7 października ze Strefy Gazy wystrzelono tysiące rakiet w stronę Izraela. Nad izraelskimi miastami pojawiły się duże chmury dymu. Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują płonące samochody i zniszczone budynki. Na filmach widać także bojowników Hamasu porywających cywilów.
O rozmowie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z Netanjahu poinformowano na oficjalnej stronie kancelarii premiera Izraela. Wcześniej, we wrześniu, obaj przywódcy omawiali możliwe sposoby wsparcia Ukrainy przez Izrael w czasie trwającej inwazji Federacji Rosyjskiej.
Netanjahu i Zełenski omówili sytuację, która prędko rozwija się w samym Izraelu. Po rozpoczęciu ofensywy przez Cahal, czyli Siły Obronne Izraela, operacja objęła praktycznie całe terytorium Strefy Gazy. Ukraiński przywódca poparł politykę Jerozolimy wobec Palestyńczyków z Hamasu i prawa Izraela do obrony własnych granic terytorialnych. Premier Benjamin Netanjahu napisał o tym na swoim profilu na platformie X (wcześniej Twitter).
Rozmawiałem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, premierem Włoch Giorgią Maloney i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem. Wszyscy wyrazili bezwarunkowe poparcie dla prawa Izraela do obrony w razie potrzeby
– czytamy w komunikacie izraelskiego polityka.
Sam Zełenski również skomentował rozmowę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, oskarżając działania terrorystów Hamasu. Złożył też wyrazy współczucia bliskim osobom zmarłych w nagłym ataku na niepodległe państwo na Bliskim Wschodzie.
Solidaryzujemy się z Izraelem, który cierpi z powodu zuchwałego ataku na dużą skalę i współczujemy licznym ofiarom. Obecnie ważna jest współpraca izraelskiej policji z ukraińskimi dyplomatami w kwestii bezpieczeństwa i ochrony obywateli Ukrainy w Izraelu
– poinformował Zełenski.
Świat reaguje na przerażające ataki na Izrael. Światowi liderzy publicznie oskarżają Hamas o jego brutalność. Jak pisze na swoim kanale na Telegramie Wołodymyr Zełenski: "nigdzie na świecie terroryzm nie może mieć ani jednej szansy, ponieważ terroryzm jest zawsze zbrodnią nie tylko przeciwko jednemu krajowi lub jego konkretnym ofiarom, ale przeciwko ludzkości jako takiej i całemu naszemu światu".
Równocześnie Rosjanie w internecie otwarcie cieszą się z popełnianych aktów terroryzmu. Zauważył to ukraiński dziennikarz Denys Kazański. Pokazał zrzuty ekranu z wpisów między innymi rosyjskich propagandystów. Jeden z użytkowników platformy X (dawniej Twittera) znalazł wpis, w którym Rosjanie wyśmiewali starszą Izraelkę. Rosjanie piszą: "mamy nadzieję, że nie zostanie zabita po zgwałceniu".