Kreml przekazał Hamasowi zachodnią broń, zdobytą w Ukrainie. Ukraiński wywiad ostrzegł służby USA i UE

Ukraiński wywiad wojskowy ujawnia plany Rosjan. Twierdzi, że Kreml przekazuje Hamasowi zachodnią broń, którą zdobył w czasie walk w Ukrainie. Zamierza oskarżyć o to Kijów. Według ukraińskich wywiadowców, ma to być część szerszej kampanii dyskredytującej Ukrainę na Bliskim Wschodzie. W ten sposób Kreml m.in. próbuje zatrzymać zachodnie wsparcie dla Ukrainy.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy informuje, że Federacja Rosyjska przekazała  Hamasowi broń, którą wojsko rosyjskie zdobyło w czasie działań wojskowych w Ukrainie. Chodzi o broń, która została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych oraz państwach unijnych. Jak podaje CNN, takie informacje od ukraińskiego wywiadu miały dostać amerykańskie służby. Zdaniem ukraińskich wywiadowców, rosyjskie służby specjalne prowadzą szeroką kampanię dyskredytującą Ukrainę na Bliskim Wschodzie. W tym celu wykorzystują atak terrorystów Hamasu na Izrael.

Ukraiński wywiad ujawnia plany Rosjan

Według ukraińskiego wywiadu, Rosjanie szykują się do wielkiej operacji dezinformacyjnej, która będzie polegała na rozpowszechnieniu fałszywych informacji o Ukrainie. "Będą pisać, że Ukraina sprzedaje terrorystom z Hamasu zachodnią broń, którą dostała do obrony" - podaje w komunikacie ukraiński wywiad.

W ramach kremlowskiej kampanii dezinformacyjnej fałszywe informacje mogą się pojawić w zachodnich mediach, gdzie Rosjanie mają wpływy. Rosyjskie służby specjalne chcą wykorzystać w tych publikacjach komentarz byłego funkcjonariusza Ukraińskiej Służby Granicznej, starszego porucznika Rusłana Syrowoja, który zdradził kraj i niedawno uciekł do Moskwy

- przekazał w komunikacie ukraiński wywiad.

Jak czytamy, ta kampania Rosjan ma na celu dyskredytację Sił Zbrojnych Ukrainy oraz zatrzymanie udzielania Ukrainie pomocy militarnej ze strony partnerów zachodnich.

Zełenski w przemówieniu do NATO: Hamas i Rosja to takie samo zło

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał NATO do zjednoczenia się w walce z terroryzmem i podkreślił, że taktyka Hamasu w Izraelu jest taka sama, jak taktyka Rosji w Ukrainie. 

To takie samo zło. Z tą tylko różnicą, że Hamas to organizacja terrorystyczna, która zaatakowała Izrael, a Rosja to państwo terrorystyczne, które zaatakowało Ukrainę.  Jak daleko może sięgnąć takie zło? Nie dalej niż mu na to pozwolimy. Nasza jedność musi je powstrzymać. Nasze pragnienie pokoju, a nie ich pragnienie krwi, powinno determinować istnienie świata. Nasze zasady, które opierają się na prawie międzynarodowym, a nie ich próby uczynienia śmierci regułą

- powiedział Zełeński w swoim przemówieniu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu po tym, jak Hamas zaatakował Izrael. Politycy przeprowadzili rozmowy, podczas których wymienili się poglądami na temat aktualnej sytuacji. Zełenski po raz kolejny wyraził swoje pełne wsparcie dla narodu izraelskiego. 

Netanjahu i Zełenski omówili sytuację, która dynamicznie się rozwija w Izraelu. Po rozpoczęciu ofensywy przez Cahal, czyli Siły Obronne Izraela, operacja objęła praktycznie całe terytorium Strefy Gazy. Ukraiński przywódca poparł politykę Jerozolimy wobec Palestyńczyków z Hamasu i prawa Izraela do obrony własnych granic terytorialnych.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ