Czy śmierć przywódcy Iranu wpłynie na współpracę z Kremlem? "Rosja jest w stanie sama produkować irańskie drony"

W dniu śmierci prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego wojska rosyjskie wypuściły nad Ukrainą 29 dronów kamikaze. Były to irańskie drony Shahed, które Rosja przemianowała na Geran. - Drony irańskie już są produkowane na terenie Federacji Rosyjskiej. To będzie kontynuowane niezależnie od śmierci przywódcy i od tego, jaka będzie polityka Iranu - powiedział w komentarzu dla Ukrayina.pl płk Tomasz Strycharz, starszy doradca ds. polityki bezpieczeństwa w przedstawicielstwie NATO w Ukrainie.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef dyplomacji Iranu Hosejn Amir Abdollahijan zginęli w wypadku śmigłowca. Czy śmierć prezydenta Iranu w katastrofie lotniczej wpłynie na współpracę wojskową Teheranu z Kremlem? Jednym z głównych obszarów tej współpracy jest dostawa irańskich dronów kamikadze Shahed dla armii rosyjskiej, która toczy pełnoskalową wojnę z Ukrainą. Na wysoki poziom relacji Iranu i Rosji wskazuje nie tylko dostarczanie przez Iran Rosji tysięcy dronów, ale także założenie, że Iran może przygotować się do przekazania Rosji rakiet.

Zobacz wideo Michał Kacewicz: Rosyjska elita świetnie zaadaptowała się do Rosji wojennej

Płk Tomasz Strycharz: Rosja już jest w stanie sama produkować irańskie drony

Prezydent Rosji Władimir Putin jako jeden z pierwszych zareagował na śmierć irańskiego prezydenta. - Ebrahim Raisi był wyjątkowym politykiem, który całe życie poświęcił się służbie ojczyźnie. Jako prawdziwy przyjaciel Rosji wniósł nieoceniony osobisty wkład w rozwój przyjaznych, dobrosąsiedzkich stosunków między naszymi krajami i dołożył wszelkich starań, aby doprowadzić je do poziomu strategicznego partnerstwa - powiedział Putin. Czy warto oczekiwacz, że w tym partnerstwie strategicznym nadejdzie zmiana?

- Wszystko zależy od tego jak się ułoży sytuacja w samym Iranie. Proszę zwrócić uwagę, że nawet w samym Iranie po pojawieniu się informacji o tragicznej śmierci prezydenta, było dużo głosów zadowolenia. Co to oznacza? Że społeczeństwo albo establishment polityczny w Iranie nie jest jednoznaczny i jednostronny, jest też jakoś podzielony. Pytanie, kto dojdzie do władzy w Iranie, jakie siły, jakie struktury, czy kurs zostanie zaostrzony, czy zostanie utrzymany albo może obniżony, to się okaże - powiedział w komentarzu dla Ukrayina.pl płk Tomasz Strycharz, starszy doradca ds. polityki bezpieczeństwa w przedstawicielstwie NATO w Ukrainie.

Tomasz Strycharz w rozmowie z nami podkreśla, że Iran wspiera Kreml militarnie. - Co będzie dalej, to prawdopodobnie pokażą dosłownie najbliższe tygodni, kiedy będziemy już wiedzieć, jaka sytuacja jest w Iranie - mówi starszy doradca ds. polityki bezpieczeństwa. Dodaje, że Federacja Rosyjska najprawdopodobniej dostała pakiet informacji o tym, jak produkować irańskie drony.

- Myślę, że nawet ewentualne odcięcie się Iranu od dostaw dronów dla Rosji nie spowoduje tego, że Rosja nie będzie miała tych dronów, bo ona jest w stanie już sama produkować - powiedział Tomasz Strycharz.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ