Bachmut. Żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy grał na pianinie przy odgłosach wybuchów. "Leczy rany duszy"

Państwowa Służba Graniczna opublikowała nagranie, na którym ukraiński obrońca gra na pianinie. Robi to przy dźwiękach wystrzałów w Bachmucie. Służba Graniczna mówi, że muzyka leczy rany duszy choćby tylko na chwilę.
Дивись відео Śmiszek: Polska kreuje się na adwokata interesów Ukrainy

Bachmut. Żołnierz grał na ruinach szkoły

Krótkie nagranie pokazuje ukraińskich żołnierzy w pełnym rynsztunku bojowym w zniszczonym przez Rosjan budynku. Prawdopodobnie kiedyś to była szkoła. Pianino cudem ocalało w zdemolowanej sali.

To nie pierwszy raz, kiedy ukraińscy żołnierze grają na instrumentach muzycznych na pierwszej linii frontu. Wcześniej w Bachmucie wojskowy wykonał kompozycję na pianinie przy dźwiękach wybuchów. W kadrze widać było, że obrońca gra w jakimś mieszkaniu, a obok pianina stoi stolik. Za oknem słychać głośne eksplozje. "Nie na próżno ukończyłem szkołę muzyczną" - komentował mężczyzna.

Inny wojskowy, Moisei Bondarenko, grał na skrzypcach w kraterze po eksplozji rosyjskiej rakiety. Film szybko rozprzestrzenił się w sieci i stał się kolejnym symbolem niezłomności narodu ukraińskiego. Na nagraniu żołnierz gra melodię z "Six Feet Under" Billie Eilish, stojąc na drodze zniszczonej przez okupantów. W pobliżu znajduje się samochód, który spłonął w wyniku nalotu wroga.

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało również wideo, na którym ukraiński wojskowy poruszył serca oglądających wykonaniem kompozycji Melodia Mykoły Skoryka. Zagrał na ruinach budynku. "Muzyka, która ratuje życie" - skomentowano na nagraniu.

Tę piosenkę również zagrał inny wojskowy. Ołeksandr, oficer Dowództwa Lotnictwa Zachód, grał na flecie. Skomentował, że od czasu do czasu wspomina swoje cywilne życie, w którym uczył muzyki dzieci w szkole muzycznej. "Muzyka jest oddechem duszy. Potrafi zmieniać nastrój, przywoływać wspomnienia" - mówi mężczyzna.

Bachmut. Malar mówi, że w mieście toczą się zaciekłe walki

Wiceminister obrony Hanna Malar poinformowała, że obrońcy wyzwolili prawie 20 kilometrów kwadratowych na przedmieściach Bachmutu. Ukraińcy idą na flanki na północy i na południu, a w samym mieście toczą się zacięte walki. Rosjanie robią tam pewne postępy. Według niej, ukraińskie dowództwo i żołnierze robią wszystko, co w tej sytuacji można zrobić w sensie militarnym. "Robią to profesjonalnie i w granicach swoich możliwości" - dodała Malar.

Wcześniej rzecznik Wschodniej Grupy Wojsk Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty powiedział, że wróg za wszelką cenę stara się zdobyć Bachmut. Aby to zrobić, dosłownie wymazuje go z powierzchni ziemi, aby Siły Zbrojne Ukrainy mogły używać mniej struktur miejskich jako fortyfikacji. Według niego nieprzyjaciel ostrzeliwał pozycje ukraińskich obrońców 456 razy z różnych rodzajów artylerii, kalibrów i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. "Potwierdzając w ten sposób, że nie ma mowy o głodzie pociskowym" - powiedział Czerewaty.

Jego zdaniem okupanci rozumieją, że inicjatywa stopniowo przechodzi w ręce sił obronnych Ukrainy. "Nie mając dużej liczby rezerw, nie mając żadnej przewagi nad wrogiem w ilości wyposażenia i personelu, mimo wszystko wciąż pokonujemy go. Prowadzimy udaną operację obronną i od czasu do czasu atakujemy flanki" - podkreślił Czerewaty.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ