Ukraina i Niemcy będą razem produkować sprzęt wojskowy. Rząd Niemiec wydał zgodę. Rosja się odgraża

Niemiecki rząd wydał zezwolenie firmie Rheinmetall na stworzenie międzynarodowego koncernu zbrojeniowego z Ukrainą. Siedziba firmy i fabryka mają znajdować się w Ukrainie. Rosja grozi Niemcom, że zbombarduje fabrykę, jeśli pojawi się ona w Ukrainie.

Nowa niemiecko-ukraińska współpraca 

Niemiecki rząd wydał zezwolenie na utworzenie niemiecko-ukraińskiego przedsiębiorstwa, które ma w planach zająć się produkcją sprzętu wojskowego, w szczególności pojazdów opancerzonych. Jak informuje niemieckie Tageesschau, Andreas Mundt szef niemieckiego Federalnego Urzędu Kartelowego stwierdził, że nic nie stoi na przeszkodzie utworzenia międzynarodowego koncernu przez niemiecki koncern Rheinmetall i ukraińską państwową spółkę "Ukraiński Przemysł Obronny". Nowa spółka wyprodukuje sprzęt wojskowy w Ukrainie, prace serwisowe też odbędą się w Ukrainie.

Zobacz wideo Robert Biedroń: Sprawa wiz może spowodować wkrótce zamknięcie granic z Niemcami

Według Andreasa Mundta projekt współpracy nie doprowadzi do zwiększenia konkurencji na niemieckim rynku.

Szybko podjęliśmy decyzję i wyraziliśmy zgodę

– powiedział szef Federalnego Urzędu ds. Karteli.

Jak będzie działać fabryka Rheinmetall w Ukrainie?

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy Niemcami a Ukrainą, ta ostatnia będzie mogła skorzystać z kompleksowego transferu technologii. Między innymi chodzi o skorzystanie z obronnego utworzenia potencjału technologicznego w Ukrainie. A ponadto przyśpieszy to transport i dostawę sprzętu wojskowego z Niemiec. Jak wynika z informacji prasowej niemieckiej spółki, w przyszłości współpraca Rheinmetall i Ukrainy prawdopodobnie obejmie także wspólne opracowywanie systemów wojskowych, za pomocą specjalistycznych zespołów ukraińskich i niemieckich do umożliwienia eksportu przez Ukrainę. 

Czy Rosja ma obawy przed Niemcami?

Rząd Niemiec ogłosił, że Rheinmetall w ciągu najbliższych 12 tygodni otworzy fabrykę pojazdów opancerzonych w Ukrainie. Według dziennikarskich doniesień Niemcy ignorują obawy innych zachodnich firm zbrojeniowych i wydają pozwolenie na współpracę. Rosja, w tym samym czasie grozi, że zbombarduje niemiecką fabrykę Rheinmetall, jeżeli pojawi się ona w Ukrainie.

Przypomnijmy, że Ukraina już nawiązywała współpracę z innymi krajami. Między innymi chodzi o nietypowy pociąg Food Train zaprojektowano wspólnie z ukraińskim przewoźnikiem Ukrzaliznytsia i  amerykańską Fundacją Howarda Buffetta. Wagony pojadą do terenów przyfrontowych, a kucharze przygotują posiłki dla potrzebujących Ukraińców. Zaserwują im między innymi zupy, kasze, sałatki i dania mięsne. Pociąg kuchenny będzie działać autonomicznie przez 5-7 dni. Food Train już wkrótce pojedzie do przygranicznych regionów Ukrainy. Kucharze przygotują w nim dania dla Ukraińców, którzy z powodu wojny nie mogą zapewnić sobie pełnego wyżywienia w czasie wojny. To pierwszy takiego typu projekt na całym świecie.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ