Szwajcaria sprzeda 25 egzemplarzy czołgów Leopard 2 Niemcom. Poinformowało o tym szwajcarskie SwissInfo w najnowszej publikacji. Izba wyższa szwajcarskiego parlamentu przyjęła tę decyzję z większym poparciem, aż 25 do 15, gdzie trzech członków Izby wstrzymało się od głosowania. W czerwcu Zgromadzenie Narodowe, które jest niższą instancją, zatwierdziło proces likwidacji czołgów Leopard 2. Decyzja o terminie i o faktycznej sprzedaży Niemcom należy aktualnie do rządu szwajcarskiego w postaci Rady Federalnej.
Wcześniej, w lutym bieżącego roku, niemiecki rząd odezwał się do Szwajcarii w sprawie odkupienia części wycofanych ze służby wojskowej czołgów niemieckiej firmy Rheinmetall. Jak twierdzi Rada Federalna Szwajcarii, Berlin gwarantował, że jeśli Szwajcaria zagłosuje na tak, to czołgi nie dotrą do Ukrainy na front. Rząd zapewnia, że czołgi pozostaną w Niemczech lub innych krajach Unijnych albo NATO i będą uzupełnieniem luki w ich zapasie arsenałów.
Szwajcaria i jej rząd są krytykowani za to, że ze względu na neutralną pozycję społeczeństwa i władz, zabrania innym krajom przekazywać do Kijowa wyprodukowaną przez siebie broń. Mowa o między innymi Niemczech, które nie mogły wcześniej dostarczyć do Ukrainy amunicję Gepard do dział samobieżnych. Ostatecznie podjęto kroki rozpoczęcia jej produkcji na terenie kraju.
Warto przypomnieć, że w czerwcu 2023 roku szwajcarski rząd nie pozwolił na reeksport prawie stu czołgów Leopard 1, które były zaplanowane do przekazania do Ukrainy, po zmodernizowaniu w Niemczech.
Jak pisze Europejska Prawda w rozmowie z Oleksandrem Wołkowym, przedstawicielem Towarzystwa szwajcarskiego w Ukrainie, od momentu wybuchu wojny w Ukrainie Zachód bardzo wspiera Ukrainę i zapewnia rządowi ukraińskiemu coraz silniejszą pomoc militarną dla walki z Rosją.
Jednak, jak często się zdarza, wśród krajów Europy często zdarzają się wyjątki: rząd szwajcarski jest jednym z nich. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej ani NATO i może otwarcie przedstawiać swoją pozycję i sprzeciw wobec ich polityki. Szwajcaria blokuje nie tylko dostawy broni wojskowej do Ukrainy, ale także reeksport towarów związanych z bronią i amunicją do Ukrainy, wyprodukowanych w Szwajcarii lub byłą własność tego kraju.
Rząd Szwajcarii otwarcie też wyraża niechęć do namierzenia i konfiskaty rosyjskich brudnych pieniędzy.