Wywiad ukraiński podał, kiedy nastąpi punkt zwrotny wojny. 334. dzień

Główny Zarząd Wywiadowczy ogłosił, kiedy nastąpi punkt zwrotny wojny. Rosja nadal ma około 550 pocisków rakietowych wysokiej precyzji. Tymczasem w Grupie "Wagnera" na froncie pozostało zaledwie 20 proc. zrekrutowanych więźniów. Najważniejsze wiadomości z 334. dnia wojny.

Główny Zarząd Wywiadowczy prognozuje punt zwrotny wojny

Wiosna i początek lata będą decydujące w wojnie. Poinformował o tym zastępca szefa wywiadu wojskowego Wadym Skibicki. "Jeśli planowana na ten czas wielka ofensywa rosyjska nie powiedzie się, będzie to krach Rosji i Putina" — powiedział.

Zdaniem Skibickiego, kiedy wiosna i początek lata miną, prawdopodobnie będzie można zacząć mówić o zakończeniu wojny.

Wejście Ukrainy do NATO popiera rekordowa liczba Ukraińców

Poparcie dla wstąpienia do NATO ponownie wzrosło w ostatnich miesiącach i stało się najwyższe w historii. 86 proc. Ukraińców poparłoby inicjatywę w referendum. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego grupy "Rating". Tylko 3 proc. respondentów byłoby przeciwko wstąpieniu do NATO, a 8 nie wzięłoby udziału w głosowaniu. 

Na froncie w Grupie "Wagnera" pozostało tylko 20 proc. więźniów 

Z 50 tys. wysłanych na wojnę w Ukrainie "wagnerowców" pozostało zaledwie 10 tys. Według Olgi Romanowej szefowej charytatywnej organizacji "Ruś Siedząca", wszyscy inni zostali zabici, zaginęli, zdezerterowali lub poddali się Ukraińcom.

Dodała też, że założyciel Grupy "Wagnera" Jewgenij Prigożyn prawdopodobnie nie prowadzi statystyk osób, które zaginęły lub zdezerterowały. Od razu trafiają oni na listę zmarłych. Według Romanowej mogą o tym świadczyć doniesienia, że grupa przekazuje krewnym więźniów puste trumny. 

Skibicki: Rosji pozostało około 550 precyzyjnych pocisków rakietowych

Według ukraińskiego wywiadu Rosji ma jeszcze około 20 proc. przedwojennych zapasów pocisków rakietowych o wysokiej precyzji. To mniej więcej 550 sztuk. Powiedział o tym Wadym Skibicki, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadowczego.

"Ich potencjału wystarczy do przeprowadzenie dwóch lub trzech zmasowanych ataków po 80 pocisków. Mają deficyt i nie mają czasu na uzupełnienie arsenału. Dlatego poszli inną drogą: teraz używają dronów kamikadze, wyprodukowanych przez Iran i swoich własnych. Zaczęli przetwarzać pociski rakietowe S-300 i S-400 i wystrzeliwać je jako pociski ziemia-ziemia. To nie jest celna broń, ale jest niszczycielska" — wyjaśnił Skibicki.

Sąd wydał pierwszy wyrok w sprawie organizacji pseudoreferendum na południu Ukrainy

Organizator rosyjskiego pseudoreferendum w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego został skazany na pięć lat więzienia. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaznacza, że jest to pierwszy taki wyrok.

Prokuratorzy udowodnili przed sądem, że mieszkanka wsi Nowooleksandriwka w dniach 23-27 września 2022 roku brała aktywny udział w pracach "komisji wyborczej" utworzonej przez władze okupacyjne w celu przeprowadzenia pseudoreferendum w sprawie wyjścia z Ukrainy i "przystąpienia" do Federacji Rosyjskiej czasowo okupowanego terytorium obwodu chersońskiego. 

Kobieta chodziła do domów okolicznych mieszkańców, rozdawała "karty do głosowania". Następnie przekazała te karty szefowi nielegalnie utworzonej komisji wyborczej w celu dalszego liczenia i fałszowania wyników. 

Estonia przekazuje Ukrainie wszystkie swoje haubice kalibru 155 mm 

W ramach rekordowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy Estonia przekazuje wszystkie swoje haubice kalibru 155 mm. Poinformował o tym ambasador Estonii w Ukrainie Kaimo Kuusk. "Chcemy w ten sposób ustanowić precedens, aby inne kraje nie miały żadnych wymówek, by dostarczyć Ukrainie broń niezbędną do wygrania wojny" — powiedział ambasador.

334. dzień wojny. Straty Rosjan na froncie

Łączne straty bojowe rosyjskiej armii od 24.02 do 23.01 wyniosły w przybliżeniu:

  • personel — około 121480 (+720) osób;
  • czołgi — 3150 (+5) szt.;
  • opancerzone wozy bojowe — 6276 (+8) szt.;
  • systemy artyleryjskie — 2146 (+2) jednostek;
  • wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe — 447 (+2) jednostek;
  • środki obrony powietrznej — 220 (+0) jednostek;
  • samoloty — 287 (+0) jednostki;
  • śmigłowce — 277 (+0) jednostek;
  • drony poziomu operacyjno-taktycznego — 1894 (+2) jednostek;
  • pociski manewrujące — 749 (+0)  jednostek;
  • statki/łodzie — 18 (+1) jednostek;
  • sprzęt samochodowy i autocysterny — 4936 (+4) szt.;
  • wyposażenie specjalne — 193 jednostek.
Posłuchaj podcastu Епізод 6: Як змінювалися євроінтеграційні настрої українців з 1991-го року
ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ