Wagnerowcy dokonali krwawej masakry wśród zmobilizowanych Rosjan. 275. dzień wojny w Ukrainie

Najemnicy z "Grupy Wagnera" dokonali brutalnej masakry wśród zmobilizowanych żołnierzy rosyjskich, którzy odmówili pójścia do walki jako pierwsi. Rosjanie przygotowują się do odwrotu na południu Ukrainy, bo kończy się amunicja. Najważniejsze informacje w 275. dniu wojny zebrała Julija Skoryk ze Lwowa.

Najemnicy PKW "Wagnera" dokonali krwawej masakry zmobilizowanych Rosjan w Biłogorówce w obwodzie ługańskim. Zabili 19 rosyjskich żołnierzy, którzy odmówili pójścia do ataku jako pierwsi. Dowódcy PKW natychmiast zastrzelili czterech rebeliantów. Następnie 105 zmobilizowanych ruszyło do szturmu, ale tylko 18 wróciło. 15 z nich zostało zabitych z zimną krwią w nocy - donosi Kanal 24, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po podpisaniu ustawy o wakacjach kredytowych. Warszawa, 14 lipca 2022 r.Системи Patriot від Німеччини мають стояти у Польщі чи в Україні? Дуда говорить одне, глава канцелярії - інше

Rosjanie przygotowują się do ucieczki w obwodzie chersońskim

Rosyjscy okupanci nie będą w stanie utrzymać lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego, na którą uciekli po udanej kontrofensywie SZU na prawym brzegu. Powiedziała o tym szefowa centrum prasowego dowództwa operacyjnego "Południe" Natalia Humeniuk. Według niej SZU nadal będą atakować rosyjskich najeźdźców na lewym brzegu Dniepru. Okupanci ustawiają stanowiska ogniowe co 15-20 km, ponieważ "rozumieją, że będą im potrzebne".

Wywiad Estonii: Rosja zużyła w Ukrainie dwie trzecie swojej amunicji

Szefowa centrum wywiadu estońskich Sił Zbrojnych Margo Grosberg powiedziała, że "Federacja Rosyjska wykorzystała około dwóch trzecich posiadanej amunicji". Według ERR.ee, przy "oszczędnym wykorzystaniu amunicji" Rosja będzie miała środki na ograniczone operacje jeszcze przez około miesiąc.

*Кордон. Ухилянти втікали до Європи через Придністров'я. Замішаний прикордонник

Ile pieniędzy Rosja wydała na wojnę?

Magazyn "Forbes" wyliczył, ile pieniędzy Federacja Rosyjska wydała na wojnę z Ukrainą na pełną skalę. Kwota jest porażająca — 82 miliardy dolarów, czyli jedna czwarta rocznego budżetu kraju.

System energetyczny jest ponownie podłączony do systemu energetycznego UE - NEK "Ukrenergo"

Działają wszystkie trzy elektrownie jądrowe, które znajdują się na terenach nieokupowanych. Po 1-2 dniach osiągną normalną planowaną pojemność. Oznacza to, że światło powróci do domów wielu Ukraińców.

Putin szuka nowych zasobów ludzkich

Prezydent Rosji Władimir Putin zlecił stworzenie strony internetowej z danymi Rosjan, którzy są wpisani do rejestru wojskowego lub mają do niego wejść. Zgodnie z dokumentem taki serwis powinien powstać do 1 kwietnia 2024 roku.

Systemy Patriot z Niemiec. NATO interweniuje

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że rządy krajów powinny same zdecydować, czy przekazać Ukrainie systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. - Naszym zadaniem jest zapewnienie, aby Ukraińcy mogli obsługiwać więcej niż nowoczesne systemy bez rozmieszczania personelu NATO na Ukrainie – powiedział.

275. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 25.11 wyniosły w przybliżeniu:

 • personel — około 86150 (+430) osób;
 • czołgi — 2899 (+1) szt.;
 • opancerzone wozy bojowe — 5844 (+5) szt.;
 • systemy artyleryjskie — 1895 (+6) jednostek;
 • Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 395 (+0) jednostek;
 • środki obrony powietrznej — 209 (+0) jednostek;
 • samoloty — 278 (+0) jednostki;
 • śmigłowce — 216 (+1) jednostek;
 • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1553 (+6) jednostek;
 • pociski manewrujące — 531 (+0) jednostek;
 • statki/łodzie — 16 (+0) jednostek;
 • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4404 (+4) szt.;
 • wyposażenie specjalne — 163 (+2) jednostek.

***

Ukrayina.pl to ukraińskojęzyczny portal stworzony z myślą o Ukrainkach i Ukraińcach, którzy uciekli przed wojną do Europy. Redakcję tworzą dziennikarze, którzy na co dzień mieszkają i pracują we Lwowie i Kijowie.

Слухай подкаст Епізод 2. Що слід знати українському бізнесу, аби вийти на ринок ЄС
Дивись відео Cafe Kyiv: тут дають українцям порцію кофеїну, навіть коли немає електрики
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ