Rosja przygotowuje "koreański plan B". Łukaszenka mówi: "Tak, jestem gotowy". 358. dzień wojny w Ukrainie

Parlament Europejski wezwał do zapewnienia Ukrainie wszelkiej broni niezbędnej do zwycięstwa. Rosja przeprowadziła nowy masowy ostrzał, części pocisków nie udało się zestrzelić. Kreml przygotowuje plan B, polegałby on na podziale Ukrainy według scenariusza koreańskiego. Alaksandr Łukaszenka jest gotów oddać Rosjanom terytorium swojego państwa do nowej ofensywy. Najważniejsze wiadomości w 358. dniu wojny zebrała Julia Skoryk ze Lwowa.

Parlament Europejski zaapelował o dostarczenie Ukrainie myśliwców

Parlament Europejski zatwierdził rezolucję w związku z pierwszą rocznicą rozpoczęcia inwazji Rosji na pełną skalę. Posłowie potępili działania Kremla i wezwali do udzielenia Ukrainie wszelkiej niezbędnej do zwycięstwa pomocy. W szczególności wzywają rządy państw UE do "poważnego rozważenia dostarczenia Ukrainie myśliwców, śmigłowców, niezbędnych systemów rakietowych i znacznego zwiększenia dostaw amunicji" - donosi Ukraińska Prawda.

Rosja ponownie ostrzelała Ukrainę pociskami rakietowymi

Do ataku rakietowego doszło w nocy z 15 na 16 lutego. Rosyjskie wojska wystrzeliły w kierunku Ukrainy 32 pociski rakietowe, z których połowa została zestrzelona.

"Niestety, niektóre z pocisków manewrujących Ch-22 dostały się do swoich celów, trafiając w obiekty infrastruktury krytycznej. Obecnie nie ma broni zdolnej do zniszczenia tego typu pocisków rakietowych" - poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Trzy rakiety uderzyły w obiekt infrastruktury w obwodzie lwowskim. Są zniszczenia, ale nie ma ofiar. W obwodzie kirowogradzkim są trafienia dwoma pociskami. Ołeksij Daniłow, sekretarz Radу Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, ostrzegł, że Rosjanie przygotowują nowy zmasowany atak rakietowy, do którego może dojść w dniach 23-24 lutego.

Kreml przygotowuje plan B

Ołeksij Daniłow powiedział też, że w związku z tym, że Rosji nie udało się podbić całej Ukrainy, Kreml przygotowuje plan B. Należy spodziewać się próby podziału Ukrainy na wzór Korei Północnej i Południowej.

"Rosja stoi teraz przed zadaniem stworzenia tak zwanej koreańskiej wersji Ukrainy. Na Kremlu zrozumieli, że nie mogą całkowicie zawładnąć naszym krajem i teraz spróbują zrobić plan B, tak zwaną "drugą Ukrainę" - powiedział Daniłow w rozmowie z BBC.

Łukaszenka znów jest gotów oddać terytorium Rosji do ofensywy

Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jest gotów pozwolić prezydentowi Putinowi wykorzystać swój kraj jako przyczółek do nowej ofensywy przeciwko Ukrainie.

"Tak, jestem gotowy... Mówicie 'inwazja', mamy różne zdania na ten temat… Myślę, że Rosja była zmuszona do podjęcia tych działań, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo… Jestem gotów ponownie zapewnić [terytorium]" - powiedział białoruski dyktator w rozmowie z BBC.

Atak na Ukrainę: W Mołdawii odkryto fragmenty rosyjskiej rakiety

Na terytorium Mołdawii odkryto fragmenty rosyjskiej rakiety - po raz czwarty w czasie wielkiej wojny - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Mołdawii. Odłamki rosyjskiej rakiety znaleziono w polu, nikt nie został ranny. Strefa zrzutu fragmentu jest strzeżona.

Rosjanie w dziwny sposób poparli wojnę w Ukrainie

W rosyjskim mieście Błagowieszczeńsk miała miejsce dziwna akcja - 145 osób oblało się zimną wodą w celu zaświadczenia poparcie wojny z Ukrainą. Oblewaniu towarzyszyły radosne okrzyki i "patriotyczne" pieśni. Rosyjska propaganda nie wyjaśniła, w jaki sposób ta akcja pomoże okupantom.

358. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 16.02 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 140460 (+690) osób;
 • czołgi — 3296 (+6) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6517 (+10) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2306 (+3) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 466 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 239 (+3) jednostek;
 • samoloty — 298 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 287 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2012 (+1) jednostek;
 • pociski manewrujące — 857 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5167 (+6) szt.;
 • wyposażenie specjalne —219 (+0)  jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie. Pisane przez nich teksty często powstają w schronach przeciwlotniczych. Wejdź na Ukrayina.pl

Дивись відео Українські військові проходять навчання з експлуатації танків Leopard 2 у Польщі
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ