Rosjanie użyli okrutnej broni w Awdijiwce. "Trujący smog unosi się nad koksownią"

Vladyslav Yatsenko
W Awdijiwce, która znajduje się w obwodzie donieckim, Rosjanie używają bomb fosforowych i kierowanych bomb lotniczych - poinformował rzecznik prasowy 3. Brygady Szturmowej Aleksandr Borodin. Sytuację w mieście określił jako trudną i krytyczną.

15 lutego ukraiński generał, dowódca zgrupowania "Tawria" Ołeksandr Tarnawski oświadczył, że sytuacja w Awdijiwce jest trudna, ale pod kontrolą. W mieście toczą się zacięte walki, a wojska ukraińskie wykorzystują wszelkie dostępne siły i środki, aby powstrzymać wroga. 3. Oddzielna Brygada Szturmowa potwierdziła, że została pilnie przerzucona w celu wzmocnienia wojsk ukraińskich w kierunku Awdijiwki. Jednocześnie Rosjanie niszczą miasto w obwodzie donieckim, wykorzystując każdą dostępną broń.

Zobacz wideo Aleksander Kwaśniewski: Putin nie kończy wojny, bo chce mieć całą Ukrainę w strefie wpływów

Borodin: Rosyjskie wojsko użyło fosforu w Awdijiwce

Rzecznik prasowy 3. Brygady Szturmowej Aleksandr Borodin na antenie ukraińskiego telemaratonu poinformował, że w Awdijiwce w obwodzie donieckim Rosjanie używają bomb fosforowych i kierowanych bomb lotniczych. 

- Wróg zaczyna używać fosforu. Wzrosło użycie kierowanych bomb lotniczych, są znacznie gorsze od artylerii. Są to bomby lotnicze o masie zarówno 250 kg, jak i pół tony. Jest to 50 i więcej bomb lotniczych dziennie. Ich liczba jest bardzo duża, jak na tak mały przyczółek, który jest utrzymywany. A teraz używa się fosforu. Napięcie rośnie - powiedział Aleksandr Borodin. 

 

Przerażająca broń użyta w Awdijiwce. "Trujący smog unosi się nad koksownią"

3. Brygada Szturmowa na swoim kanale w Telegram poinformowała, że wojska rosyjskie używają pocisków fosforowych, które zapalają zbiorniki z olejem opałowym. Ujawnili także nagranie, na którym widać czarny dym, unoszący się nad terenem koksowni.

Okupanci używają pocisków fosforowych, które podpalają zbiorniki z olejem opałowym. Trujący smog rozprzestrzenia się po całym terenie zakładu

- podają w 3. Brygadzie Szturmowej.

"Od teraz jest to nowy 'dom' 3. Brygady Szturmowej. Nic nie przypomina? Ale nasze jednostki nadal z godnością stawiają czoła wrogowi, prowadzą obronę i zadają Rosjanom rekordowe straty" - dodają. 

John Kirby: Rosja może zająć Awdijiwkę. Ukraińcom kończą się pociski artyleryjskie

Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby stwierdził, że istnieje ryzyko zajęcia miasta Awdijiwka przez siły rosyjskie ze względu na brak wystarczającej broni w rękach ukraińskich obrońców.

- Niestety, docierają do nas wiadomości od Ukraińców, że sytuacja jest tam krytyczna. Ponieważ Rosjanie w dalszym ciągu codziennie nacierają na pozycję ukraińskie, istnieje zagrożenie, że Awdijiwka przejdzie pod rosyjską kontrolę - powiedział. 

Według Kirby’ego wynika to w dużej mierze z braku pocisków artyleryjskich w Ukrainie i przewagi liczebnej rosyjskiego personelu. - A ponieważ Kongres nadal nie przyjął dodatkowej ustawy, nie byliśmy w stanie zapewnić Ukrainie pocisków artyleryjskich, których tak bardzo potrzebuje, aby udaremnić te rosyjskie ataki - podkreślił. 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ