Ukraińcy idą naprzód i zajęli Jampil. Zełenski w ostrych słowach: "Krwiożercze śmieci!"

Prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał "traktat" o aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina złoży wniosek o członkostwo w NATO w przyspieszonym trybie. Tymczasem Siły Zbrojne Ukrainy zajęły Jampil w obwodzie donieckim i otoczyły Rosjan w pobliżu Łymana. Główne wiadomości na 219 dzień wojny.

Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO - potwierdził to podczas swojego przemówieniaprezydent Wołodymyr Zełenski. Kijów składa wniosek o przystąpienie do NATO w trybie przyspieszonym. Jednocześnie Ukraina nie odmawia negocjacji z Rosją, ale zrobi to tylko z nowym prezydentem Rosji.

- De facto udowodniliśmy już zgodność ze standardami Sojuszu. Są one realne dla Ukrainy — realne na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej współpracy. Ufamy sobie nawzajem, pomagamy sobie nawzajem i bronimy siebie nawzajem. Właśnie to jest sojusz - de facto. Dziś Ukraina składa wniosek, aby zrobić to de iure - powiedział prezydent.

Юрій Арістов: Складно залежати від зовнішнього світу, але такі є умови війни>Юрій Арістов: Складно залежати від зовнішнього світу, але такі є умови війни>

Putin zapowiedział aneksję okupowanych terytoriów Ukrainy. Co jeszcze powiedział?

Prezydent Federacji Rosyjskiej podpisał tzw. traktaty o aneksji obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Tradycyjnie wyrecytował też stek kłamstw o "neonazistowskim zamachu stanu na Ukrainie", a także stwierdził, że upadek ZSRR oderwał ludzi od ojczyzny i "rozczłonkował wspólnotę narodową". Jednocześnie szef Kremla wezwał władze ukraińskie do zaprzestania działań wojennych i zasiadania przy stole negocjacyjnym, ale zapewnił, że nie zrezygnuje z zaanektowanych terytoriów.

Jampil. Ukraińskie Siły Zbrojne zajęły kolejne miasto w obwodzie donieckim

SZU zajęły Jampil w obwodzie donieckim koło Łymana. W sieci pojawiło się wideo, w którym ukraiński wojskowy mówi "Jampil jest nasz" obok kompleksu edukacyjnego w Jampilu.

W tym samym czasie rosyjscy propagandyści masowo donieśli, że wojska rosyjskie "opuściły Jampil". Lider tzw. DRL Denis Puszylin powiedział, że bojownicy utracili kontrolę nad miastem. - Obecnie Krasnyj Łyman jest w półokręgu, droga ze Swatowego jest pod naszą kontrolą, ale okresowo pod ostrzałem. Jampil i Drobyszewe nie są przez nas w pełni kontrolowane – powiedział kolaborant.

Zaporoże: Rosjanie uderzyli w cywilów. Ponad 20 zabitych

Rosja przeprowadziła atak rakietowy na cywilny konwój humanitarny w drodze z centrum obwodu zaporoskiego. W wyniku ataku zginęły co najmniej 23 osoby, a około 50 zostało rannych.

Na straszliwy ostrzał zareagował Wołodymyr Zełenski. - Mogli to zrobić tylko kompletni terroryści, dla których nie powinno być miejsca w cywilizowanym świecie. Wróg szaleje i próbuje zemścić się za naszą niezłomność i swoje niepowodzenia. Krwiożercze śmieci! Na pewno będziecie za to odpowiadać. Za każde stracone życie Ukraińców! – powiedział prezydent Ukrainy.

Reznikow ogłosił "dobre wieści"

Minister obrony Ołeksij Reznikow ogłosił "dobre wieści" po rozmowie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.

- Rozmawialiśmy o wiadomościach z frontu, Ramstein 6 i sposobach wzmocnienia naszych zdolności. Dobre wieści zostaną ogłoszone w najbliższej przyszłości - powiedział. Lloyd Austin potwierdził, że USA nie uznają "referendum" na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Armia ukraińska będzie nadal używać broni do odzyskiwania terytoriów.

Obwód chersoński. Rosjanie zabili co najmniej dwóch weteranów wojny na Donbasie

Policja Narodowa Ukrainy poinformowała, że w obwodzie chersońskim okupanci przeszukują domy w celu znalezienia weteranów. Wiadomo już o dwóch, którzy zginęli z rąk Rosjan. Śmierć ludzi była brutalna.

Pentagon planuje utworzenie centrum dowodzenia dla wsparcia militarnego Ukrainy

Departament Obrony USA planuje utworzenie w Niemczech centrum dowodzenia w celu optymalizacji systemu szkolenia i pomocy dla Ukrainy. Na jej czele stanie wysoko postawiony generał USA, a w misji zaangażują około 300 osób.

*ЗСУ взяли у "кільце" російські війська у Лимані. Бутусов: "Противник готується прориватись з міста"

219 dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 29.09 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 59 080 (+500) osób;
 • czołgi — 2 338 (+13) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 4 932 (+23) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1 391 (+6) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 333 (+2) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 176 (+1) jednostek;
 • samoloty — 264 (+2) jednostki;
 • śmigłowce — 225 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1003 (+8) jednostek;
 • pociski manewrujące — 246 jednostek;
 • statki/łodzie — 15 jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 3 768 (+17) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 131 jednostek.
Дивись відео Ukrayina.pl- відвідайте наш сайт!
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ