Rosjanie zaatakowali Krzywy Róg. Wielu rannych, są ofiary śmiertelne. Zełenski reaguje: Zadamy straty Rosji

Rosjanie wystrzelili rakiety w kierunku Krzywego Rogu. Ostrzelany został dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny i inne miejsca cywilne. Zginęło 5 osób, a co najmniej 43 zostało rannych, w tym 12 dzieci. "Nic nie wyleczy chorych ze zła" - stwierdził Zełenski i obiecał odpowiedź na rosyjski atak.

Wieczorem 12 marca wojska rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg. Rakiety uderzyły w dwa budynki mieszkalne. Na miejscu zginęły trzy osoby, a 48 zostało rannych, wśród nich dziecko, które było w stanie ciężkim. Dachy, ściany i balkony budynków zostały zniszczone, w mieszkaniach powybijano okna, uszkodzone zostały samochody. Rankiem 13 marca liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ostrzału Krzywego Rogu wzrosła do pięciu.

Zobacz wideo Roman Kuźniar: Rosja jeszcze nie prze do wielkiej wojny

Ostrzał Krzywego Rogu. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 5 osób

Rano burmistrz miasta Ołeksandr Wilkul powiedział, że w nocy z powodu odniesionych obrażeń zmarła 47-letnia kobieta. Według niego do rana 44 mieszkańców miasta, w tym 12 dzieci, szukało pomocy medycznej.

W szpitalach przebywa 11 dorosłych (w tym 4 ciężko rannych) i 9 dzieci (w tym 2 ciężko rannych). Ambulatoryjnej opieki medycznej udzielono 23 pacjentom, w tym 3 dzieciom. Lekarze walczą o życie, udzielana jest wszelka niezbędna pomoc

- powiedział Wilkul.

W Krzywym Rogu uszkodzono ponad dwadzieścia budynków, dwa przedszkola i dwie szkoły, budynek administracyjny, sklep i magazyn. W ostrzale zniszczonych zostało też wiele samochodów.

Rodzinne miasto Zełenskiego zaatakowano. "Terror nie pozostanie dla nich bezkarny"

Krzywy Róg w obwodzie dniepropetrowskim to rodzinne miasto prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Miasto regularnie cierpi z powodu rosyjskiego ostrzału. Zełenski opublikował wideo przedstawiające skutki ataku rakietowego na Krzywy Róg. Podziękował wszystkim, którzy pracują na miejscu zdarzenia i udzielają pomocy medycznej.

Prezydent Ukrainy złożył również kondolencje rodzinom ofiar. "Składam kondolencje wszystkim rodzinom ofiar." - powiedział Zełenski. Podkreślił, że Ukraina w odpowiedzi na rosyjskie ataki Ukraina wyrządzi szkody państwu rosyjskiemu i "będzie to całkiem słusznie".

Oni na Kremlu muszą przyzwyczaić się do tego, że terror nie pozostaje dla nich bezkarny. Nic nie wyleczy tych chorych z ich zła, ale oni odczują straty. Państwo rosyjskie przegra i tylko to może sprawić, że będzie bezpieczne dla swoich sąsiadów. Nie tylko dla Ukrainy. Dla różnych narodów nasze działania są teraz zbawienne

- podkreślił Zełenski.

 

Szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak również skomentował atak Rosji na Krzywy Róg. Nazwał Rosjan "rzadkimi potworami".

Ukraińskie drony uderzyły w budynek FSB i trzy rafinerie ropy naftowej

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że w nocy 13 marca dziesiątki ukraińskich dronów zaatakowało Rosję. Poinformowało także, że rzekomo zniszczono 65 dronów, jednak kanały w sieci Telegram donoszą o licznych "przylotach" po rosyjskich obiektach. Po atakach Rosjan na Krzywy Róg i inne regiony Ukrainy Kijów przeprowadził atak na Federalną Służbę Bezpieczeństwa w Rosji. Były doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Hereszenko poinformował o ataku ukraińskich dronów na FSB. 

Jak podaje portal "Ukraińska Prawda", w nocy 13 marca Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowała za pomocą dronów trzy rafinerie ropy naftowej w Rosji: w Riazaniu, Kstowie obwodu niżninowgorodskiego i Kiriszach obwodu leningradzkiego. 

"Systematycznie realizujemy starannie skalkulowaną strategię ograniczenia potencjału gospodarczego Federacji Rosyjskiej. Naszym zadaniem jest pozbawienie wroga zasobów i ograniczenie przepływu pieniędzy z ropy naftowej i paliwa, które agresor kieruje bezpośrednio na wojnę, na morderstwa obywateli Ukrainy" - powiedział rozmówca "Ukraińskiej Prawdy". 

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ