Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej korzystała z usług bojowników ISIS, którzy po zwerbowaniu pracowali jako agenci na terytorium Ukrainy, pisze Meduza.
W śledztwie Meduzy opisano historię terrorysty ISIS Bauyrzhana Kultanowa, który "rozczarował się" bojownikami i w 2014 roku ukrywał się w Stambule, gdzie poprosił ONZ o azyl polityczny. Kiedy pojawiły się informacje o jego terrorystycznej przeszłości, Kultanow został zatrzymany i wysłany do Rosji.
Bojownik powiedział, że po deportacji grozi mu 20 lat więzienia, ale rosyjskie służby specjalne zaproponowały mu współpracę.
"To jest dwudziestka. Ale jeśli będziesz współpracować, sprawimy, że termin będzie niższy" - Kultanow przekazał propozycję kapitana FSB Aleksandra Guszczina. Bojownik powiedział, że przystał na taką propozycję, więc jego sprawa została rozpatrzona w specjalnym postanowieniu, a kara pozbawienia wolności została skrócona do czterech lat i czterech miesięcy.
Jego współpraca z FSB zaczęła się jeszcze w kolonii, gdzie Kultanow składał fałszywe zeznania i występował w telewizji. Najczęściej służby specjalne Federacji Rosyjskiej pokazywały Kultanowowi zdjęcia nieznanych mu osób, na których miał "rozpoznać" bojowników.
Przed opuszczeniem kolonii FSB zawarło z Kultanowym umowę o współpracy, nadało mu nowe nazwisko, a w 2019 roku rozpoczęło przygotowania do wstąpienia do "grup czeczeńskich i batalionów tatarskich, które chcą walczyć w Siłach Zbrojnych Ukrainy". FSB chciała otrzymać "pełne informacje" o zaopatrzeniu i personelu jednostek. Jej pracownicy wierzyli, że w końcu były bojownik będzie mógł nawet "skontaktować się z ukraińskimi służbami specjalnymi".
Według Kultanowa FSB "postanowiło nie zawracać sobie głowy" legendą tuszowania.
"Nie ma potrzeby niczego wymyślać: twoja historia i doświadczenie bojowe mówią same za siebie - Baurzhan opowiada, jakie były wyjaśnienia kuratora FSB Guszczina. Naprawdę jesteś terrorystą, muzułmaninem, siedzącym u nas. Po prostu powiedz im, że nie lubisz Rosji z FSB i chcesz pomóc. Chętnie wezmą cię".
Rosyjscy agenci otrzymali polecenie zbierać wszelkie informacji związane z Ukrainą. W szczególności jak dostać się na front przez Turcję, kto transportuje ludzi do batalionów ochotniczych, co mówią miejscowi Ukraińcy.
Media internetowe informują również o kolejnej próbie zwerbowania przez FSB byłego bojownika. Karim z Dagestanu powiedział, że też walczył w ISIS i odsiedział karę po powrocie do ojczyzny. Według niego, po wyjściu na wolność rosyjskie służby specjalne zaczęły go szukać. Karim mówi, że FSB nieustannie interesuje się Rosjanami, którzy jadą "pomagać walczyć" ukraińskim oddziałom wojskowym.
Warto zauważyć, że w styczniu 2023 roku Ukraina zdemaskowała ponad 600 rosyjskich agentów, ale FSB Rosji nadal wysyła swoich szpiegów nie tylko na Ukrainę, ale także na granicę z Meksyku z USA.
Natomiast amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) rozpoczęła nową kampanię werbowania Rosjan, którzy są niezadowoleni z życia w swoim kraju i sprzeciwiają się wojnie oraz dyktatorskiej polityce Putina. Według CNN, CIA zamieściła w tym celu film dotyczący werbowania na Telegramie, sieci która jest źródłem niefiltrowanych wiadomości w Rosji. Tak, film kończy się instrukcją, jak anonimowo i bezpiecznie skontaktować się z amerykańską agencją wywiadowczą. Nagranie zostało również opublikowane na innych platformach społecznościowych.
Urzędnicy CIA powiedzieli, że inwazja Rosji na Ukrainę stworzyła historyczną okazję do uzyskania potrzebnych USA informacji bezpośrednio od Rosjan.