Chiny ogłosiły Władywostok portem śródlądowym. "Rosja zamienia się w kolonię"

Chiny dodały rosyjski port Władywostok jako węzeł tranzytowy dla krajowych dostaw handlowych. Od 1 czerwca chińskie towary będą przechodzić przez niego bez procedur celnych. Jednocześnie Putin mówi, że plantacje na Dalekim Wschodzie trzeba całkowicie obsiać "soją", aby zapełnić chiński rynek.

Od 1 czerwca towary wysyłane z północno-wschodniej chińskiej prowincji Jilin do miejsc przeznaczenia w kraju mogą przechodzić przez port we Władywostoku bez kontroli celnych. To rozwiązanie ma ułatwić logistykę transgraniczną lokalnych towarów.

Дивись відео Ważny apel gen. Tomasza Piotrowskiego. "Przeciwnik tylko na to czeka"

Putin mówi, że Rosji trzeba zasiać soję dla Chin

Według Lianga Hai-Minga dziekana Instytutu Badawczego "Pas i Droga" Uniwersytetu Hajnan, nowa trasa pomoże zaoszczędzić czas i koszty związane z dostawą towarów do południowych prowincji Chin. Ponadto przyczyni się do rozwoju handlu wewnętrznego i rewitalizacji bazy przemysłowej północno-wschodniej części kraju. "Otwarcie portu tranzytowego przyciągnie również w przyszłości więcej inwestycji do północno-wschodnich Chin, co pomoże wystartować regionalnej gospodarce" - powiedział dziekan. Informuje o tym serwis focus.ua

Ponadto na spotkaniu w sprawie postępów wiosennych prac polowych w Rosji prezydent Federacji Rosyjskiej dodał, że plantacje na Dalekim Wschodzie powinny zostać całkowicie obsiane soją, aby zapewnić chiński rynek. Pisze o tym "The Moscow Times". "Nasi przyjaciele w Chinach są bardzo przyjaźnie nastawieni do naszych producentów soi, w tym sensie są gotowi przyjąć bardzo dużą liczbę dostaw" -  powiedział Putin.

Dodał jednocześnie, że handel jest nie tylko korzystny z punktu widzenia "o charakterze strategicznym", ale także wygodny dla Chin. "Bo rosyjskie dostawy są tanie, bo ramię transportowe jest bardzo krótkie" -  podkreślił rosyjski prezydent. Putin wyjaśnił też, że dzięki ubiegłorocznym zbiorom soi, Rosja mogła "zacząć budować fabryki". 

Putin jest gotów oddać Daleki Wschód Chinom

Przypomnijmy, że jeszcze w 2019 roku, mimo rosyjsko-chińskiego zbliżenia, mieszkańcy Dalekiego Wschodu nazywali chińską strategię wobec sąsiednich terytoriów "ekspansją". Chociaż dodali, że bez chińskich inwestorów ziemia pozostanie nieużywana. "Nie ma nikogo do pracy: jeśli Chińczycy pójdą, wszystko tutaj będzie zarośnięte i, jak poprzednio, będzie palić się niebieskim płomieniem", — powiedziała lokalna mieszkanka. Pisało o tym rosyjskie BBC. 

Zdaniem politologa Wiktora Kaspruka, najbardziej niepewnym sojusznikiem Kremla są Chiny. Dlatego nie ma sensu polegać na jego ochronie i pomocy. "ChRL "pomoże", ale dokładnie odwrotnie", — powiedział politolog na swoim blogu opublikowanym na espreso.tv.

"Niektórzy chińscy eksperci już otwarcie obliczają, ile czasu minie, zanim Chiny zajmą Chabarowsk i Władywostok i odzyskają to, co kiedyś było częścią chińskiej Mandżurii. Chińczycy nigdy nie żywili żadnych uczuć wobec słabszych od nich, zwłaszcza biorąc pod uwagę demograficzne i geostrategiczne realia Rosji", — powiedział Kaspruk.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ