W Moskwie znaleźli nowy sposób śledzenia poborowych. "Nie mają gdzie się ukryć"

Kolejna mobilizacja w Rosji. W Moskwie zaczęto stosować system "inteligentnych kamer" rozpoznających twarze, by śledzić poborowych mieszkających poza miejscem rejestracji. Ponadto informacje są pobierane z innych źródeł. Prezydent miasta wydał odpowiednie instrukcje.

Wiosenny pobór do wojska w Rosji w tym roku potrwa od 1 kwietnia do 15 lipca. Oficjalnie planuje się skierować do wojska 147 tys. osób – o 12,5 tys. więcej niż w poborze wiosennym 2022 r.

Moskwa. Rekrutów będą poszukiwać przy pomocy kamer

Komisarz wojskowy Moskwy Maksim Łoktiew powiedział, że stołeczny monitoring wideo służy do poszukiwania poborowych i ustalania ich miejsca zamieszkania. Nawiasem mówiąc, władze Moskwy stosowały już podobne środki podczas pandemii koronawirusa. W tym czasie mobilne kamery monitorujące przestrzeganie przepisów ruchu drogowego były wykorzystywane do wyszukiwania osób naruszających samoizolację, w szczególności pieszych.

Również na polecenie mera Moskwy Siergieja Sobianina firmy i organizacje, w których pracują poborowi, zaczęły przekazywać komisariatom wojskowym informacje o swoich pracownikach podlegających mobilizacji. Ponadto placówki edukacyjne pomagają komisarzom wojskowym ustalić, gdzie studiuje poborowy.

Według Łoktiewa głównym powodem, dlaczego Rosjanie nie stawiają się w komisariacie wojskowym, jest fakt, że mieszkają poza miejscem rejestracji, wtedy nie da się im doręczyć wezwania. Teraz tej kwestii poświęca się wiele uwagi przy wsparciu Sobianina i głównego departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w stolicy.

"Mając informacje o osobie z kamer monitoringu, z miejsca pracy czy nauki, nie będzie trudno zawiadomić ją o przybyciu do komisariatu wojskowego. Tym bardziej że dzięki wykorzystywanym przez nas zasobom nie mają oni gdzie się ukryć" - powiedział komisarz wojskowy.

Wezwania elektroniczne zostaną wysłane w Federacji Rosyjskiej już podczas wiosennego poboru

Komisarz wojskowy Moskwy Maksim Łoktiew powiedział, że testowe wysyłanie elektronicznych wezwań rozpocznie się już podczas wiosennego poboru 2023 r. Według niego komisariaty wojskowe będą wysyłać zawiadomienia za pośrednictwem portalu Służb Państwowych i SMS-ów, a także zawiadamiać "w trybie telefonicznym".

Później Łoktiew sprecyzował, że wysyłanie wezwań elektronicznych będzie możliwe dopiero po przyjęciu uchwały rosyjskiego rządu. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Środków Masowego Przekazu poinformowało również, że tryb wysyłania wezwań do rejestracji wojskowej powinien określić rząd w odrębnej ustawie, która nie została przyjęta. Obecnie nie ma podstaw do wysyłania wezwań obywatelom w wieku poborowym za pośrednictwem Służby Państwowej.

Przypomnijmy, że 14 kwietnia prezydent Rosji Władimir Putin przyjął ustawę o utworzeniu jednolitego rejestru wojskowego, który przewiduje również wysyłanie wezwań drogą elektroniczną. Wcześniej ustawę zatwierdziła Rada Federacji. Według eksperta wojskowego Ołeksandra Kowalenki wysyłanie wezwań elektronicznych wskazuje na brak zasobów ludzkich w armii rosyjskiej, które "pokryłyby cały przyczółek działań wojennych".

Дивись відео Важка обстановка на фронті