Kiedy Ukraina odzyska Krym? Doradca Zełenskiego składa odważną deklarację. "Zrobię transmisję"

Od 24 lutego Rosja przeprowadziła 16 tys. ataków rakietowych na Ukrainę, z których prawie wszystkie trafiły w obiekty cywilne! Dlatego Ukraina pilnie potrzebuje rakiet o zasięgu 800 km. Trwają przeszukania w Ukraińskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego, ponownie tam znaleziono dowody na tzw. ruski mir. Tymczasem Rosjanie zamierzają wysyłać do Donbasu matki i żony zmobilizowanych. Najważniejsze wydarzenia 278. dnia wojny.

97 proc. rosyjskich celów w Ukrainie to obiekty cywilne

Od początku inwazji na pełną skalę Federacja Rosyjska przeprowadziła ponad 16 tys. ataków rakietowych na Ukrainę.  Ponad 14 tys. trafień dotyczyło domów, z czego ponad 12 tys. we wsiach i na przedmieściach. Ponad 250 uderzeń wymierzono w obiekty infrastruktury transportowej, około 200 w obiekty energetyczne, ponad 500 w obiekty wojskowe i ponad 800 w inną infrastrukturę. 

"Walczymy z państwem terrorystycznym. Ukraina zwycięży i postawi zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości" – napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Ukraina potrzebuje rakiet o zasięgu 800 km. "Zaoszczędzimy na generatorach"

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow napisał na Twitterze, że Ukraina potrzebuje rakiet o zasięgu co najmniej 800 km. "Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem problemu energetycznego dla Ukrainy jest pocisk o zasięgu 800 km lub większym, który pozwoli znacznie oszczędzić na generatorach" – zaznaczył Daniłow.

Trwają przeszukania w Ukraińskim Kościele Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego

Pracownicy Służby Bezpieczeństw Ukrainy i Policji Narodowej prowadzili "działania z zakresu bezpieczeństwa" na terenie Poczajowskiego Seminarium Duchownego oraz w diecezji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (PM) w Iwano-Frankowsku.

Odkryto tam literaturę, która zaprzecza istnieniu narodu ukraińskiego, jego języka, a także prawa Ukrainy do państwowości. "Pamiętaj, nasze rodzime słowa to 'Ruś' i 'Rosjanin'" - głosi literatura propagandowa. SBU bada pochodzenie szewronów "Wielkiej Armii Dona", które znaleziono w jednym z pomieszczeń gospodarczych Diecezji Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (PM) w Iwano-Frankowsku. Ta nielegalna formacja zbrojna w 2014 roku pomogła Rosjanom w zajęciu części obwodów donieckiego i ługańskiego. 

Podolak: Ukraina wyzwoli Krym za pół roku

Mychajło Podolak, doradca szefa Biura Prezydenta, powiedział, że Ukraina wyzwoli tymczasowo okupowany Krym za około pół roku. Zadeklarował on, że pojedzie na nabrzeże jałtańskie i stamtąd zrobi bezpośrednie połączenie. – Mam tam jedno ulubione miejsce. Zrobię stamtąd transmisję, gwarantuję. I porozmawiamy z wami o tym, jak będzie wyglądał wolny Krym. Wtedy wszyscy Rosjanie stamtąd wyjadą – powiedział Podolak. Dodajmy, że ta prognoza pokrywa się ze słowami szefa wywiadu Ukrainy Kyryła Budanowa.

Na wojnie zginął ukraiński sportowiec Dmytro SzpakNa wojnie zginął ukraiński sportowiec. "Jako pierwszy rzucił się w najgorętsze miejsca"

Żony zmobilizowanych Rosjan pojadą do Donbasu

Matki i żony zmobilizowanych z Sachalina będą na zmianę jeździć do Donbasu, by na miejscu dowiedzieć się, czego potrzebują okupanci na froncie. Takie wyjazdy będą sponsorowane przez partię "Jedna Rosja".  Według Meduzy inicjatorkami były same kobiety. Chcą "dopilnować, by prośby wojska były realizowane dokładnie, a paczki szybciej docierały do adresatów".

Straty Ukrainy wśród kobiet wojskowych

Obecnie w Siłach Zbrojnych Ukrainy służy 59 786 kobiet. Od początku inwazji na pełną skalę w bitwach z rosyjskim najeźdźcą zginęło 101 kobiet służących w armii – powiedział minister obrony Ołeksij Reznikow podczas Kongresu Kobiet Ukrainy.

278. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 28.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel – około 87900 (+590) osób;
 • czołgi – 2908 (+3) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe – 5861 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie – 1899 (+2) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe – 395 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej – 209 (+0) jednostek;
 • samoloty – 278 (+0) jednostki;
 • śmigłowce – 261 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego – 1555 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące – 531 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie – 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny – 4416 (+4) szt.;
 • wyposażenie specjalne – 163 (+0) jednostek.
Дивись відео Українські військові на землі та в повітрі – бій не припиняється
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ