Leopard 2 jest głównym czołgiem bojowym Bundeswehry. Na swoim wyposażeniu mają je także: Austria, Węgry, Polska, Turcja, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Dania, Grecja i Finlandia. Umowa sprzedaży czołgów zawiera klauzulę, która ustanawia, że dalsze przekazanie czołgów jest możliwe tylko w przypadku uzyskania zgody Niemiec. Obecnie oficjalnie Berlin nie wyraża zgody na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2.
Tekst w języku ukraińskim:
Czołg Leopard 2 jest w "służbie" od ponad 40 lat — maszyna ta weszła do służby w Bundeswehrze już w 1979 roku. Potem była poddawana ciągłym aktualizacjom i modernizacjom — od Leoparda 2 do Leopard 2A7+. Ogólnie znanych jest 7 rodzajów modernizacji.
Alexander Crowther z Center for European Policy Analysis zauważa, że Leopardy 2 to "piękne czołgi", które są lżejsze od amerykańskich Abramsów i łatwiejsze w utrzymaniu.
"To czołg tzw. czwartej generacji lub trzeciej z plusem — taka autonomiczna twierdza na gąsienicach, zdolna do samodzielnej walki i niszczenia wroga. W rzeczywistości systemy obrony czynnej pozwalają czołgowi być mniej podatnym na broń, którą dysponuje Rosja, a systemy obserwacji, kontroli nad sprzętem wojskowym umożliwiają pracę w promieniu 2,5-4 km niszcząc zarówno armię, jak i sprzęt wroga" — mówi ekspert ds. bezpieczeństwa Iwan Warczenko.
Ekspert wojskowy Ołeh Żdanow powiedział UNN, że Ukraina potrzebuje wszelkiego rodzaju czołgów do prowadzenia działań kontrofensywnych. "Nie jest dla nas tak ważne, aby zdobyć same Leopardy, ważne jest, abyśmy mieli czołgi. Nie mamy własnych, a naszym partnerom kończą się czołgi typu radzieckiego. A my potrzebujemy czołgów, aby utworzyć grupę uderzeniową do operacji kontrofensywnych. Broń tego typu jest nam niezwykle potrzebna. Zarówno Challenger 2, jak i Abrams, gdyby tylko nam je dali" — powiedział Żdanow.
Jednak Kijów prosi o niemieckie Leopardy 2, ponieważ są one uważane za najlepsze na świecie pod względem zdolności bojowych, ochrony pancerza i manewrowości. Znacznie przewyższają radzieckie czołgi
- dodaje ekspert.
"Faktem jest, że nigdy nie przeprowadzaliśmy głębokiej modernizacji, nasze technologie produkcji są bardzo w tyle. Jedyne, co udało nam się zrobić, to czołg Opłot. I tu jest różnica, Leopard jest pierwszy, Opłot jest dziesiąty w światowym rankingu. Musimy więc pracować i pracować, i modele zachodnie bardzo by się przydały" — mówi Żdanow.