Stukanow: Kijów jest w trudnej sytuacji, nie może w jeden dzień odciąć się od PiS-u

Vladyslav Yatsenko
Lider KO Donald Tusk może pozytywnie wpłynąć na relacje Ukrainy i Polski, ale Kijów musi zachować dobre relacje również z partią PiS. Taką opinię wyraził ekspert z ukraińskiego Centrum Analizy Treści Serhiy Stukanow. Ukraiński politolog Jewhen Mahda uważa z kolei, że wsparcie Ukrainy przez Polskę jest sprawą ponadpartyjną i strategiczną.

Ukraina patrzy na Polskę. Jak w Kijowie komentują wyniki wyborów?

Ukraińscy eksperci, z którymi rozmawiała Ukrayina.pl są przekonani, że utworzenie nowego rządu w Polsce pozytywnie wpłynie na polsko-ukraińskie relacje. Kijów liczy na to, że po wyborach emocje opadną, a rozmowy pomiędzy krajami staną się bardziej merytoryczne. "Jestem ostrożnym optymistą po wyborach parlamentarnych w Polsce oraz w kwestii przyszłej współpracy Ukrainy i Polski" – mówi w rozmowie z Ukrayina.pl Serhiy Stukanow, dziennikarz Ukraińskiego Radia i kierownik działu analitycznego Centrum Analizy Treści. 

Zobacz wideo Andrzej Duda przemówił pierwszy raz po wstępnych wynikach wyborów. "Ogromnie dziękuję"
Ukrainie bardzo zależy na normalizacji relacji z Polską. Polacy pomagają nam od pierwszego dnia wojny. Chcemy te relacje zachować

– mówi Serhiy Stukanow.

Stukanow uważa, że przyszły polski rząd może chcieć pokazać bardziej przyjazny stosunek wobec Kijowa. "Oczekujemy przyjaznych ruchów dyplomatycznych. Czekamy na spotkanie ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala z nowym polskim premierem. Chodzi o to, żeby pokazać gotowość do rozwiązania wspólnych problemów. Mam nadzieję, że to się stanie w najbliższych miesiącach" – powiedział. 

Stukanow: wszyscy do dziś wspominają wystąpienie Tuska w Kijowie

Serhiy Stukanow wspomina także lidera Platformy Obywatelskiej. Zdaniem eksperta, powrót Donalda Tuska do Sejmu może wpłynąć na bardziej przyjazne relacje pomiędzy Polską a Ukrainą. Zdaniem eksperta, Kijów jest w trudnej sytuacji, bo nie może w jeden dzień przekreślić dobrych relacji z rządzącą dotychczas partią PiS.

Donald Tusk dobrze zna Ukrainę, nieraz też bywał w Kijowie. Pamiętam, jak za rządów prezydenta Petra Poroszenki, Donald Tusk przemawiał przed parlamentem w Kijowie w języku ukraińskim. To przemówienie Ukraińscy wspominają do dziś. Jestem przekonany, że Donald Tusk ma przyjazny stosunek do Ukrainy. Jednak władze ukraińskie muszą zachować też dobre relacje z partią Prawo i Sprawiedliwość. Ukraińcy mają za co dziękować polskiemu rządowi.  Kijów nie za bardzo może sobie pozwolić, by źle mówić o partii PiS

– powiedział ekspert z Kijowa.

Politolog Jewhen Mahda w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że Donalda Tuska w Ukrainie dobrze pamiętają jako przewodniczącego Rady Europejskiej, który wspierał Ukrainę. "Kiedy Tusk był premierem, Polska była godnym przedstawicielem interesów Ukrainy w Unii Europejskiej" – tłumaczy. 

Mahda: Ukraińcy się cieszą z porażki Konfederacji

W Ukrainie było głośno o antyukraińskich hasłach i propozycjach Konfederacji. Politolog Jewhen Mahda uważa, że dziś Ukraińcy mają się z czego cieszyć. "Wybory w Polsce pokazały, że zwyciężyła demokracja, a antyukraińśka retoryką nie zadziałała" - tłumaczy.

Antyukraiński wątek w kampanii wyborczej w Polsce pojawiał się wiele razy. Jednak to nie zadziałało. Do większości Polaków ta narracja nie przemawia. To świadczy o dojrzałości naszych relacji.
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ