Ukraina. Zdrajca zamieszany w ostrzał Kijowa, Białoruś wysyła sprzęt do Rosji. 231. dzień wojny

12 października wojska rosyjskie po raz kolejny ostrzelały Zaporoże i obwód dniepropietrowski. Są znaczne zniszczenia, ucierpieli też ludzie. Na wyzwolonych terytoriach obwodu donieckiego policja ekshumuje ciała. Tymczasem rosyjska FSB wskazała organizatorów "zamachu" na Most Krymski. W komunikacie nie ma jednak nic odkrywczego. Najważniejsze wiadomości z 231. dnia wojny.

Zaporoże i obwód dniepropietrowski ponownie ostrzelane

W nocy 12 października wojska rosyjskie wystrzeliły około 7 rakiet systemu S-300 na Zaporoże i przedmieścia. Trzy pociski częściowo zniszczyły budynek mieszkalny w jednej z pobliskich wsi. Trzy osoby zostały wydobyte spod gruzów, przeżyły.

Okupanci ostrzeliwali z "Gradów" i ciężkiej artylerii także obwód dniepropietrowski. Na Nikopol (w południowej części Ukrainy) spadało ponad 100 pocisków. Jeden z nich uderzył w prywatny dom - ranna została 6-letnia dziewczynka i jej matka. Są w szpitalu w ciężkim stanie.

Obwód chersoński. Siły Zbrojne Ukrainy (SZU) wyzwoliły pięć miejscowości

Dowództwo operacyjne "Południe" poinformowało rano, że SZU wyzwoliły pięć miejscowości w obwodzie chersońskim: Nowowasyliwki, Nowohryhorówki, Nowe Kamjanki, Tryfoniwki i Czerwone w obwodzie berysławskim. Trwają tam działania stabilizacyjne oraz odbudowa infrastruktury społecznej i krytycznej.

Białoruś wysyła swój sprzęt do Rosji

Sztab Generalny SZU odnotowuje, że kompleks obronno-przemysłowy Białorusi zajmuje się naprawą rosyjskiego sprzętu uszkodzonego podczas działań wojennych. Ponadto w porannym podsumowaniu ukraińskie dowództwo poinformowało, iż Białoruś wycofała z magazynu i wysłała pierwszą partię 20 czołgów T-72 do obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Wieczorem grupa monitorująca "Białoruski Gajun", powołując się na dane środowiska pracowników kolei, poinformowała, że dodatkowo do Ługańska wysłano koleją 28 ciężarówek Ural i 8 czołgów T-72A.

Wybuch na Moście Krymskim. FSB o organizatorach

FSB Rosji poinformowała o śledztwie w sprawie sobotniego wybuchu na Moście Krymskim i zawiadomiła o zatrzymaniu 8 osób: 5 obywateli Rosji, 3 obywateli Ukrainy i Armenii, które miały uczestniczyć w przygotowaniu przestępstwa. Za organizatorów "ataku terrorystycznego" Rosjanie uważają Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy i jego szefa Kyryła Budanowa.

Główny Zarząd Wywiadu nazwał takie oświadczenie "bzdurą".

Ataki rakietowe na Kijów. SBU zdemaskowała zdrajcę, który przekazywał współrzędne Rosjanom

Funkcjonariusze zdemaskowali agenta rosyjskich służb specjalnych, który przekazywał współrzędne dotyczące ataków rakietowych na Kijów. 56-letni mieszkaniec stolicy Ukrainy, który od 2017 roku przebywa na czasowo okupowanym Krymie, w marcu 2022 roku rozpoczął współpracę z przedstawicielami rosyjskich służb specjalnych i za pośrednictwem swojej agentki organizował aktywną działalność w regionie stołecznym. Kobieta została już zatrzymana.

Na wyzwolonych terytoriach obwodu donieckiego policja ekshumowała ponad 120 ciał

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy informuje, że w wyzwolonych Świętogórsku i Łymanie ekshumowano ciała 120 osób. Według śledztwa wśród ekshumowanych było 64 cywilów — 32 mężczyzn i 29 kobiet, płeć trzech osób nie została jeszcze ustalona.

W wyzwolonych miejscowościach policja znalazła 35 miejsc pochówków, z których trzy były masowymi grobami. Jeden znajduje się w Świętogórsku, gdzie pochowano siedem osób (sześć kobiet i jedna osoba o nieznanej płci). Inny jest na cmentarzu w  Łymaniu.

W jednym masowym grobie pochowanych jest kilkudziesięciu żołnierzy SZU, w drugim ponad stu cywilów. W Łymanie trwają wykopaliska w miejscach masowych pochówków, w ciągu tygodnia zidentyfikowano tam ciała 56 osób – 22 cywilów i 34 wojskowych.

231. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 12.10 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — około 63 380 osób;
  • czołgi — 2 505 szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 5156 szt.;
  • systemy artyleryjskie — 1 536 jednostek;
  • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 355 jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 183 jednostki;
  • samoloty — 268 jednostek;
  • śmigłowce — 234 jednostki;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1 149 jednostek;
  • pociski manewrujące — 316 jednostek;
  • statki/łodzie — 16 jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3 926 szt.;
  • wyposażenie specjalne — 140.