Rosjanie budują kompleksy do sortowania zwłok. Budynki będą miały powierzchnie 4 tys. m2

W rosyjskich miastach w Kursku i w Rostowie nad Donem Rosjanie budują wielkogabarytowe kompleksy do sortowania zwłok swoich żołnierzy, którzy polegli na wojnie w Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński wywiad.

Ponad 8 tys. metrów kwadratowych dla zmarłych rosyjskich żołnierzy

Jak zauważono w Głównych Zarządzie Wywiadu Ukrainy, w Rosji trwa budowa wielkogabarytowego kompleksu dla poległych żołnierzy wojska rosyjskiego. Według udostępnionych informacji wywiadu wojskowego powierzchnia każdego kompleksu będzie stanowić ponad 4 tysiące metrów kwadratowych. W Rostowie nad Donem taki budynek będzie kosztował około 600 milionów rubli, co stanowi około 27 mln złotych, a w Kursku ponad 800 milionów rubli, wliczeniu około 36 mln złotych. Koszt urządzeń chłodzących jest szacowany na ponad miliard rubli dla każdego z wyżej wymienionych kompleksów. Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy wyraża opinię, że Rosja nie jest już w stanie ukryć poziomu skali strat osobowych w wojnie z Ukrainą. 

Budowa magazynów dla zwłok na terytorium Rosji potwierdza stan faktyczny, że reżim Władimira Putina  wysyła i będzie wysyłać swoje wojsko na śmiercionośną fabrykę. Reżim nie jest w stanie aktualnie poradzić sobie z napływem wielkiej ilości trupów

– czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Pawlak o transformacji energetycznej i imporcie węgla. "Zostałem zaatakowany"

Jak będą wyglądać te kompleksy?

W kompleksach powstaną punkty do przeprowadzenia działań dochodzeniowo-śledczych. Dodatkowo kompleksy będą wyposażone w pomieszczenia do badania zwłok. Pojawią się również lodówki z komorami chłodniczymi na około 1000 miejsc. W przestrzeni budynków znajdą się również pomieszczenia ostatnich pożegnań dla bliskich i rodzin. Między innymi sala żałobna, ale też magazyny z trumnami i dekoracjami pogrzebowymi.

Jak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy?

W nocy z 19 na 20 września Rosjanie zaatakowali Ukrainę przy użyciu 24 dronów kamikaze Shahed, z których ukraińska obrona powietrzna łącznie zniszczyła 17. Rosyjscy żołnierze zajmują i osiedlają się w budynkach mieszkalnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Zaobserwowano, że okupanci mieszkają razem z właścicielami domów, aby wykorzystać społeczeństwo ukraińskie jako żywe tarcze. W szczególności w obwodzie zaporoskim rosyjskie wojsko masowo osiedla się w domach, które należą do ukraińskich cywilów w starszym wieku. Ponadto okupanci masowo rabują mieszkania i domy obywateli Ukrainy.

Z najnowszych informacji Generalnego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że straty Rosjan liczone są w setkach tysięcy. Od początku inwazji Rosji w Ukrainie na pełną skalę około 274 tys. żołnierzy armii rosyjskiej zginęło na wojnie z Ukrainą. Rosjanie stracili ponad 4 tysiące czołgów, ponad 8 tys. samochodów opancerzonych, w dodatku łącznie ponad dwa tysiące rakiet, samolotów i helikopterów.

ПОПУЛЯРНІ
ОСТАННІ