Atak Hamasu na Izrael. Zełenski rozmawiał z premierem Netanjahu

Eugeniusz Diaczkow
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu po tym, jak Hamas zaatakował Izrael. Politycy przeprowadzili rozmowy, podczas których wymienili się poglądami na temat aktualnej sytuacji. Zełenski po raz kolejny wyraził swoje pełne wsparcie dla narodu izraelskiego. O czym jeszcze rozmawiali przywódcy?

7 października ze Strefy Gazy wystrzelono tysiące rakiet w stronę Izraela. Nad izraelskimi miastami pojawiły się duże chmury dymu. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują płonące samochody i zniszczone budynki. Na filmach widać także bojowników Hamasu porywających cywilów.

O rozmowie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Netanjahu poinformowano na oficjalnej stronie kancelarii premiera Izraela. Wcześniej, we wrześniu, obaj przywódcy omawiali możliwe sposoby wsparcia Ukrainy przez Izrael w czasie trwającej inwazji Federacji Rosyjskiej.

Zobacz wideo Czemu Polska nie ma swojego ambasadora w Izraelu? Szrot: Myślę, że to jest stan chwilowy

O czym mówili przywódcy?

Netanjahu i Zełenski omówili sytuację, która prędko rozwija się w samym Izraelu. Po rozpoczęciu ofensywy przez Cahal, czyli Siły Obronne Izraela, operacja objęła praktycznie całe terytorium Strefy Gazy. Ukraiński przywódca poparł politykę Jerozolimy wobec Palestyńczyków z Hamasu i prawa Izraela do obrony własnych granic terytorialnych. Premier Benjamin Netanjahu napisał o tym na swoim profilu na platformie X (wcześniej Twitter).

Rozmawiałem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Włoch Giorgią Maloney i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem. Wszyscy wyrazili bezwarunkowe poparcie dla prawa Izraela do obrony w razie potrzeby

– czytamy w komunikacie izraelskiego polityka.

Sam Zełenski również skomentował rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, oskarżając działania terrorystów Hamasu. Złożył też wyrazy współczucia bliskim osobom zmarłych w nagłym ataku na niepodległe państwo na Bliskim Wschodzie.

Solidaryzujemy się z Izraelem, który cierpi z powodu zuchwałego ataku na dużą skalę i współczujemy licznym ofiarom. Obecnie ważna jest współpraca izraelskiej policji z ukraińskimi dyplomatami w kwestii bezpieczeństwa i ochrony obywateli Ukrainy w Izraelu

– poinformował Zełenski.

Rosjanie na portalach społecznościowych cieszą się z ataku na Izrael

Świat reaguje na przerażające ataki na Izrael. Światowi liderzy publicznie oskarżają Hamas o jego brutalność. Jak pisze na swoim kanale na Telegramie Wołodymyr Zełenski: "nigdzie na świecie terroryzm nie może mieć ani jednej szansy, ponieważ terroryzm jest zawsze zbrodnią nie tylko przeciwko jednemu krajowi lub jego konkretnym ofiarom, ale przeciwko ludzkości jako takiej i całemu naszemu światu".

Równocześnie Rosjanie w internecie otwarcie cieszą się z popełnianych aktów terroryzmu. Zauważył to ukraiński dziennikarz Denys Kazański. Pokazał zrzuty ekranu z wpisów między innymi rosyjskich propagandystów. Jeden z użytkowników platformy X (dawniej Twittera) znalazł wpis, w którym Rosjanie wyśmiewali starszą Izraelkę. Rosjanie piszą: "mamy nadzieję, że nie zostanie zabita po zgwałceniu".

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ