Znają potrzeby mieszkańców Ukrainy jak mało kto. Biznes udowadnia, że wie, jak pomóc. Przyłącz się

Bądźmy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami! Łączy nas Ukraina! To wezwanie, którym Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Krajowa Izba Gospodarcza zachęcają do wpłat na Fundusz Pomocy Ukrainie. Finansowana jest z niego realna pomoc, z której korzystają zarówno ci Ukraińcy, którzy pozostali w ojczyźnie, jak i przybywający do Polski. Można wesprzeć liczne działania takie jak "Paczka dla rodziny z Ukrainy" przebywającej w Polsce, remonty domów osób starszych i niepełnosprawnych wokół Czernihowa, dostawy generatorów prądu do wiejskich hromad w obwodzie charkowskim, zakup sprzętu medycznego dla szpitali w Ukrainie.

Wojna w Ukrainie trwa już niemal rok. Niczym nieuzasadniona napaść na sąsiada Polski wywołuje wielkie zniszczenia, jest powodem migracji wewnętrznej, ucieczki milionów obywateli za granicę. Z uwagi na zniszczenia infrastruktury, obiektów cywilnych, szpitali, szkół, potrzeby mieszkańców Ukrainy są olbrzymie.

Fundusz Pomocy Ukrainie. Nowy sposób, by wspierać

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Krajowa Izba Gospodarcza błyskawicznie zareagowały na tę dramatyczną sytuację, tworząc Fundusz Pomocy Ukrainie. W sprawozdaniu opublikowanym za rok 2022 widać wyraźnie, że pomoc dla potrzebujących przybiera realny wymiar. Jeden z projektów pomocy humanitarnej to „Paczka dla rodziny z Ukrainy".  Darowizna finansowa  Polskiej Izby Gospodarczej w Japonii (PCCIJ) pozwoliła na zakup 8 ton żywności,  która w zestandaryzowanych paczkach trafiła do ponad 900 ukraińskich rodzin, czasowo przebywających w Polsce. W okresie przedświątecznym paczki przekazano najbardziej potrzebującym w Legnicy, Świnoujściu, Lublinie i w warszawskiej dzielnicy Bielany.

Wiele działań, kolejne możesz wesprzeć

Wpływy na koncie Funduszu, w polskich złotych i walutach obcych, które odnotowano do końca 2022 roku, wyniosły 1,215 miliona złotych.

Nadal można zasilać wpłatami konta Funduszu, gdyż Ukraina nadal potrzebuje polskiej pomocy.

Oto przykłady pomocy, której w ubiegłym roku udzielono dzięki środkom Funduszu: sprzęt i wyposażenie dla wojsk Obrony Terytorialnej (krótkofalówki, telefony, powerbanki, bielizna termiczna), środki ochrony indywidualnej (np. kamizelki kuloodporne), odzież ochronna dla strażaków z Charkowa, sprzęt medyczny dla szpitala wojskowego (lokalizacja jest tajemnicą), respirator noworodkowy dla szpitala dziecięcego we Lwowie.

Działania Izby to również liczne akcje organizowane dla dzieci - na przykład dla wewnętrznie przesiedlonych do rejonu Zakarpacia, czy z okazji Dnia Dziecka. Szczególnie chwytająca za serce jest historia pomocy rodzinie ukraińskich sierot, w  której kilkunastolatek opiekował się dwojgiem kilkuletniego rodzeństwa.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza i Krajowa Izba wsparły też wiele działań w kraju. Pomoc niesiono na wielu płaszczyznach – od zakupu  bonów żywnościowych, poprzez finansowanie obozów wakacyjnych, wsparcie procesów adaptacyjnych dzieci i nauki języka dla osób, przygotowujących się do zawodu opiekuna medycznego.

Materiał promocyjny
Materiał promocyjny

Pracami Funduszu Pomocy Ukrainie kieruje Komitet Sterujący.

Dariusz Szymczycha, Wiceprezes Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej– Przewodniczący Komitetu, Marek Bielski, Wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej – Członek Komitetu oraz Viktoria Jalowienko, Dyrektor Przedstawicielstwa Polsko- Ukraińskiej Izby Gospodarczej w Ukrainie – członek Komitetu zachęcają do dalszego wspierania działań, które przynoszą konkretne efekty. Przedsiębiorcy i osoby indywidualne mogą dokonywać wpłat na poniższe konta:

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza „pomoc Ukrainie", bank BNP Paribas:

PLN 58 1600 1462 1890 7447 7000 0004

EURO 31 1600 1462 1890 7447 7000 0005

USD 04 1600 1462 1890 7447 7000 0006

do wpłat walutowych:

KOD BIC/SWIFT Banku: PPABPLPK

Numer IBAN: litery PL 58 1600 1462 1890 7447 7000 0004

Bądźmy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami! Łączy nas Ukraina! Pokażmy, że biznes wie, jak pomagać tym, którzy tej pomocy naprawdę potrzebują.

Materiał promocyjny Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej: Партнерський матеріал «Польсько-української господарчої палати»