Jak oszukać wroga? Ukraińcy wykorzystują atrapy sprzętu wojskowego. Rosjanie tracą drony i rakiety. Sytuacja na linii frontu

Ukraińska armia prężnie wykorzystuje podróbki haubic, czołgów, moździerzy i radarów, aby zmusić wroga do marnowania sprzętu wojskowego, chodzi o drony, rakiety i pociski. Jak wygląda sytuacja na pierwszej linii frontu? Więcej o sukcesach Sił Zbrojnych Ukrainy piszemy w artykule

Rosjanie chwalą się porażką na froncie

Rosyjscy żołnierze często chwalą się zniszczonym sprzętem. Rzeczywistość jednak jest inna, bo większość z nich to bardzo dobrze zrobione atrapy wzorujące się na sprzęcie zachodnim. Jak informuje CNN, Siły Zbrojne Ukrainy zaczęli często wykorzystywać zastępcze kopie haubic, czołgów, moździerzy. Są to tak zwane "wabiki na Rosjan", które zostały specjalnie sklonowane, aby wymusić na rosyjskim wojsku marnowanie dronów, rakiet i pocisków. Zasada jest następująca: jeśli podróbka sprzętu na polu bitwy stoi zbyt długo, specjaliści poprawiają ją, aby była jeszcze bardziej realistyczna. Katalog podróbek stale się poszerza, a broń staje się coraz bardziej zróżnicowana. 

Zastępczy sprzęt wojskowy pomysłem ukraińskiej firmy

Sztuczne modele sprzętu wojskowego produkuje ukraińska firma górniczo-hutnicza "Metinvest". Produkują te atrapy w małym hangarze, który jest zamaskowany na terenie dużego terenu przemysłowego. Znajdziemy tam podróbki najsłynniejszego zachodniego sprzętu.

Zobacz wideo Nieudany rosyjski atak w rejonie Zaporoża

Jak przekazuje przedstawiciel firmy, ich głównym celem jest uratowanie życia Ukraińców. Chcą nakłonić Rosjan do zużycia drogich pocisków i irańskich rakiet kamikadze. Pomysł jest taki, że z przestrzeni powietrznej atrapy sprzętu wojskowego powinny wyglądać na prawdziwe. Taki sprzęt jest gotowe do ataku bez wydawania zbyt dużych pieniędzy, ponieważ w środku jest zwyczajnie pusty. Sztuczny sprzęt ma wyglądać i kusić wojsko rosyjskie, do marnowania sprzętu rosyjskiego. 

Wojna bardzo drogo kosztuje. Chcemy, aby Rosjanie wydawali ogromne pieniądze na zużywanie dronów i rakiet do zniszczenia naszego sztucznego sprzętu,

– wyjaśnia przedstawiciel firmy.

Dla porównania ultralekka brytyjska haubica M777 kosztuje kilka milionów dolarów, a ukraińska firma tworzy jej replikę, wykorzystując przy tym z rury kanalizacyjne za niecałe tysiąc dolarów. 

Siły Zbrojne Ukrainy kontynuują działania ofensywne na kierunkach Bachmut i Melitopol. Odnieśli częściowy sukces w rejonie Kliszczijiwki

Siły Zbrojne Ukrainy w dalszym ciągu prowadzą działania obronne na wschodzie i południu Ukrainy.  Obecnie trwają działania ofensywne na kierunku melitopolskim i bachmuckim. Wojsko ukraińskie niszczy wroga, krok po kroku wyzwalają czasowo okupowane terytoria Ukrainy. W ciągu minionej doby doszło do 25 starć bojowych. Wróg przeprowadził dwie ataki rakietowe i 59 ataków powietrznych. Rosjanie przeprowadzili 56 ataków z systemów salw rakietowych zarówno na pozycje ukraińskich żołnierzy, jak i na obiekty cywilne Ukrainy. 

Na kierunku szachtarskim inicjatywę przejmuje wojsko ukraińskie. Wywierają oni  presję na wroga, przeprowadzają szturmy i odbierają okupowane ziemie.