Plan zwycięstwa Ukrainy. Zełenski powiedział, w jaki sposób Kijów może odstraszyć Rosję

Plan zwycięstwa Ukrainy składa się z pięciu punktów oraz trzech tajnych dodatków. Kijów planuje rozmieszczenie na swoim terytorium kompleksowego "niejądrowego strategicznego pakietu odstraszania".

16 października prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprezentował Radzie Najwyższej plan zwycięstwa, który składa się z pięciu punktów oraz trzech tajnych dodatków. Pierwsze cztery punkty dotyczą czasów wojny, mając na celu jej zakończenie. Piąty punkt odnosi się do okresu po wojnie, by zapewnić bezpieczeństwo. Wśród zaprezentowanych punktów znajduje się "niejądrowy strategiczny pakiet odstraszania". Zełenski przekonuje, że ma to zmusić Rosję do przystąpienia do uczciwego procesu dyplomatycznego w celu sprawiedliwego zakończenia wojny, w przeciwnym razie kraj-agresor "straci możliwość kontynuowania wojny". Jak interpretują ten punkt zachodnie media?

Zobacz wideo Wołodymyr Zełenski - przez krytyków był nazywany komikiem i klaunem, dziś odważnie przewodzi Ukrainie

Pakiet niejądrowego odstraszania: co to oznacza?

Analityk wojskowy i były oficer armii brytyjskiej Justin Crump zasugerował w "The Times", że pakiet niejądrowego odstraszania najprawdopodobniej obejmuje długoterminowe bazowanie sił zachodnich na terytorium Ukrainy. W szczególności podkreślił, że przed pełnoskalową inwazją Rosji, oddziały szkoleniowe NATO zostały wycofane z Ukrainy w obawie przed atakiem. Według gazety, w zeszłym tygodniu pojawiły się doniesienia, że Wielka Brytania rozważa wysłanie swoich żołnierzy z powrotem na zachodnią Ukrainę w celu szkolenia ukraińskiego wojska.

- Jednak takie plany nie zostały jeszcze uzgodnione, ponieważ Wielka Brytania i inne kraje obawiają się ryzyka dla swoich żołnierzy w Ukrainie - czytamy w artykule.

Eksperci zauważają, że według analityków i źródeł wojskowych, pakiet niejądrowego odstraszania może obejmować różne środki i rodzaje broni. Na przykład, może to być rozwój pocisków balistycznych, rozbudowa infrastruktury NATO oraz zwiększenie liczebności doświadczonych w boju sił ukraińskich.

- Uważam, że Zełenski ma na myśli precyzyjną broń dalekiego zasięgu, taką jak niejądrowe pociski balistyczne i manewrujące oraz myśliwce z amunicją kierowaną z powietrza - powiedziała Sołomija Bobrowska, ukraińska parlamentarzystka oraz zastępca przewodniczącego delegacji kraju do NATO.

Zełenski mógł również mieć na myśli rozwój zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu. Może to oznaczać zwiększenie dostaw zachodnich pocisków rakietowych lub produkcję broni o większym zasięgu w Ukrainie, która nie podlegałaby żadnym ograniczeniom ze strony Zachodu.

Plan zwycięstwa Zełenskiego prawdopodobnie rozczaruje tych, którzy oczekiwali impulsu do pokoju, a szczególnie negocjacji z Rosją. Taką informację zawiera materiał "The Washington Times". Gazeta podkreśla, że po rozmowie Zełenskiego z Bidenem, w Białym Domu prawie w ogóle nie skomentowano stanowiska dotyczącego planu zwycięstwa Ukrainy.

- Prezydent Zełenski poinformował prezydenta Bidena o swoim planie osiągnięcia zwycięstwa nad Rosją, a obaj liderzy zlecili swoim zespołom przeprowadzenie dalszych konsultacji dotyczących kolejnych kroków - stwierdzono.

Administracja Bidena nieprzypadkowo ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 425 milionów dolarów, zaraz po ogłoszeniu planu zwycięstwa przez Zełenskiego.

- Rzeczywiście, plan zwycięstwa Zełenskiego zależy od znaczącego napływu dodatkowej pomocy wojskowej ze strony USA i innych krajów NATO. Propozycja nawet wzywa do 'wsparcia ze strony naszych partnerów w formowaniu naszych rezerwowych brygad dla Sił Zbrojnych Ukrainy' - krok, który wydaje się pogłębiać bezpośrednie zaangażowanie innych zachodnich państw w przyszłe bezpieczeństwo Ukrainy - pisze "The Washington Times".

Zełenski przedstawił pięć kroków do zwycięstwa

16 października prezydent Wołodymyr Zełenski przedstawił szczegóły swojego planu zwycięstwa. Składa się on z pięciu punktów oraz trzech tajnych załączników. Obejmują one natychmiastowe zaproszenie do członkostwa w NATO oraz kontynuację operacji sił zbrojnych w Rosji. Zaproponowano również rozmieszczenie w Ukrainie kompleksowego niejądrowego pakietu strategicznego odstraszania, który powinien wystarczyć do ochrony przed jakimkolwiek zagrożeniem militarnym ze strony Rosji. Plan zawiera również propozycję dla partnerów międzynarodowych, aby wspólnie chronić krytyczne zasoby Ukrainy i inwestować w ich bezpieczeństwo.

- Plan Zwycięstwa Ukrainy to plan wzmacniania naszego państwa, naszych pozycji - podkreślił Zełenski. Głównym celem jest przymuszenie Rosji do pokoju przy wsparciu międzynarodowym oraz zdecydowanych działań ze strony Ukrainy i jej sojuszników.

Ostatni punkt Planu Zwycięstwa odnosi się do bezpieczeństwa w okresie powojennym. Zełenski zaproponował zastąpienie niektórych kontyngentów amerykańskich w Europie ukraińskimi jednostkami, które zdobyły doświadczenie w nowoczesnej wojnie. - Ukraińskie doświadczenie powinno zostać wykorzystane do wzmocnienia obrony całego Sojuszu i zapewnienia bezpieczeństwa w Europie - dodał prezydent.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ