Putin będzie blisko granicy z Ukrainą. Spotkanie na szczycie z Prigożynem i Kadyrowem. 341. dzień wojny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził obwód mikołajowski, gdzie spotkał się z premierką Danii. Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka poleciał do Zimbabwe. Putin przyjedzie do Wołgogradu, gdzie prawdopodobnie spotka się z Prigożynem i Kadyrowem. Rosjanie nie chcą dawać pieniędzy na wojnę. Przedstawiamy najważniejsze wiadomości z 341. dnia wojny.

Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierką Danii

30 stycznia prezydent Wołodymyr Zełenski odbył roboczą wizytę w obwodzie mikołajowskim. Spotkał się tam z premierką Danii Mette Frederiksen. Politycy wspólnie odwiedzili rannych ukraińskich obrońców w jednym z mikołajowskich szpitali.

Zełenski i Frederiksen odwiedzili także morski port handlowy w Mikołajowie oraz ciepłownię, która została założona przy pomocy Danii.

Łukaszenka przybył do Zimbabwe ubrany w naszyjnik z kwiatów

Białoruski polityk spotkał się na lotnisku z prezydentem państwa Emmersonem Mnangagwą. Białoruski dyktator złożył oficjalną wizytę w Harare, stolicy Zimbabwe. Na lotnisku osobiście spotkał się z prezydentem państwa. Polityków ubrano w naszyjniki z kwiatów. Łukaszenkę powitano pokazem narodowych tańców i biciem w bębny.

Putin zdecydował się pojechać w Wołgograd. To niecałe 400 km od granicy z Ukrainą

Rosyjski portal informacyjny "Meduza" donosi, że w mieście przygotowują się do wizyty rosyjskiego dyktatora. Władimir Putin planuje odwiedzić Wołgograd na jeden dzień w celu uczczenia 80. rocznicy zwycięstwa w bitwie pod Stalingradem. Lokalne portale informacyjne donoszą, że na uroczystości pojawią się też Jewgienij Prigożyn, założyciel Grupy "Wagnera" i przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow. W Wołgogradzie zakazano przejazdu ciężarówek przez miasto, a pracownikom państwowej sfery budżetowej dano dzień wolny.

Francja kupuje 700 pocisków rakietowych. Prawdopodobnie dla Ukrainy

Francja i Włochy podpisały umowę na zakup 700 pocisków rakietowych Aster w celu wzmocnienia obrony powietrznej krajów. Dzień wcześniej Agencja Reutera poinformowała, powołując się na swoje źródła, że oba kraje prawie osiągnęły porozumienie w sprawie przekazania Ukrainie systemu obrony powietrznej SAMP/T, jedynego europejskiego systemu obronnego zdolnego do przechwytywania pocisków balistycznych.

Rosja ponownie wysłała żołnierzy na Białoruś

Według Andrija Demczenki, rzecznika Państwowej Służby Graniczne Ukrainy, sytuacja na granicy z Białorusią jest w pełni kontrolowana. - W sumie na terytorium Białorusi może przebywać około 9 tysięcy żołnierzy Federacji Rosyjskiej - powiedział Demczenko. Dodał, że Rosja przeprowadziła rotację, przerzucając na Białoruś nowe jednostki zamiast tych, które już przeszły szkolenie.

5000 hrywien za współrzędne stacji elektroenergetycznej

Według SBU 20-letni mieszkaniec obwodu tarnopolskiego udzielał Rosjanom informacji o lokalizacji i charakterystyce obiektów infrastruktury energetycznej w obwodzie tarnopolskim i sąsiednich obwodach. Za swoje "usługi" otrzymał 5 tysięcy hrywien. Mężczyzna został aresztowany.

Rosjanie nie chcą finansować wojny

W grudniu zapytano Rosjan, na co przeznaczyliby przypadkowo otrzymane 100 tysięcy rubli. Tylko 1 proc. Rosjan był gotowy przekazać pieniądze na potrzeby armii - informuje kanał Mobilizacja. Najpopularniejsze opcje to wydatki na coś kosztownego: sprzęt AGD, telefon, meble, nieruchomość, remont.

341. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 30.01 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 126 650 (+490) osób;
 • czołgi — 3 201 (+4) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 369 (+3) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 196 (+1) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 453 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 221 (+0) jednostek;
 • samoloty — 293 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 284 (+0) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1 947 (+0) jednostek;
 • pociski manewrujące — 796 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5041 (+0) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 199 (+0) jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 8: Чому важливо створити трибунал для засудження агресії Росії?
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ