Chiny mają plan na zakończenie wojny w Ukrainie? Politolog: Propozycji Xi Jinpinga mogą być na rękę Rosji

Władysław Jacenko
Chiński przywódca Xi Jinping powiedział, że Chiny chcą współpracować z Francją i całą społecznością międzynarodową, aby zakończyć wojnę w Ukrainie. Ukraiński politolog Jewhen Mahda w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że propozycjie Xi Jinpinga mogą być na rękę Rosji

Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Francji 5 maja po południu, rozpoczynając swoją kilkudniową podróż po krajach europejskich. Po rozmowach z chińskim prezydentem w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron z zadowoleniem przyjął zobowiązanie Pekinu. Pisze o tym portal Le Figaro. Macron powiedział, że Francja "szanuje długotrwałe więzi między Chinami a Rosją". - W świetle tej trudnej historii z zadowoleniem przyjmujemy zobowiązanie władz chińskich do powstrzymania się od sprzedaży jakiejkolwiek broni i pomocy Moskwie oraz do ścisłej kontroli eksportu towarów podwójnego zastosowania - powiedzieł. 

Zobacz wideo Chiny wasalizują Rosję

Rozmowy Chin z Francją. Politolog: Pekin ma propozycji co do uregulowania "kryzysu ukraińskiego"

Chiński przywódca Xi Jinping przed spotkaniem z Emmanuelem Macronem na łamach francuskiego dziennika Le Figaro powiedział, że Chiny chcą "współpracować z Francją i całą społecznością międzynarodową", aby zakończyć wojnę w Ukrainie, nazywając wojnę "kryzysem". 

- Od założenia nowych Chin ponad 70 lat temu nigdy nie rozpoczęły one wojny ani nie zajęły, ani centymetra obcego terytorium - twierdzi Xi Jinping. Chiński przywódca zadeklarował także "konstruktywną rolę" w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. - Chiny nie spowodowały tego kryzysu, nie są jego stroną ani uczestnikiem - zapewnia. Jednocześnie Xi Jinping wyraził nadzieję, że "pokój i stabilność szybko powrócą do Europy". 

Ukraiński politolog Jewhen Mahda w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że Chiny nie będą mieli wspólnego stanowiska razem z Zachodem co do wojny w Ukrainie. - Uważam, że jest to niemożliwe. Pekin ma własne propozycji co do uregulowania, jak oni mówią, "kryzysu ukraińskiego". Oczywiście, że dopóki dla Chin jest to "kryzys ukraiński", może to być na rękę Rosji - powiedział Jewhen Mahda.

Ekspert z Kijowa uważa, że słowa Xi Jinpinga co do wojny w Ukrainie są także reakcją na aktywizację Emmanuela Macrona, który walczy o bycie liderem w polityce europejskiej. - Francja ma znaczne tradycje antyamerykańskie. Oczywiście, że Xi Jinping o nich wie i stara się wykorzystać to we własnych interesach. Nie wiadomo jednak czy będzie to efektywne, ale uważam, że w podobnych działaniach przywódcy Chin jest logika - mówi ukraiński politolog.

Wcześniej Jewhen Mahda w rozmowie z Ukrayina.pl powiedział, że Macron walczy o podwyższenie pozycji Francji. - Prezydent Francji pokazuje, że chce zostać nowym liderem Zachodu w kwestiach wojskowo-politycznych - uważa ukraiński politolog.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ