W Moskwie zobaczono "znak". "Czarne koło przyprawia Rosjan o koszmary". 398. dzień wojny w Ukrainie

Armia Putina zaczęła używać bomb, które pozwalają lotnictwu nie wlatywać na terytorium Ukrainy. Portugalczycy już wysłali w Ukrainę obiecane czołgi Leopard 2. Departament Stanu USA poparł specjalny trybunał ds. rosyjskich zbrodni. Najważniejsze wiadomości z 398. dnia wojny.

Nowe bomby armii rosyjskiej

Rosyjska armia zaczęła coraz częściej wykorzystywać lotnictwo taktyczne i kierowane bomby lotnicze. Rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat powiedział to na antenie ogólnoukraińskiego maratonu informacyjnego. Według jego informacji Rosja najczęściej używa bomb FAB-500. "Są to kierowane bomby lotnicze z czasów radzieckich, które są wyposażone w skrzydła i lecą do celu za pomocą nawigacji GPS. Tym samym rosyjski myśliwiec może nie wchodzić w strefę rażenia naszej obrony powietrznej i może je zrzucać z odległości 40-50 kilometrów od granicy państwowej lub linii bojowej, czyli z dużej wysokości. Planują, latają, przekraczając granicę i atakują pozycje" — powiedział Ihnat.

Atak na Kijów. Rosjanie zniszczyli trzypiętrowy budynek

Podczas rosyjskiego ataku w nocy 28 marca w Kijowie doszło do pożaru i zniszczenia trzypiętrowego budynku administracyjnego w Swiatoszynskim rejonie. O tym informuje stołeczny Departament Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ratownicy poinformowali, że w wyniku ataku wroga w trzypiętrowym budynku administracyjnym zniszczone zostały konstrukcje budowlane na powierzchni 200 metrów kwadratowych. Doszło również do pożaru w dwóch strefach, o łącznej powierzchni 70 metrów kwadratowych, który strażacy szybko ugasili. Na szczęście nie było ofiar.

Władimir Putin Igrzyska Olimpijskie 2024. Ukraińscy mistrzowie zniesmaczeni nieczystą grą MATERIAŁ PROMOCYJNY

Portugalskie czołgi są już w Ukrainie

Obiecane przez Portugalię czołgi Leopard 2, które ten kraj przekazuje wraz z innymi partnerami "koalicji czołgowej", dotarły już na terytorium Ukrainy.

Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Portugalii na swoim oficjalnym Twitterze. "Trzy czołgi Leopard 2A6 przekazane przez Portugalię w porozumieniu z partnerami są już w Ukrainie. Portugalia nadal wspiera Ukrainę, która stawia opór sprzecznej z prawem inwazji Rosji" — napisano w oświadczeniu.

Departament Stanu USA poparł utworzenie specjalnego trybunału dla Putina

Departament Stanu USA poparł utworzenie specjalnego trybunału do zbadania zbrodni rosyjskiej agresji na Ukrainę. Beth Van Schaack, ambasadorka Departamentu Stanu ds. globalnego wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, wydała odpowiednie oświadczenie.

"Rozważane są dwa modele: jeden model to ukraiński trybunał, który będzie miał charakter międzynarodowy i duże poparcie międzynarodowe, oraz inny wariant, który może stworzyć Zgromadzenie Ogólne ONZ. Władze Ukrainy rozważają obie opcje" — powiedziała Beth Van Schaack na konferencji na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Co za pomysł! "Ukraińcy nie będą mogli kupić alkoholu i papierosów za gotówkę"

Most krymski: kadyrowcy nie mogli dotrzeć do frontu

Pięć pojazdów opancerzonych rosyjskich terrorystów 3-STS Achmat wyruszyło w kierunku Chersonia, ale opuściło dystans z powodu wypadku na Moście Krymskim. Poinformowano o tym w Głównym Zarządzie Wywiadu Ukrainy. Według oficjalnych danych dotarcie do celu uniemożliwiło im "przekroczenie prędkości i niezachowanie bezpiecznej odległości podczas poruszania się jako część kolumny". W wyniku wypadku cztery z pięciu samochodów wymagają poważnych napraw.

"Czarne koło przyprawia Rosjan o koszmary"

Mieszkańcy Moskwy i okolic są zadziwieni. Nad miastem unosi się krąg dymu. Na terenie kompleksu przetwarzania odpadów zarejestrowano powietrzny symbol. Zjawisko to zostało już nazwane znakiem, że już wkrótce z jednego drobnego drania na Kremlu pozostanie tylko czarny dym. Anton Heraszczenko, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, upublicznił nagranie na swoim kanale w Telegramie.

398. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02.22 do 28.03.23 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — 171730  (+570) osób;
 • czołgi — 3 602 (+7) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 6 966 (+13) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 2 653 (+15) jednostek;
 • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 525 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 277 (+3);
 • samoloty — 305 jednostek;
 • śmigłowce — 291 jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 2 235 (+19) jednostek;
 • pociski manewrujące — 911 jednostek;
 • statki/łodzie — 18 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 5 502 (+19) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 287 (+2) jednostek.
Дивись відео "Pokaz możliwości brytyjskich czołgów "
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ