Pierwsza podziemna szkoła w Ukrainie właśnie ruszyła. Powinna wytrzymać kilka ataków rakietowych

Budowa podziemnej szkoły w Charkowie trwała od jesieni 2023 roku. Około 900 uczniów będzie mogło uczyć się tam na dwie zmiany. Miasto nie zamierza na tym poprzestać. Burmistrz Igor Terekhow ogłosił budowę kolejnych obiektów edukacyjnych dostosowanych do wojennych warunków.

W Charkowie zakończyła się budowa pierwszej w Ukrainie podziemnej szkoły. Szkoła ma 20 sal lekcyjnych i może pomieścić 900 uczniów w systemie dwuzmianowym. Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terekhow.

Zobacz wideo Siewiera daje Polsce trzy lata na przygotowanie się do konfrontacji z Rosją

Pierwsza podziemna szkoła w Ukrainie

Szkoła znajduje się w jednej z dzielnic przemysłowych miasta. Według Terekhowa zapisy uczniów na następny rok akademicki jest prawie zakończona. W tym roku 600 uczniów zasiądzie w ławkach tej wyjątkowej szkoły, przystosowanej do czasów wojennych. Została ona zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa, a prace wykończeniowe są w toku. - Wyrażamy wdzięczność naszym międzynarodowym partnerom, firmom budowlanym i nauczycielom za realizację tego strategicznie ważnego projektu dla Charkowa w jak najkrótszym czasie - napisał Terekhow w sieci X.

Jak wcześniej zauważyli wykonawcy, szkoła jest bezpieczna i teoretycznie może wytrzymać kilka ataków rakietowych. - Ta szkoła została zaprojektowana tak, aby wytrzymać dwa pociski S-300 uderzające w to samo miejsce. Nigdy nie chciałbym tego testować, ale są obliczenia. Grubość sufitu nad szkołą wynosi 60-90 centymetrów. To dużo - mówi Władimir Leurda, brygadzista firmy podwykonawczej, którego cytuje portal Obiektyv.

Budowa podziemnej szkoły w Charkowie rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Uczniowie uczą się w Charkowie również w specjalnie wyposażonych klasach w metrze.

Charkowska podziemna szkoła na czas wojny

Jak informują lokalne media, zajęcia w podziemnej szkole mają rozpocząć się 8 kwietnia. Lokalny portal Kharkiv Today pisze, że uczniowie będą mieli mieszaną formę edukacji: przez kilka dni będą uczyć się na miejscu, w szkole, a przez resztę dni online. Pierwszoklasiści będą uczyć się w tej unikalnej na skalę światową placówce edukacyjnej przez cały czas. - Wszystkie klasy są już umeblowane, wyposażone są w podręczniki, przybory, tablice interaktywne, komputery, dodatkowe materiały, a w niektórych klasach zestawy Lego. Amerykańska Agencja Rozwoju Międzynarodowego (USAID) pomogła wypełnić sale lekcyjne - czytamy w artykule.

Szkoła jest w pełni przystosowana do pobytu w niej uczniów i poza faktem, że mieści się w podziemiach, nie różni się niczym od zwykłej szkoły. Oprócz zwykłych sal lekcyjnych znajduje się tam również jadalnia, pokój medyczny, szatnie, toalety i pokój gier.

W Charkowie powstaną trzy kolejne podziemne szkoły

Burmistrz Charkowa Ihor Terekhow ogłosił, że budowa podziemnych szkół będzie kontynuowana. - Mam nadzieję, że do nowego roku szkolnego powstaną co najmniej trzy szkoły. Rodzice kontaktują się ze swoimi szkołami. Naprawdę chcę mieć jeszcze trzy - powiedział Terekhow lokalnym dziennikarzom. Podziemne szkoły mają również powstać w Zaporożu i mieście Szostka w obwodzie sumskim.