0) jednostek;
- statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
- sprzęt samochodowy i autocysterny — 5155 (+5) szt.;
- wyposażenie specjalne — 218 (+1) jednostek.
***
Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl