Europejskie firmy zbroją Rosję. Dostarczają nawet mikroukłady do rakiet

Sankcje wobec rosyjskich firm zbrojeniowych nie wykluczają zachodnich dostaw. Niezbędny sprzęt sprowadzają kontrahenci wojskowi, którzy uniknęli wpisu na listy sankcyjne. Europa sprzedaje towary rosyjskim firmom, a te dostarczają produkty rosyjskiej armii. Świadczą o tym wyniki śledztwa przeprowadzonego przez łotewski "The Insider".

Europejscy biznesmeni sprzedają towary rosyjskim firmom, które dostarczają armii mikroukłady do pocisków, naboje, buty taktyczne, kamizelki kuloodporne, silniki do okrętów wojennych, itp. Przesyłki, jak odkrył The Insider (łotewska gazeta internetowa specjalizująca się w dziennikarstwie śledczym), pochodzą z Niemiec, Francji, Szwajcarii, Węgier, Słowacji, Włoch, Estonii, Litwy, Austrii i Polski.

Дивись відео Ważny apel gen. Tomasza Piotrowskiego. "Przeciwnik tylko na to czeka"

Jak europejskie firmy pracują dla Rosji w czasie wojny

Moscow LLC Stan jest twórcą nowoczesnych maszyn z numerycznym sterowaniem programowym i częścią państwowej korporacji Rostec. Mimo że Rostec jest objęty sankcjami, już po rozpoczęciu wojny niemiecka firma Vansped Logistics (na zlecenie Reißaus & Baumberg Maschinenbau GmbH) dostarczała LLC Stan sprzęt technologiczny do produkcji odlewniczej. Według bazy ImportGenius przesyłka została zrealizowana w lipcu 2022 roku. Stan jest dostawcą kilku przedsiębiorstw obronnych.

W szczególności firma przeprowadziła dozbrojenie techniczne 123. Zakładu Naprawczego Sprzętu Lotniczego (założycielem jest Ministerstwo Obrony Rosji), który zajmuje się obsługą samolotów wojskowych. A także jako kontrahent firmy Tactical Missiles Corporation, która dostarcza sprzęt dla PO Strela, zajmującej się produkcją pocisków przeciwokrętowych. W sumie firma Stan zawarła 125 kontraktów na łączną kwotę 14 mld rubli.

JSC "Information Satellite Systems" (ISS) jest jednym z największych kontrahentów państwowej korporacji Roscosmos. ISS realizuje zamówienia na rozwój i produkcję statków kosmicznych w ramach rozszerzenia systemu nawigacji i pozycjonowania GLONASS (radziecki, obecnie rosyjski, satelitarny system nawigacyjny) oraz systemu łączności satelitarnej Gonets-M na rzecz Ministerstwa Obrony. GLONASS odgrywa ważną rolę w zapewnieniu zdolności bojowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej: system jest stosowany w broni precyzyjnej, bezzałogowych statkach powietrznych, na poziomie kontroli operacyjnej wojsk.

ISS podlega tylko sankcjom USA. Dzięki temu może swobodnie importować z Europy przełączniki stosowane w mikroukładach pokładowych systemów sterowania rakietami. Dostawcą jest firma Radiall SA z Francji.

Europa dla Rosji: produkty techniczne i części silników do statków

W czasie wojny francuska firma Marchante zaopatrywała rosyjską firmę zbrojeniową Kurganpribor w produkty techniczne. Francuzów nie zawstydził fakt, że Kurganpribor jest oficjalnym partnerem koncernu Kałasznikow, ani fakt, że właścicielem rosyjskiej firmy jest rosyjski senator Sergej Muratow. Sam Kurganprilbor znalazł się na czarnej liście UE dopiero w grudniu, ale członek Rady Federacji Muratow podlega sankcjom osobistym od marca ubiegłego roku. Nie przerwało to jego relacji biznesowych z Marchante. Ponadto firma jest producentem niszczycieli czołgowych pocisków, artylerii lądowej i morskiej, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR), przeciwlotniczych systemów rakietowych.

W szczególności przedsiębiorstwo to dostarcza detonatory i mechanizmy rakietowe do WWR Smiercz i Grad, które są często wykorzystywane podczas ataków na obiekty cywilne.

Innymi odbiorcami produktów z Europy są oligarchowie Iskandar Machmudow i Andrej Bokariew. Kontrolują SA Zakład Kolomensky, która zaopatruje Ministerstwo Obrony w silniki Diesla do okrętów wojennych.

Części do silników Diesla typu D500 SA Zakład Kolomensky sprzedaje firma Sipavag.

To właśnie na bazie silników Diesla typu D500 firma produkuje silniki dla Marynarki Wojennej. SA Zakład Kolomensky odbiera sprężyny śrubowe z Niemiec od firmy Heinrich Eibach GmbH. Zawory bezpieczeństwa — firmy HOERBIGER Wien GmbH z Austrii. Części silnika typu D49 od Piston Ring Manufacturer Prima z Polski.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ